Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

 • 1
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Otomobil, ses kaydı, ampul, radyo, telefon ve diğerleri. Mucidi yanlış bilinen en popüler 10 icat

 • 2
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Ses kaydı Muciti:
Édouard-Léon Scott de Martinville Yanlış bilinen mucit: Thomas Edison

Thomas Edison, sesin kaydı ve tekrar üretilmesi ile ilgili buluşlarını, kaydedilmiş telgraf mesajlarını telefon üzerinden otomatik olarak okunabilmesi amacıyla yaptığı 1877'nin Mayıs ve Temmuz ayları arasındaki çalışmalar sırasında geliştirdi. Edison, 21 Kasım 1877'de kayıt yapabilen ve tekrar çalabilen ürününü dünyanın ilk gramofonu olarak duyurdu. Ancak 17 yıl önce, 1860 yılında Fransız Édouard-Léon Scott de Martinville fonotografı keşfetti. Martinville'in fonotografı sesi görülebilir bir ortama dönüştürebiliyordu ancak, kullanılan yöntem sadece ses dalgalarını göstermeye yarıyordu, kaydedilen ses tekrar dinlenemiyordu. Fonotogram olarak adlandırılan görüntüler bilgisayar teknolojisi kullanılarak ancak 2008 yılında seslendirilebildi. Yukarda görülen video da duyulan ses, "Au clair de la lune" isimli şarkıyı söyleyen bir kadının, 149 yıl önce kaydedilmiş olan sesi. O zamanlarda James Buchanan ABD başkanıyken, Fransa'nın başında da Napoléon Bonaparte bulunuyordu.

 • 3
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Hareketli görüntü (video) Muciti:
Lois Le Prince Yanlış bilinen mucit: Thomas Edison
(Edison'un kendi hareketli görüntü konsepti de aslında yanında çalışanlardan biri olan William Dickson'a aittir) İngiltere'de, 14 Ekim 1888'de Joseph ve Sarah Whitley'in evinde yapılan kayıtta Adolphe Le Prince (Lois'in oğlu), Sarah Whitley, Joseph Whitley ve Harriet Hartley görünüyor. Film çekildikten on gün sonra Sarah Whitley'in öldüğü biliniyor, iki yıl sonra ise Le Prince, Dijon ve Paris arasında tren yolculuğu yaparken ortadan kayboldu. Bundan iki yıl sonra ise Prince'in büyük oğlu Alphonse, Edison'a karşı açtığı patent davasının ardından New York'ta vurularak öldürüldü. Edison'un ilk hareketli görüntüsü olan Monkeyshines, 1889-1890 yıllarından önce ortaya çıkmadı

 • 4
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

İnternet Muciti:
İnternet'in babası olarak tanınan 4 isim, ARPANet'in yöneticileri Vinton Cerf, Lawrence Roberts, Leonard Kleinrock ve Robert Kahn'dır. Yanlış bilinen mucit: Al Gore
(Aslında Al Gore hiç "İnternet'i ben keşfettim" dememiş olsa da sürekli olarak "ABD Kongresi'ne hizmetim sırasında, İnternet'in yaratılışı sürecinde önemli bir yere sahiptim" demiştir) 23 Haziran 1943 doğumlu Vinton Cerf (yukarda fotoğrafta görülen kişi), "İnternet'in babası" olarak tanınıyor. Ulusal Teknoloji Madalyası gibi birçok ödülle onurlandırılan bu isim, üniversite yıllarında Profesör Gerald Estrin gözetiminde Profesör Leonard Kleinrock'un veri paket ağı grubu içinde çalıştı. Bu grup ARPANet'in, yani İnternet'in ilk halinin iki düğümü arasında yer alıyordu. Bu düğüm içinde eşten eşe yönlenen protokolü geliştiren Cerf, UCLA'de iken, o zamanlar ARPANet'in donanım mimarisi üzerinde çalışan Robert E. Kahn ile tanışarak buluşunu geliştirdi. Cerf, 2005 yılının Eylül ayından beri Google'da Başkan Yardımcısı ve Baş İnternet Evanjelisti olarak çalışıyor.

 • 5
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Motorlu uçuş Muciti:
Richard Pearse Yanlış bilinen mucit: Wright Kardeşler

Uçak, motor ve ilk kelimeleri bir araya geldiğinde akla ilk olarak Wright Kardeşler geliyor, ancak 17 Aralık 1903'te Kitty Hawk'ta yaptıkları ünlü uçuştan 9 ay önce, Yeni Zelanda'lı Richard Pearse 31 Mart 1903 tarihinde Wright kardeşlerin tasarımından çok daha öte bir tasarımla, çift motor yerine tek motor kullanarak oldukça hafif bir uçağı havalandırmayı başarmıştı.

 • 6
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Radyo dalgaları Muciti:
Nikola Tesla Yanlış bilinen mucit: Guglielmo Marconi
1895 yılında Marconi Londra'da toplanmış kalabalığa bir ürünü kendi buluşu olarak tanıttı. Marconi'nin iddialarının aksine, cihazlar Tesla'nın neredeyse tüm dillere çevrilmiş yazılarında tanımlanan ürünlere oldukça benziyordu. Marconi'nin daha sonra pratiğe döktüğü cihaz, daha önce Tesla, Oliver Lodge ve J.S. Stone tarafından yapılmıştı. Daha sonraları kablosuz telgrafın babası olarak isimlendirilen elektromeanik mühendisi Nikola Tesla, kablosuz iletişimi, yani radyo dalgalarını patent altına almak için başvuruda bulunan ilk isimdi. 1895 ve 1899 yılları arasında, Tesla birbirine uzak noktalardan kablosuz olarak sinyal alıp verebildiğini iddia etti. Tesla'nın iddiaları arasında radyo dalgalarıyla bir mini denizaltıyı yönettiği, su altına indirip çıkardığı ama bu başarısını kanıtlayacak herhangi bağımsız bir kuruluş (ABD deniz kuvvetlerinden bir yetkili vb.) bulamadığı için kanıtlanamadığı da bulunuyor. Tesla'nın bu başarısından, yani radyo dalgalı otonomdan sonra tekrar icat edildiği rivayet edilen radyo çok ilkel bir buluş olarak kalıyor. Tesla ölmeden önce "O dönemler popüler olan sohbetlerde benim kablosuz işlerle uğraşmaya başlamamın 1893 yılına dayandığı ifade ediliyor, oysa bu tarihten önce iki yılımı sürekli olarak araştırma ve cihazların nasıl olacağını düşünmekle geçirdim. Aklımda yarattığım cihazların bir kısmı günümüzdeki ürünlere oldukça benziyor" demişti.

 • 7
 • 11
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat
Mucitleri yanlış bilinen 10 icat

Ampul Muciti:
Sir Humphry Davy Yanlış bilinen mucit: Thomas Edison
1802 yılında Humphry Davy o güne kadar yapılmış en güçlü elektrik pilini yaptı. O yıl içinde ince bir platin tel içinden elektrik akımını geçirerek ilk ampulü elde eden Davy, bu şekilde modern ampulün atası olan bu cihazı geliştirdi. Davy platini seçmişti çünkü en yüksek sıcaklıkta eriyen metallerden biri olduğunu biliyordu. İlk ampul uzun süre dayanmadığı gibi, çok parlak ışık da vermiyordu ancak, 75 yıl sonra Edison'un ilk ticari olarak başarılı olan ampulü 1879'da üretmesinin önündeki zorlu ve engebeli yolun önünü açmıştı.

BİZE ULAŞIN