Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık Üniversitesi

 • 1
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Işık Üniversitesi, kökleri 124 yıl öncesine dayanan Feyziye Mektepleri Vakfı çatısı altında eğitim-öğretim hayatına 1996 yılında başladı. Işık Üniversitesi’nin rektörlüğünü Prof.Dr. Ekrem Ekinci yürütmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 • 2
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Türkiye’nin en köklü eğitim vakfı tarafından kurulan Işık Üniversitesi, sizleri 124 yıllık Feyziye Mektepleri Vakfı geleneği ve 360 derece eğitim anlayışı ile eğitim vermektedir. 124 yıllık bir eğitimin geleneği olan Işık Üniversitesi’nin amacı “Işık geleneği”nden güç alan çağdaş eğitim anlayışı içerisinde, gençlerin geleceğine yön verecek adımları atmalarını sağlamaktır.
Işık Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar ve Mühendislik Fakülteleri olmak üzere dört fakülte, ayrıca Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri yer almaktadırr. Işık Üniversitesi’nin öğrenim dili İngilizcedir. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yabancı dil destekli Türkçe eğitim verilmektedir.

2009-2010 yılı öğretim dönemi itibariyle Şile ve Maslak kampüslerindeki bölümlerde toplam 2563 öğrenci lisans, 221 öğrenci ise yüksek lisans öğrenimi görüyor.
Işık Üniveristesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 28, Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 31, Mühendislik Fakültesi’nde 42 ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ise 23, hazırlık sınıfı 46 olmak üzere toplam 162 öğretim üyesi görev yapıyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 • 3
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Burs Olanakları:
Yüksek Onur Bursu: Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sıralamasında ilk 1000'e giren ve Işık Üniversitesi'ne yerleşen öğrencilere verilen burstur. Bu öğrencilerden öğrenimleri süresince öğretim ücreti alınmaz; Işık Üniversitesi yurtlarında ücretsiz kalırlar ve her yıl 9 ay boyunca kendilerine cep harçlığı verilir, bu harçlık 2010 - 2011 öğretim yılı için ayda net 500 TL dir.

 

Onur Bursu: Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sıralamasında 1001-5000 öğrenci içine girip Işık Üniversitesi'ne yerleşen öğrencilere verilen burstur. Bu öğrencilerden öğrenimleri süresince öğretim ücreti alınmaz ve Işık Üniversitesi yurtlarında ücretsiz kalırlar.

 

%100 Burs : Işık Üniversitesi'ne LYS sıralamasına göre %100 Burs ile yerleşen öğrencilere verilen burs olup, bu öğrencilerden öğretim ücreti alınmaz.

 

%50 Burs: Işık Üniversitesi'ne LYS sıralamasına göre % 50 Burs ile yerleşen öğrencilere verilen burs olup, bu öğrencilerden öğretim ücretinin % 50' si alınmaz.

 

Şile Bursları:
Şile LYS Bursu: Bu burs, Şile'deki liseleri son üç yılın not ortalaması bakımından ilk %10'un içinde başarı ile bitirerek, tercihlerinde Işık Üniversitesi'nin lisans programlarına ilk 3 sırada yer verip, kayıt yaptıran öğrencilerin arasından Üniversitenin kontenjan bildirdiği puan türlerinde en yüksek LYS (yerleştirme puanı) puanına sahip 3 (üç) öğrenciye verilir. Bu öğrencilerden İngilizce Hazırlık Programı ve lisans öğretimi süresince öğretim ücreti alınmaz.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 

 

 • 4
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Şile YÖS Bursu: Şile'den Yunanistan'a göç eden ailelerin çocuklarından Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'na (YÖS) girip, Işık Üniversitesi'ne yerleştirilenlerden en yüksek puana sahip 1 (bir) öğrenciye burs verilir. Bu öğrenciden İngilizce Hazırlık Programı ve lisans öğretimi süresince öğretim ücreti alınmaz.

Üniversiteye Yerleştikten Sonra Üniversite Tarafından Sağlanan Başarı/İhtiyaç Bursları ve İndirimleri
Uluslararası Bakalorya (IB) İndirimi: Uluslararası Bakalorya (IB) programından diploma alan ve Işık Üniversitesi'ne yerleşen öğrencilerden öğretim ücretinin %50'si alınmaz.

Sanat İndirimi: Güzel Sanat dallarında uluslararası yarışmalarda birincilik alan öğrenciye konusu ile ilgili okul kulüplerinde veya Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ilgili atölye ve faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile öğretim ücretlerinde %50 indirim yapılır.

Spor İndirimi:Herhangi bir spor dalında milli takım kadrosunda yeralan ve lisansı halen devam eden öğrenciye, Işık Üniversitesi'nde milli olduğu dal ile ilgili okul takımında yer alması veya alanında Üniversite'nin spor faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile öğretim ücretlerinden %50 indirim yapılır.
Birinci lig kulüplerinde lisanslı olarak spor yapan öğrenciye aynı dalda okul takımında yer alması veya alanında Üniversite'nin spor faaliyetlerinde haftada 4 saat çalışması koşulu ile öğretim ücretlerinden %25 indirim yapılır.
FMV Işık Lisesi İndirimi: FMV Işık Liseleri'ni bitirip, tercih sıralamasında Işık Üniversitesi'ni ilk 5 (beş) sırada yazan ve Üniversiteye ücretli olarak yerleşen öğrencilerden hazırlık ve asıl öğretim süresi boyunca öğretim ücretinin %50'si alınmaz.
FMV Işık Liseleri mezunu öğrencilerin ilk 5 (beş) tercihinden sonra yerleşmesi durumunda öğretim ücretlerinden %15 indirim yapılır.

Şişli Terakki Lisesi İndirimi: Şişli Terakki Lisesini bitirip, tercih sıralamasında Işık Üniversitesi'ni ilk 3 (üç) sırada yazan ve Üniversiteye ücretli olarak yerleşen öğrencilerden hazırlık ve asıl öğretim süresi boyunca öğretim ücretinin %50'si alınmaz.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 • 5
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Kardeş indirimi: İngilizce hazırlık programı dahil olmak üzere lisans programında okuyan kardeş öğrencilerin üniversiteye aynı anda kayıtlı olmaları durumunda her birinin öğretim ücretlerinden %10 indirim yapılır.
Başarı Bursu: İngilizce Hazırlık Programı'ndan sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için bağlı oldukları öğretim programında belirtilen normal ders yükünü alıp, akademik yıl not ortalaması sıralaması itibari ile okudukları bölümde ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında birinci, ikinci ve üçüncü olan ve akademik yıl not ortalaması 3.0 (üç) ve 3.0'ün üstünde olan öğrencilere verilen burstur. Bursun süresi bir ( 1 )  yıldır.
Sıralama Burs Oranı
Bölüm Birincisi Öğretim ücreti ödemez.
Bölüm İkincisi Öğretim ücretinin %75 ini ödemez.
Bölüm Üçüncüsü Öğretim ücretinin %50 sini ödemez.
Çalışma Bursu: Bu burs öğrencinin başvurusu halinde kendisine çalışması karşılığı sağlanan burstur. Bu bursu alan öğrencilere saat başı ücret ile haftada 10, ayda 40 saati geçmeyecek şekilde Üniversitenin Akademi ve idari Birimlerinde Öğrenci Asistanı olarak kampüsde çalışma olanağı sağlanır. Bu bursun süresi bir (1) yıldır.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 • 6
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi Bursları
Özel Yetenek  Sınavı Bursları : Özel yetenek sınavı ile Güzel Sanatlar Fakültesi'ne girmeye hak kazanan öğrencilerden burs sınavını kazananlara verilen burslar olup, muhtelif oranlarda öğretim ücretinin alınmamasını içerir . Burs sınavı sonucunda burslu kontenjanla yerleştirilecek öğrencilere sağlanan burslar karşılıksız olup öğretim ücretini kısmen veya tamamen kapsamaktadır.
Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi indirimi: Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri mezunlarına %25 indirim uygulanır.
FMV Işık Lisesi ve Şişli Terakki Lisesi  İndirimi: Işık Liseleri ve Şişli Terakki Lisesi  mezunlarına %25 indirim uygulanır.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

 • 7
 • 16
Işık üniversitesi
Işık üniversitesi

Yurt:
Işık Üniversitesi'nde öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilere Öğrenci Yurtları'da konaklama olanağı sunulmaktadır. Yurt başvuruları yönetmeliklerde belirtilen kriterlere göre değerlendirlmektedir.
2500  civarındaki öğrencisinden 1182'sini   yurtlarında barındıran Işık Üniversitesi , öğrencilerinin  İstanbul gibi büyük ve karmaşık bir şehrin olumsuz yönlerinden etkilenmemesi ve kampüs ortamının getirdiği 24 saatlik yaşam avantajını koruyup geliştirmelerini  amaç edinmiştir.
Işık Üniversitesi'nde;
 Tüm yurtlar Şile Kampüsü'nde bulunmaktadır.
 Yurt odaları 2-3 ve 4 kişilik olarak tasarlanmıştır.
 Yurt toplam yatak kapasitesi 1182 kişidir.
 Her odanın içinde her bir  öğrenci için; özel internet bağlantısı, çalışma masası  ve dolap bulunmaktadır.
 Engelli öğrencilere özel odalar hazırlanmıştır.
 Her blokta etüd odaları ve TV salonları bulunmaktadır. Televizyonlarda  dijitürk bağlantısı mevcuttur.
 Her blokta çamaşır odaları bulunmakta olup, öğrenciler çamaşırlarını otomatik makinalarda yıkayıp kurutabilmekte ve ütüleyebilmektedirler.
 Her blokta içinde mikrodalga fırın, ekmek kızartma makinası, tost makinası ve su ısıtıcı  bulunan birer mutfak bulunmaktadır. Öğrenciler bu mutfaklarda yemeklerini hazırlayabilmektedirler.
 Her yurt odasında bir adet buzdolabı bulunmaktadır.
 Her yurtta, tüm katlarda içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla su sebilleri bulunmaktadır.
 Tüm yurtların temizliği özel temizlik şirketince hijyen koşullarına uygun şekilde yapılmaktadır.
 Tüm yurtlarda gündüz ve gece 24 saat yurt görevlileri bulunmaktadır.
 Öğrencilerin aileleri ve arkadaşları belirli kurallar çerçevesinde yurtlarda ve misafirhanelerde ağırlanabilmektedir.

Kampüs Olanakları:
Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dışındaki bölümlerinin öğretimini, Şile'deki kampusunda sürdürmektedir.
Bir eğitim üssü olarak planlanan Şile Kampusu'ndaki derslikler, laboratuvarlar, yurtlar, spor salonları son teknoloji ile donatılmıştır.
24 saat öğrenci kullanımını hedefleyerek tasarlanan Şile Kampusu, "Kampus Üniversitesi" olmanın her türlü avantajına sahiptir. Depreme dayanıklı binalar, güvenlik sistemiyle risksiz bir çevrede yaşama şansı, bir tarafı deniz bir tarafı orman manzarası, 2-3-4 kişilik yurtlar, bireyselliğin ve sosyalleşme ortamının birlikte kurulduğu bir kampus ortamı sağlanmıştır.
Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak Kampusu'nda bulunmaktadır. Maslak Kampusu, profesyonel sergi alanları, atölyeleri, teknik laboratuvarları ile sanat eğitimi alan öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

BİZE ULAŞIN