Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

 • 1
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

"İran pazarı Rusları unutturur"

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) tarafından mart ayımücevher sektörü ihracat rakamları açıklandı.Mücevher sektörünün değer bazında ihracatı, bu yılın mart ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24,7 artarak 199 milyon 42,3 bin dolara ulaştı.İran pazarının iyi değerlendirilmesi halinde Rusya'dan kaynaklanan kaybın fazlasıyla karşılanacağını aktaran MİB BaşkanıAyhan Güner, en çok ihracat yapılan ilk 3 ülkenin değişmediğine dikkati çekti.

Buna göre, sektörün ihracatı bu yılın mart ayında miktar bazında 207 bin 203,4 kilo, değer bazında ise 199 milyon 42 bin 276,6 dolardüzeyinde gerçekleşti.

Böylece sektörün ihracatı bu yılın mart ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 8,8 azalırken, değer bazında yüzde 24,7 arttı. Sektör; geçen yılın mart ayında 227 bin 107,3 kilo ve 159 milyon 642 bin 748,3 dolarlık ihracat yapmıştı.

Bu dönemde mücevher sektörünün değer bazında ihracatı, şubat ayına kıyasla da yüzde 26,4 yükseldi. Sektörün ihracatı, şubat ayında 157 milyon 439 bin 566,7 dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Mücevher sektörünün yılın ilk üç ayına ilişkin ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,7 artarak 526 milyon 753 bin 230,8 dolar oldu.

Ülkeler bazında bakıldığında İran'a gerçekleştirilen ihracat değer bazında 60,7 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. İran'ı, 29,5 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Arap Emirlikleri, 16 milyon dolarla ABD ve 10,8 milyon dolarla da Hong Kong takip etti.

"ARTIŞ TRENDİNİN YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen MİB Başkanı Ayhan Güner, mart ayı ihracatındaki artışın kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, "Yükselişin geleceğini öngörmüştük. Eğer sürpriz gelişmeler olmazsa artış trendinin yükselmesini bekliyoruz." değerlendirmelerini yaptı.

İhracattaki yükselişi daha önceden gözlemlediklerini anlatan Güner, neticede sektörün kendilerini yanıltmadığını dile getirdi.

Güner, çok zorlu bir dönem yaşadıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Bizler için en değerli pazarlar, her zaman için bize yakın pazarlar ve ne yazık ki biz bu pazarlarımızı kaybettik. Bu dönemsel olumsuzluk bizleri yıldırmadı ve dünyanın uzak köşelerine gittik. Ekonomi Bakanlığımızın da değerli destekleriyle ihracatı yeni pazarlara açılımını sağlamak adına çok ciddi çalışmalar yürüttük. Neticede beklediğimiz yükseliş ilk olarak mart ayında geldi. Daha asıl çalışmalarımız rakamlara yansımadı. Hem çok değerli üyelerimizin hem de bizlerin çalışmalarıyla önümüzdeki aylarda çok daha güzel haberleri sizlerle paylaşacağımızı söyleyebilirim. Elbette dönemsel düşüş olabilir ama bizim için önemli olan bu yükselişin istikrarlı olması."

 • 2
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

Sezonluk kiralara denetim başladı

Vergi kayıp ve kaçağını önlemek için harekete geçen Maliye denetimlerini sıklaştırdı. Evlerini akrabaya vermiş gibi gösterip beyan vermeyenler de yüklü ceza alabilecek.

Maliye Bakanlığı risk analizlerini dikkate alarak vergi kayıp ve kaçağının azaltılması için dört koldan harekete geçti. Evlerini sezonluk olarak kiraya verenler de takibe alındı. Yazlığını, amca, teyze, dayıya tahsis etmiş gösterip beyan vermeyenler de yüklü cezayla karşı karşıya kalacak. Özel bir yazılım sistemi ile son beş yıl içinde ev alıp satanların beyanları mercek altına alındı. Banka ve tapu kayıtlarından alınan bilgilerle gayrimenkulün gerçek değeri ile beyan edilen arasındaki fark ortaya çıkarılıyor.

İNŞAATA SIKI TAKİP

Gelir İdaresi, konutun alım-satımı arasındaki farktan enflasyon farkını düşererek kalan tutarın vergisini istiyor. Beş yılın sonunda satılan konutlardan ise değer artış kazancına ilişkin vergi istenmiyor. İnşaat sektöründe kaçağın önüne geçebilmek için gayrimenkulün temelinin atılmasından satış aşamasına kadar maliyet süreçleri tek tek çıkarılıyor. Böylece ev alıp da beş yıl içinde devredenler ya da müteahhidin ilk satışında belirlenen değerinin altına düşmesi halinde yazılım sistemi aradaki farkı anında ortaya koyacak.

1 MİLYARLIK KAYIP

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Gelir İdaresi, sadece konut satışında 1 milyar lirayı bulan kayıp vergilerin de peşine düştü. Maliye, ev alıp sattığı halde devlete vergisini ödemeyenlerin kapısını çalmaya başladı. Yeni değerleme sistemi ile gayrimenkul alım satımında belediyelerin emlak vergi değerine standart getirilirken, emlak satışı piyasa değeri üzerinden yapılacak. Yeni dönemde imar değişikliğinde emsal artışı olan parsellerin değerini ödemeyenlere imar izni verilmeyecek.

SPEKÜLA SYONA İZİN YOK

Gayrimenkul sektöründe istisna ve muafiyetlerin usulsüz kullanımının da önüne geçilecek. Bakanlık, yatırım yerine arsa alarak spekülatif amaçla kullanan şirketlere de önlem almayahazırlanıyor.

45 MİLYAR TL BEYAN EDİLDİ

1.4 milyon: Hazır beyan sistemini kullanan kişi sayısı
45.3 milyar TL: Beyan edilen gelir
33.1 milyar TL: Kriya geliri beyanı
12.2 milyar TL: Ücret, menkul sermaye iradı beyanı

 • 3
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

Enflasyon 7 ayın en düşüğünde

Enflasyon martta, gıda fiyatlarındaki gerilemenin lokomotifliğinde yüzde 0.04 düştü. Yıllık enflasyon yüzde 7.46 ile 7 ayın en düşük seviyesine indi. Merkez Bankası'nın faiz indirimine bu ay da devam etmesi bekleniyor

Enflasyon, gıda fiyatlarında yaşanan sert düşüşün etkisiyle, martta yüzde 0.04 gerilerken, yıllık bazda ise yüzde 7.46 ile Ağustos 2015'ten bu yanaki en düşük seviye indi. Yıllık enflasyon ekimden bu yana ilk kez yüzde 8'in altına gerilerken, aylık bazda da 10 ayın en düşük enflasyonu gerçekleşti. Rusya'nın uyguladığı ambargo nedeniyle iç pazara yönelen yaş sebze ve meyvenin fiyatları aşağı çekmesi, kurdaki istikrarlı seyir ve hükümetin et fiyatlarına yaptığı müdahale gıda fiyatlarındaki düşüşte etkili oldu.

GIDADA SERT DÜŞÜŞ
Ana harcama gruplarlarında gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 1.53 gerileyerek aylık en fazla düşüş gösteren grup oldu. Gıda fiyatlarındaki düşüş manşet enflasyonu tek başına 0.5 baz puan aşağı çekti. Gıdada ocakta yüzde 11.69, şubatta ise yüzde 8.83 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 4.58'e geriledi.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRER
Martta koridorun üst bandında indirim yapan Merkez Bankası'nın dün açıklanan enflasyonun ardından faizde bu ay da indirime devam etmesi bekleniyor. Enflasyon verisinin, geçen ay indirime başlayan Merkez Bankası'nın elini rahatlatt??ğına dikkat çeken İşYatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "20 Nisan'daki toplantıda başkan kim olursa olsun üst bantta indirim ihtimali güçlendi" değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ YÖNETİMİ UMUTLU

ŞİMŞEK: MÜCADELEYE DEVAM
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yıllık enflasyonun mart ayı itibarıyla yüzde 7.5'e gerilemiş olmasını "olumlu" sözleriyle nitelendirirken çekirdek enflasyonun hâlâ yüzde 9.5'li seviyelerde olduğunu hatırlattı. Şimşek Twitter'dan yaptığı açıklamada "Enflasyon ile mücadeleye devam" dedi.

YILMAZ: HEDEFE ULAŞILACAK
Orta Vadeli Program (OVP) hedefinden sapmanın söz konusu olmadığını belirten Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "OVP'de yer alan yüzde 7.5 yıl sonu hedefine ulaşılabilecek" dedi.

 • 4
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

Hüseyin Doğan'a veda

55 yaşında hayatını kaybeden Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı cenaze namazının ardından Yeni Topkapı Mezarlığı'nda toprağa verildi

Ramsey İcra Kurulu Başkanı ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) 2013- 2015 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Doğan için dün Fatih Camisi'nde öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Taziyeleri Hüseyin Doğan'ın babası Mustafa Doğan, kayınpederi Yetkin Malatyalı ve Ramsey'in sahibi Remzi Gür kabul etti.

ERDOĞAN DA KATILDI
Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda işadamı katıldı. Hüseyin Doğan'ın eşi ve 4 kızının da hazır bulunduğu cenazede Cumhurbaşkanı Erdoğan aileye taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve işadamı Gür, Doğan'ın tabutunu birlikte omuzladı. Doğan'ın cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Yeni Topkapı Mezarlığı'nda aile kabristanında toprağa verildi. Hüseyin Doğan'ın ağabeyi Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan da 2008 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

PERAKENDE DÜNYASI YASTA
1961'de Kastamonu'da dünyaya gelen Hüseyin Doğan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Ramsey ve KİP markalarını bünyesinde bulunduran Gürmen Giyim'in İcra Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Doğan'ın ölümü perakende sektörünü de yasa boğdu. Doğan'ın cenazesine çok sayıda meslektaşı katıldı. BMD Başkanı Sami Kariyo, MAVİ'nin CEO'su Cüneyt Yavuz, Vakko'nun CEO'su Jaklin Güner, Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, Emaar Bölge CEO'su Ozan Balaban cenazeye katılanlar arasındaydı. BMD Başkanı Sami Kariyo, "Adil, nazik ve bilge kişiliğinden çok şey öğrendim. Liderliği, altın kalbi ve mütevazılığıyla anılarımda her zaman yaşayacak" dedi.

 • 5
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

SGK'dan erken emeklilik kolaylığı

Milyonlarca işçiye tanınan yıpranma hakkından yararlanmak için en az 3600 gün çalışma şartını esnetilecek

2008'den önceki çalışma süreleri de yıpranma hesabında dikkate alınacak. Bu yolla erken emekli olunabilecek 2.5 yıl öne çekiyor 2008'den önceki sistemde, yıpranma hakkıyla kazanılan sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan kişinin yaş haddinde 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, yıpranma ile kazanılan sürenin yarısına indirildi.

Böylece, 5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapılıyor. 52 yaşında emekli olacak kişi bu sayede 49.5 yaşında emekli olabiliyor.

3600 gün prim gerekiyor
Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var.

Yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağlıyor. Yani yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşülüyor. Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu. SGK, bu konuda kolaylık sağladı.

 • 6
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

Mars Cinema Güney Koreliler'in oldu


Mars Cinema Group, hisselerinin Güney Koreli CJ CGV'ye satışı konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Mars Cinema Group, hisselerinin tamamının satışı için mevcut hissedarlar Actera Group, Esas Holding, Muzaffer Yıldırım ve Menderes Utku ile dünyanın önde gelen sinema işletmecilerinden Güney Kore'li CJ CGV Co. arasında hisse devir anlaşması imzalandığını açıkladı. Açıklamada, hisse devir anlaşmasında şirket değerinin 800 milyon dolar olarak belirlendiği ve devir sürecinin tamamlanması Rekabet Kurulu Kararı'ndan sonra gerçekleşeceği bildirilerek, "CJ CGV küresel büyüme hedefleri ve özellikle Avrupa pazarına Türkiye üzerinden açılma planları çerçevesinde Mars Cinema Group'u stratejik bir yatırım olarak görüyor" denildi.

 • 7
 • 21
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(05.04.2016)

Aymen: Irak pazarını İran'a kaptırabiliriz

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatörü Başkanı Bülent Aymen, Irak'a başlatılan vize uygulaması nedeniyle bu pazarı İran'a kaptırmaktan endişe duyduklarını söyledi. Aymen, "Gerçekleştirdiğimiz Irak Ticaret Heyeti'nde Iraklı işadamlarının ciddi eleştirileri var, çok yakın zamanda onlar da bize vize uygulayacaklar. İşadamlarına yönelik esneklikler sağlanmaz ise ihracatımız ciddi şekilde etkilenecek" dedi.

BİZE ULAŞIN