Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün öne çıkan ve tavsiyeleri 16/06/2020

Piyasada son dakika gelişmeleri... Günün önemli neler? 16 Haziran 2020 aracı kurumların raporlarına göre günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri haberin detayında!

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

16 Haziran 2020 aracı kurumların raporlarına göre günün öne çıkan ve tavsiyeleri belli oldu.

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Banka ana hissedarlarından biri olan Kazakistan Ulusal Varlık Fonu Samruk-Kazyna ile Samruk-Kazyna Invest LLP tarafından, Banka'ya aşağıdaki bildirimde bulunulmuştur.

Kazakistan Ulusal Varlık Fonu Samruk-Kazyna'ya ait %19,37 oranındaki Şekerbank T.A.Ş. ortaklık paylarının tamamının Samruk-Kazyna Invest LLP'ye devrine ilişkin, Kazakistan Ulusal Varlık Fonu Samruk-Kazyna ve Samruk-Kazyna Invest LLP arasında gerekli karar alınmış olup anılan devre ilişkin başvuru Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 15.06.2020 tarihinde onaylanmıştır.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Bossa Ticaret (BOSSA, Pozitif): Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde, tesislerinde üretimini yaptığı denim ve spor giyim kumaşlarla ilgili antimikrobiyel Ar-Ge çalışmaları başarıyla sonuçlanmıştır. Ulusal ve uluslararası laboratuvarlar tarafından onaylanan bu çalışmalar sonucunda, antimikrobiyel, antiviral, antibakteriyel ve antifungal kumaşların üretimine başlanmıştır. Bossa hisseleri dün %9,91 yükseliş kaydetmiştir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Sasa Polyester (SASA, Pozitif): Şirket tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde kamuya açıklanan yatırım bedeli yaklaşık 350mn USD olan, ciroya yıllık katkısının ise 450mn USD olması beklenen POY ve Tekstürize İplik Üretim Tesisi yatırımı kapsamında POY tesisi tamamlanmış ve deneme üretimlerine başlanmıştır. Sasa hisseleri dün %4,07 oranında yükseliş kaydetmiştir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Sınırlı Negatif): 11 Haziran 2020 tarihinde Şirkete Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından İmar Kanunu m. 42 kapsamında 5 ayrı tutanak ile toplam 139,1mn TL tutarında para cezası tebliğ edilmiştir. Şirket, vergi ve diğer tüm yükümlülüklerini zamanlı ve kanunlara tam uyumlu olarak yerine getirdiğini ve söz konusu uygulamanın hukuka ve ilgili mevzuata uygun olmadığını değerlendirdiğinden konuya ilişkin hukuki süreç başlatacağını bildirmiştir. Ereğli hisseleri dün %1,6 oranında değer kaybetti.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Emlak Konut GYO (EKGYO, Pozitif): Emlak Konut GYO'nun 2 Haziran'da başlattığı 'Hayallerini Erteleme Türkiye' kampanyasında iki haftada 5.650mn TL değerinde 4.710 konut satıldı. 26 projeyle başlatılan kampanyada Yeniköy Konakları, Tual Adalar ve Göl Panoroma projelerindeki konutların tamamı satıldı. Şirket yoğun talep nedeniyle, Ormanköy Çekmeköy, Emlak Konut Bizim Mahalle 1. Etap, Allsancak ve Benim Kentim Yalova projelerindeki konutları da kampanyaya dahil etti.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 16/06/2020

Eczacıbaşı İlaç (ECILC, Sınırlı Pozitif): 21 Nisan 2020 tarihli duyuruda bağlı ortaklığı EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama (EİP)'nin evden çalışma modelini uygulamakta olduğunu, sağlık kurum ve kuruluşlarına yönelik ziyaret gerçekleştirilerek yapılan ürün tanıtımlarının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından 19 Mart 2020 tarihinde ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuş olması nedeniyle tanıtım faaliyetlerini yürütemeyen Tıbbi Tanıtım Sorumlusu ve Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu personeli için kısa çalışma ödeneğine başvurduğu açıklanmıştı. 1 Haziran 2020 tarihinde normalleşmenin başlaması üzerine, TİTCK'nın 5 Haziran 2020 tarihli yazısı kapsamında, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren tanıtım faaliyetlerini yürütebilecek 179 Tıbbi Tanıtım Sorumlusu ve Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu personeli, tam zamanlı Kısa Çalışma Ödeneği kapsamından 2/3 zamanlı kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmıştır. Bu kapsamdaki çalışanlar, haftanın 2 günü tanıtım faaliyetlerinde bulunacaklardır. Tanıtım faaliyetlerini yürütemeyecek Tıbbi Tanıtım Sorumlusu ve Uzman Tıbbi Tanıtım Sorumlusu personeli, 11 Temmuz 2020 tarihine kadar tam zamanlı kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya devam edecektir. EİP diğer faaliyetlerini, dönüşümlü olarak ofisten çalışma düzeniyle yürütmektedir.

Ziraat Yatırım

SON DAKİKA