HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terörden temizlenen dağlarda aranıyor

'te terör örgütü 'ya yönelik başarılı operasyonların ardından temizlenen Herekol Dağı eteklerinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) aramaya başladı.

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

Terörle mücadelede büyük başarılar elde eden güvenlik güçleri, Pervari ilçesi sınırlarında yer alan ve bir zamanlar 'nın, yasa dışı inşa edilen binalarda sözde mahkemeler kurarak vatandaşları sorgulayıp cezalandırdığı Herekol Dağı eteklerindeki 2047 rakımlı Cemikari Yaylası bölgesini teröristlerden arındırdı. Güvenlik güçlerinin de desteğiyle bölgeye makinelerini taşıyan TPAO, 1500 metrelik sondaj çalışması için hazırlıklarını tamamladı.

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

Vali Ali Fuat Atik, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, çalışmanın sürdüğü bölgede incelemede bulundu. Atik ve beraberindeki heyet, TPAO Genel Müdür Yardımcısı Edip Müyesseroğlu ve Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir'den arama faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

Vali Atik, burada yaptığı açıklamada, geçmişte teröristlerin yoğun olarak faaliyet yürüttüğü Herekol Dağı eteklerinde şu anda ekonomiye önemli katkı sağlayacak arama çalışmalarının yapıldığını söyledi. TPAO'nun bölgeyle ilgili 10 yıllık bir projesinin bulunduğunu ifade eden Atik, şöyle konuştu:

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

"Ancak güvenlik gerekçeleriyle bir türlü başlanamayan bir projeydi. Son yıllarda askerimizin, devletimizin yapmış olduğu operasyonlarla beli kırılan terör örgütünden boşalan yerlerde şu anda arama faaliyetleri sürdürülüyor. İnşallah 2 aylık bir çalışma neticesinde petrolü burada bulacağız. Çalışmalar devam ediyor, kule dikilmeye başlandı." Atik, terörden tamamen temizlenen bölgedeki yeraltı kaynaklarının, ekonomiye kazandırılacağını vurguladı.

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

"İŞÇİLERİMİZ RAHAT BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR"

Eruh ilçesinde de özel bir şirket tarafından arama faaliyetlerinin sürdürüldüğünü aktaran Atik, "Daha önceden basına bilgi vermiştik. Türkiye'nin gravitesi en yüksek petrolü Eruh ilçemizde çıkarılmaktadır. Bölge terörden temizlendikçe, yeraltı kaynakları ekonomiye kazandırılıyor." dedi.

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

Geçmişte terör örgütünün bu bölgede saldırılar gerçekleştirdiğini hatırlatan Atik, şöyle devam etti:

"Bu topraklar terör saldırılarına maruz kaldı. Terör bitti, biz bu bölgeye geldik. İşte Herekol Dağı, çok yoğun terörist kamplarının olduğu yerdi. Şimdi biz buraya devletin valisi, tümgenerali, tuğgenerali çok rahat bir şekilde geliyoruz. İşçilerimiz rahat bir şekilde çalışıyor. İnşallah bu çalışmalar neticelenecek ve ülkemize ciddi anlamda bir döviz girdisi olacak."

Terörden temizlenen dağlarda petrol aranıyor

"ŞİMDİ KAÇACAK DELİK ARIYORLAR"

Terörle mücadelede başarılı sonuçlar elde edilmesinde bölge halkının desteğinin önemine dikkati çeken Atik, halkın devletin yanında yer aldığını belirtti. Halkın üzerindeki baskı ve korkunun sona erdiğine işaret eden Atik, şunları kaydetti:

BİZE ULAŞIN