HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den çıkarması! Hayran kaldılar

'da 8. Uluslararası Endonezya Savunma 'na milli katılım sağlayan Türk firmaları, aralarında ANKA, Hürkuş, KORKUT ve T-129 ATAK helikopterinin de olduğu kara, deniz, hava ve güvenlik alanlarını kapsayan geniş bir yelpazede son teknolojik ürünlerini sergiliyor.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde başkent Cakarta'da başlayan, Güneydoğu Asya'nın en büyük savunma olarak adlandırılan organizasyonda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayelerinde, 'den fuara katılan ve toplamda bin 500 metrekarelik alana yerleşen 20 kadar Türk firması, ziyaretçi akınına uğruyor.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Aralarında 'nin de olduğu 59 ülkeden 867 firmanın katıldığı fuarda Türk firmaları son teknolojik ürünlerini sergilerken, Türk stantlarına yoğun ilgi gösteren özellikle Güneydoğu Asya'daki çeşitli ülkelerden gelen heyet ve resmi yetkililer, ürünler ve sağlanılan hizmetlere ilişkin detaylı bilgi ediniyor.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Fuara yaklaşık 10 yıldır katıldıklarını belirten FNSS Savunma Sistemleri A.Ş Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Müdürü Cem Altınışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fuara, portföylerindeki ürünlerle ve bölge ülkelerinden gelen talep doğrultusunda katıldıklarını söyledi.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Bu alanda birçok fuara da katıldıklarını belirten Altınışık, "Bu seneki fuar bizim için önemli. Çünkü iki yıl önce için yapmış olduğumuz orta ağırlıklı sınıf olan KAPLAN'ın (hafif paletli zırhlı araç) konsept tasarımını göstermiştik. İki sene sonra büyük bir gururla aynı aracın seri üretime hazır iki prototipiyle bu fuara katılım sağlıyoruz." diye konuştu.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Altınışık, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için başlatılan Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesi konsept tasarımını bu fuarda ilk kez sergilediklerinin altını çizerek, böyle bir aracın bu bölgede büyük bir ihtiyaç haline geldiğini ve 'nın sahip olduğu 17 bin 500 adayı kontrol etme ihtiyacını bu tarz araçlarla karşılayabileceğini belirtti.

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

Altınışık, şöyle konuştu:

" artık kara sistemlerinde öyle bir seviyede ki dost ve müttefik ülkelere kendi teknolojisini aktarıyor. Askeri teknoloji ve endüstride gelişmeleri ve ilerlemeleri için büyük katkı sağlıyor. Bu süreçler içinde kendi gelişimimiz, yeni ortaklıklara kapı açma ve daha büyük ihracat projelerine girişmek açısından çok şey öğrendik. Filipinler ile çalışmalarımız oldu. Bölgede çok aktifiz ve bizim için önemli bir bölge."

Türkiye'den Endonezya çıkarması! Hayran kaldılar

ANKA, Hürkuş, ATAK da fuarda

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Kurumsal Pazarlama Müdürü Görkem Bilgi de kardeş savunma sanayii firmalarıyla ortak bir takım oluşturup Uzak Doğu Asya ülkeleriyle iş birliği faaliyetlerini devam ettirdiklerini söyledi. Bilgi, "ANKA'mızı bizzat 'ya getirdik. Bildiğiniz üzere Endonezya Hava Kuvvetleri'nin kendi bir takım talepleri doğrultusunda ANKA insansız hava aracı da değerlendirmeye alınmış durumda." dedi.

BİZE ULAŞIN