Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaş bankaya koştu...

Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini temmuzda 425, bu ay da 325 baz puan indirmesi tüketicilerin kredi taleplerini canlandırdı. Bankacılar canlanmanın ticari krediye de yansımasını bekliyor.

Vatandaş bankaya koştu...

Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini dört buçuk yıl aradan sonra ilk kez temmuz ayında 425 baz puan indirmesi ekonomide nasıl etki yapacağı konusunda tüm tarafların gündem konusu haline gelmişti.

Vatandaş bankaya koştu...

Merkez Bankası'nın bu adımı, aynı şekilde eylül ayında yapılacak indirimi için de merak konusu oldu. Merkez Bankası, 12 Eylül'de yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında da politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 325 baz puan indirerek yüzde 24 seviyesinden 16.50'ye çekti.

Vatandaş bankaya koştu...

Hamle etkili oldu

Bankanın bu iki güçlü indirimi hamlesinden sonra ilk yansıma kamu bankalarının yaptığı faiz indirimlerinde görüldü.

Vatandaş bankaya koştu...

Kamu bankalarının ihtiyaç, konut ve ticari kredilerde yaptığı indirimlerini özel bankalar da izlediler. Bu faiz indirimlerinin bireysel ve ticari kredi kullananların taleplerine etkisi ise yavaş yavaş görülmeye başlandı.

Vatandaş bankaya koştu...

Genel olarak ekonomi çevresi geçen yıl yüzde 30'lara varan faizlerin şu günlerde yüzde 16'lara düşmesinin çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor.

Vatandaş bankaya koştu...

Olumlu sinyaller var

indiriminin bir başka olumlu etkisi ise son aylarda büyük sıkıntı yaşayan otomotiv sektöründe görülüyor.

Vatandaş bankaya koştu...

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları ve Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel, yaptığı açıklamada "Nisan ayına baktığımızda otomotiv pazarında bir hareketlenme söz konusu. Satışlarda tüm pazar genelinde bir artış var" ifadesinde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN