Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu halılar çok Zeki’ce!

'in 1960'lı yılların sonunda tasarladığı halıların ünü Isparta'yı aşıp Milano'ya ulaştı. Milano Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen sergide yer alan halılar büyük ilgi gördü.

Bu halılar çok Zeki’ce!

Bu halılar çok Zeki'ce!

Bu halılar çok Zeki’ce!

1996 yılında aramızdan ayrılan Sanat Güneşi , eşsiz sesinin yanı sıra kendi tasarladığı gösterişli kostümleri ile tanınıyordu. Müren'in, konser verdiği sahnelerin şaşaalı dekorlarında da imzası vardı. Ne de olsa zamanında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin başarılı öğrencilerinden biriydi.

Bu halılar çok Zeki’ce!

Çalışmaları daha o zamandan dikkat çekiyordu. Hatta 1960'lı yılların sonunda çizdiği desenler bir firma tarafından çok beğenilince Isparta halılarını süslemeye başladı. Bu durum Müren'i çok mutlu etmişti.

Bu halılar çok Zeki’ce!

Bu halıların bir kısmı aşırı kullanım sonucu yıpranıp yok olurken bir kısmı da elden ele geçerek günümüze kadar ulaştı. Milano'lu antika halı meraklısı David Sorgato'nun geçen günlerde Milano Tasarım Haftası kapsamında gerçekleştirdiği sergide işte günümüze kadar ulaşan bu halılardan örnekler sergilendi.

Bu halılar çok Zeki’ce!

halılarını "ultra modern, çağdaş ve sofistike" olarak nitelendiren Sorgato aynı zamanda büyük bir Müren hayranı olarak da biliniyor. Sorgato'nun tekrar gündeme getirdiği halılarla ilgili kısa bir araştırma yaptığımızda kendimizi Sultanahmet'te dört katlı bir binanın önünde bulduk.

Bu halılar çok Zeki’ce!

Zemin katında bir Çin lokantası bulunan binanın üçüncü katındaki Karavan Art'tan içeri girdiğimizde ise sağlı sollu, üst üste dizilmiş yüzlerce halıyla karşılaştık. 35 yıldır halıcılık yapan Hüseyin Kaplan, duvardaki sarı rengin hakim olduğu halıyı göstererek "Bu leopar modeli. Bakın köşesinde yazıyor. Çaprazında da 'in imzası var" diyerek anlatmaya başladı.

Bu halılar çok Zeki’ce!

Kaplan, halıları denince ilk akla gelen isim. Koleksiyonunda 500 halı bulunuyor. "Sabır Taşı, Aşk Şarabı, Leopar, Bayram Yeri, Tavus Kuşu..." diye Müren'in çizdiği desenleri tek tek saymaya başlıyor. "Kadifeden Kesesi ve Minyeli Köşk en az bulunanları" diye de ekliyor. "12 farklı desen olduğu doğru mu?" diye sorduğumuzda ise yanıtı şöyle oluyor: "İddialar bu yönde ama '12 deseni say' deseniz tamamlayamam.

BİZE ULAŞIN