Türkiye'nin en iyi haber sitesi

anne-babanın malı değil

Futbolcu ve Yağmur Sarnıç'ın boşanma sürecinde yaşadıkları toplumsal bir sorun haline geldi. Kameralar önünde yaşanan velayet kavgası hepimizin yüreğini yaktı. Oysa çocuklar ne annenin ne de babanın malı. Taraflar boşanabilir ama ebeveynlik ömür boyu sürer. Avukat, pedagog ve psikiyatristler eşliğinde boşanma sürecini ve velayet kavgalarını konuştuk.

Çocuk anne-babanın malı değil

anne-babanın malı değil...

Çocuk anne-babanın malı değil

Futbolcu ve Yağmur Sarnıç'ın boşanma sürecinde yaşadıkları toplumsal bir sorun haline geldi. Davaları devam ederken tarafların birbirlerinden intikam alır gibi attıkları adımlar, ortaya çıkan çocukların dövüldüğüne dair videolar ve son olarak baba Aşık'ın iki çocuğunun velayetini mahkeme kararıyla geçici olarak alması ve icra memurlarıyla çocukların anneden yürekleri dağlayan bir şekilde alınması...

Çocuk anne-babanın malı değil

Bu sürecin her aşaması içimizi burktu. Biz bile bu haldeyken o çocukların böyle bir dramın içinde olmaya mecbur bırakılmaları insanlık dışı. Peki ne oluyor da, birbirine âşık olarak evlenen çiftler bu hale geliyor? Daha da önemlisi boşanmaların da bir adabı olmalı.

Çocuk anne-babanın malı değil

Taraflar birbirinden boşanabilir ama ebeveynlik bir ömür boyudur, çocuklardan boşanılmaz. Diğer yandan icra yoluyla çocukların alınması, anne ve babalarının hırslarının ortasında bırakılması ne kadar doğru? Tabii ki, izlediğimiz bu tablo her yönüyle yanlış. Peki, doğrusu ne olmalı? Uzmanlar eşliğinde gündemimize oturan velayet kavgalarını masaya yatırdık.

Çocuk anne-babanın malı değil

Uzm. Klnk. Psk. Aynur Sayım/ NP Feneryolu Tıp Merkezi

Eşten boşanılır, evlattan boşanılmaz

Boşanma süreci, hem ebeveynler hem için tatsız bir yaşantıdır. Tercih edilen anne ve babanın öncesinde bu konuya hazırlık yapıp çocuklarıyla bir aradayken açıklama yapmalarıdır. Fakat bu, bazı durumlarda mümkün olamıyor, eşlerden biri açıklama yapmak istemiyor, konuşmayı tek ebeveyn yapmak zorunda kalıyor. Veya anne-baba arasındaki iletişim sorunları, anlaşmazlıkları nedeniyle son derece sağlıksız bir tablo ortaya çıkabiliyor. Çocuğun kafasında pek çok soru şekilleniyor bu dönemde. Kiminle nerede yaşayacak, çevresi, okulu, arkadaşları, koşulları değişecek mi, boşanma nedeni ne? Kendisi olabilir mi? gibi pek çok soru...

Çocuk anne-babanın malı değil

yaş düzeyine ve kendi özelliklerine göre farklı tepkiler verir. Örneğin beş yaşında bir çocuğa daha basit anlatımlar yapılırken, 10 yaşındaki çocuğa daha ayrıntılı açıklama yapılmalıdır. Bazı çocuklar oluşan kaygılarını agresif davranışlarla, bazıları duygularını bastırarak içe kapanma suretiyle ya da inkar etme yoluna gidebilir, hiç reaksiyon vermeyebilirler.

Çocuk anne-babanın malı değil

Her durumda bu süreçte ve sonrasında hangi değişimler olacağı, hem anne hem babasıyla sağlıklı ilişkisinin devam edeceğini anlatmak gereklidir. Anne-baba birbirinden boşanıyor ama ebeveynlerinden boşanmıyor. Bu nedenle diğer ebeveynle görüşmesi desteklenmeli, uygun koşullar sağlanmalı, anne ve babanın söylemleri olumlu, destekleyici olmalı. Süreçte ilişkilerin değişmediğini gören çocuğun bu dönemi en az sorunla atlatacağı unutulmamalıdır.

BİZE ULAŞIN