Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

İstediği müziği yapıyor, dünya meselelerine kafa yoruyor, sağlıklı yaşıyor, üç buçuk yaşındaki oğlu Atlas büyürken yanında olmaya özen gösteriyor. Efsanevi Pentagram grubunun üyesi 'la solo kariyerinin en başarılı albümlerinden 2004 'un 15. yıl turnesine çıkmaya günler kala buluştuk

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

, rock ve heavy metal müziğin simge isimlerden biri. Bu türün gelişmesinde katkıları çok. Bir süredir müzik çalışmalarına ailesiyle birlikte yerleştiği ABD'de devam ediyor. Ama Türkiye'deki hayranlarını da ihmal etmiyor. Verdiği konserlerde onlarla buluşmaya devam ediyor. Şu sıralarda da 'isyanın bayrağı' olarak nitelendirdiği 2004 albümünün 15. yıl turnesine hazırlanıyor. 3.5 yaşında bir erkek çocuk babası olan müzisyenle, raflarındaki binlerce kitapla güzelleşen Minoa Kafe'de buluşup sohbet ettik.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Müzik çalışmalarınızda sanki İngilizceye ağırlık verdiniz gibi görünüyor.
- Tam olarak öyle değil aslında. Kariyerimi yaşadığım yere taşımaya çalışıyorum, dolayısıyla çalışmalarımı da İngilizce yapmam gerekiyor. Mayısta çıkan Elysium in Ashes içime sinen, çok sevdiğim bir albüm oldu. Ama seyircide kafa karışıklığına neden olduğunun farkındayım.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Elysium in Ashes'ta oğlunuz Atlas'a yazılmış bir şarkı var. Hold my Hand. Nedir şarkının hikayesi?
- Şarkının ikinci kıtasına kadar anlatılan her şey gerçek, ondan sonrası "Olsa olsa böyle olur" diye yazıldı. Çocuk büyüyor çünkü sözlerde, bizim oğlan henüz üç buçuk yaşında. Bir senaryo var kafamın içinde dönüp duran. Bir jenerasyonun doğup çocuklarının olması ve sonra dünyayı terk etmesi ve bunun tekrarlanması gerçeği çok etkileyici. İki ay önceydi. Albüm turnesinin ilk ayağı için yola çıkmadan bir gece önce babamı kaybettim. Sonradan şarkıyı her çaldığımda, sözler babamın ağzından bana söyleniyormuş gibi gelmeye başladı. Şarkıyı oğluma mı yazdım, babama mı?.. Aslında ikisi de aynı. Baba ile oğlu arasındaki ilişki temelde aynı şeyler üzerine dayanıyor. Bu çok acayip bir şey.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Geç baba olmaktan dolayı pişman mısınız?
- Çocuğum olduğu zaman "keşke daha önce yapsaydım", demedim. Çünkü berbat bir çocuk olurdu. "Neden?" derseniz ben doğru bir adam değildim. Her şey doğru zamanda yolunu buluyor. Şimdi Atlas'la yakından ilgileniyorum. Onu eşimle birlikte büyütüyoruz.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Artık ABD'de yaşıyorsunuz...
- Teksas'tayız. Tenha bir yer. Geniş bir alanda az sayıda insan yaşıyor. Çok zengin bir eyalet. Başkenti Austin de önemli bir şehir. Büyük bir üniversitesi var. Entelektüel nüfus fazla. O yüzden yabancılara karşı çok daha toleranslılar. Hayat kolay.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Sakinliği seviyor musunuz?
- Liseden beri içimde hep bir yavaşlama isteği vardı. Ama bunu hiç beceremedim. Bodrum'a taşındım, teknede yaşamaya çalıştım. Ama hep geri dönüp tozun toprağın, kavganın, mücadelenin içinde buldum kendimi. Mücadele devam ediyor ama en azından eve döndüğümde o inzivayı yaşayabiliyorum.

Demir Demirkan: Binlerce kez şükrediyorum sonsuza kadar müteşekkirim

- Bu soruyu Robert Plant'e de sormuştum. Bir filmde anne çocuğuna "Yüzümüzde çizgiler var. Onlar nereden geldiğimizin haritası" diyordu. Aynaya baktığınızda siz ne görüyorsunuz?
- Günden güne değişiyor. Aynada gerçeğini görmeye çalışıyorsun ama ancak gerçekliğini görebiliyorsun. Çünkü filtrelerimiz var. Birbirimize baktığımızda da gerçekleri görmemiz gerekirken hep bir muhakeme filtresinden geçirip karşımızdakini algılayabiliyoruz. İşte o filtreleri olabildiğince yok etmeye çalışıyorum. Aynaya bakıp ne gördüğüme gelince... 47 yaşımdayım ama 47 yaşımda bir adam olduğumu çoğu zaman unutuyorum. Kendimi 20'lerimde filan zannediyorum. Ama yaşlı olduğuna inanıp da yaşlı gibi davranmak değil doğrusu. Hâlâ için çocuk gibi olabilir, ruh bu. Ama bu kez bedeninin yaşlanmasını biraz daha geciktirmek için sağlıklı yaşamaya başlıyorsun.

BİZE ULAŞIN