Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

'la yeni şarkısı Yıllar Sonra'yı ve sekiz ay önce dünyaya getirdiği kızı İlayda'yı konuştuk: "Şu anda müziğimi yapıyorum, ailemle mutluyum. İlayda ileride benimle gurur duysun istiyorum. O yüzden çalışmam, kendimi var etmem gerekiyor."

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

Yeşillikler içindeki bahçenin en tenha köşesinde buluyoruz kendisini. Hemen yanına kıvrılan sokak kedisinin keyfi yerinde. , sakin bir ses tonuyla konuşmaya başlıyor. Bu hali bizi 2013-2014 yıllarına geri götürüyor. Kapat Gözleri adlı şarkısına çektiği klibi anımsıyoruz... Kulağında kulaklıklarıyla Beyoğlu'nda dolaşan genç kızı... O dönem Rüya Raporları adlı akustik bir albüm yayınlamıştı. Şarkıların sözlerinde genç bir kızın duygularına tanık olmuştuk. Sonra Duman grubunun solisti ile evlendi. Sekiz ay önce de kızı İlayda'yı kollarının arasına aldı. Şimdi bambaşka bir heyecan yaşıyor. Yıllar Sonra adlı yeni şarkısıyla müziğe dönüş heyecanı... Yine şarkı sözü yazıyor, söylüyor. "Son üç-dört aydır boş vakit bulabiliyorum. Yeni bir defter aldım, ona bir şeyler karalıyorum" diyor. Onu yeniden müzisyen kimliği ile karşımızda görmek bizi de mutlu ediyor.

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

- Biz sizi ilk olarak 2013'te Rüya Raporları adlı albümünüzle tanıdık. Akustik, sade bir albümdü...
- İzmir'den gelip İstanbul'a adapte olmaya çalıştığım bir dönemdi. Evimde şarkılarımı yapıp kendimi bu şekilde ifade ediyordum. Paylaşma zamanı geldiğinde de evde kaydettiğim demolara benzer bir albüm olmasına karar verdim. Stüdyoya girip albümü üç günde kaydettik.

- Instagram'da kendinizi tanıtırken önce şarkı sözü yazarı, sonra şarkıcı olduğunuzu belirtiyorsunuz. Söz yazmak önce mi geliyor?
- Zaten o yüzden şarkı söylüyorum. Kendi yazdığım, müziğini yaptığım parçaları söylemek bana mutluluk veriyor. İçimi dökme şeklim. Kendimi bu şekilde ifade etmeyi seviyorum. Konuşunca o duygular eksiliyor, ama yazınca hâlâ içimde kalıyormuş gibi hissediyorum. Onu da şarkıya dönüştürmek bana oyun gibi geliyor.

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

- Akustik albümün ardından Yıllar Sonra geldi. Elektronik altyapılı bir pop şarkısı. Günümüzü yakalamak mı istediniz?
- Beş yıl ara verince farklı bir çalışmayla dönmek istedim. Zamanın gerisinde kalmak istemedim. Nurettin Çolak'la çalıştık. İyi anlaştık, uyum da sağladık. Kalbi çok iyi. Düşünce şekli çok 'fresh'. Benim için bunlar da önemli.

- Pozitif duygulardan mı besleniyorsunuz?
- Kibir, kendini beşken on gibi göstermek gibi davranışlar benim kaçmama neden oluyor. Müzik de en çıplak halimiz olduğu için o sırada beraber çalıştığım insana kendimi yakın hissetmek istiyorum.

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

- Babanız ünlü Mavi Işıklar grubunun gitaristi Fikret Ural. Size destek veriyor mu?
- Artık Bodrum'da yaşıyor. Şarkılarımın ilk hallerini ona dinletiyorum çünkü çok zor beğenir. Bir de Mavi Işıklar geleneğinden geldiği için benim daha sesli işler yapmamı istiyor. "Üflemeli çalgılar katsan" gibi önerilerde bulunuyor. Hatta ilk albümümü dinlediğinde şaşırıp "Sen bu kadar içine kapanık mısın? Biz bunu niye fark edemedik?" demişti, "Normalde daha renklisin, bu melankoli nereden geliyor?" Yıllar Sonra'yı ise beğendi, hoşuna gitti. Mutlu olmamı istiyor, bunu anladım. HAYALİM...

- Müzikle tanışma da baba sayesinde gerçekleşiyor değil mi?
- Evde hiç müzik susmazdı. Hâlâ evinin her odasında müzik çalar. Ben de küçük yaşlardan itibaren müzik dışında başka bir şey yapmak istemedim. Ne mutluyum ki müzik yapabiliyorum .

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

- Birlikte şarkı söyleme planınız var mı?
- Evde bir araya geldiğimizde müzik yaparız. Telefonda da sadece müzik konuşuyoruz. O şu sıralar Yunan müziğine merak saldı. Elbette birlikte bir şeyler yapmak hayalim. Ama bu konu aramızda hiç konuşulmadı.

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

- Eşiniz de bir rock müzisyeni. Onunla aynı türde müzik yapmak ya da yapmamak konusunda kaygılarınız oldu mu?
- O rock yapıyor diye ben de benzer bir şey yapmalıyım diye bir durum söz konusu olmadı. Biz, içimizden nasıl geliyorsa öyleyiz. Tamam, ortak noktalar bulup beraber bir dünya kurduk ama sonuçta iki farklı bireyiz. Onun müziğini çok seviyorum. O da bu şarkıyı dinlediğinde sevdi. Kaan normalde de sadece rock müzik dinlemez. Farklı türlere açıktır

Kıvılcım Ural: Kızım İlayda benimle gurur duysun istiyorum...

İNSANLAR BAŞKA BİRİNİ TANIDI, O KİŞİYİ BEN TANIMIYORUM

- Bir dönem çıkan haberler üzerinden sizi tanıdığını düşünen birçok insan var...
- Tanıdığınız kısım aslında benim olmadığım kısım. Başka birini tanıdı insanlar, beni değil. O kişiyi ben de tanımıyorum açıkcası. Benden başka bir kişi yaratıldı ve o kişiye yöneldi herkes.
- Bu sizi etkiledi mi?
- Umrumda olsa herhalde şu an çoktan ölmüştüm. Bunları düşünüp kafaya takıp bir yandan da yaşamaya devam etmek mümkün değil.

BİZE ULAŞIN