Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fenomenleri

Kimi pilavcı, kimi midyeci, kimi balık kimi et lokantası sahibi... Onlar sosyal medyanın lezzet fenomenleri. Yaptıkları şovlar sayesinde kapılarında kuyruklar oluşuyor.

Lezzetin fenomenleri

fenomenleri

Lezzetin fenomenleri

Nusret'in kasaplık ve et lokantası sahipliğinden 'Saltbae'liğe dönüşümü birçok kişiye de ilham verdi. Öyle ya, artık devir sosyal medya devriydi ve iyi yemek yapmak asla yetmezdi. Bir şov, farklı bir sunum fazlasıyla gerekliydi ve çok geçmeden Nusret kervanına eklenenler peşi sıra geldi. Hepsinin ortak özellikleri, Instagram'da çok sayıda takipçiye sahip olup, yaptıkları yemekleri değişik şovlarla takipçilerine sunmaları... Gelin sosyal medyanın lezzet fenomenlerinden bazılarına şöyle bir bakalım...

Lezzetin fenomenleri

MİDYECİ AHMET

Trafik kilitleyen 'Midyelerin Efendisi'

Beşiktaş'ta ikamet eden biri olarak Midyeci Ahmet'in açıldığı zamanları iyi hatırlıyorum. Abimle yeni bir yer açılmış diyerek eve giderken, biraz midye dolma iki yarım ekmek kokoreç alıp "Eh, fena değil, arada gidilebilir" demiştik. Standart yeni açılan bir işletme muamelesi yapmıştık Ahmet Bey ve midyelerine, nereden bilebilirdik ki Beşiktaş- Ortaköy trafiğinin her akşam bir numaralı müsebbibi olacağını, önünde uzun kuyruklar oluşturacağını...

Lezzetin fenomenleri

Midyeci Ahmet yani Ahmet Çiçek, sosyal medyadaki en önemli çıkışını kocaman tam kokoreci hatır hutur yediği videolarıyla yaptı. Sosyal medyanın gücünün farkına varan Çiçek, çeşitli etkinliklerle de ününü pekiştirdi. Örneğin Game of Midye adlı midye yeme yarışması... Geçen senenin erkeklerde kazananı 310 adet midye yerken kadınların galibinin skoru ise 176! Kendine Midyelerin Efendisi diyen Çiçek'in Instagram'da 585 bin takipçisi bulunuyor.

Lezzetin fenomenleri

CZN BURAK

Şovun sınırı yok

Onlarca kiloluk sosislerden yapılan sosisli sandviçler, devekuşu yumurtasından yapılan sucuklu yumurtalar, metrelik kebaplar... Her şeyin en, en, en büyüğü, en şatafatlısı... Burak Özdemir ya da daha bilinen adıyla CZN Burak'ın alametifarikası yaptığı şovlarda asla bir sınırının olmaması. "Nusret sosyetik, ben halk tipiyim" diyen CZN Burak, Hatay Medeniyetler Sofrası'nın 25 yaşındaki veliahtı.

Lezzetin fenomenleri

Doğrusunu söylemek gerekirse Instagram'ın en çok hakkını veren lezzet fenomenlerinden, 6.4 milyon takipçisi var. Prodüksiyondan da kaçınmıyor, yeri geliyor Gangnam Style parodisi yapıyor yeri geliyor bir kuzuyu sırtlayıp videolar çekiyor. Özel gücü ise üzerine mekanına gelen kişilerin ismini yazdığı pideler servis etmesi.

Lezzetin fenomenleri

BORDO MAVİ BALIK

Herkese balığı sevdiren fenomen

1995 yılında el arabasında seyyar balıkçılık, 2010'da restoran sahipliği dört yıl sonra ise sosyal medya fenomenliği... Bordo Mavi Balık'ın sahibi Erşan Yılmaz'ın yolculuğu kısaca böyle ilerliyor. Sadece İstanbul'dan değil, Anadolu'nun dört bir yanından da çıkan lezzet fenomenlerinin örneklerinden biri Yılmaz. Instagram'da 370 bin takipçisi var. Bir balık restoranının menüsünde karşılaşacağınız her şey onun videolarında yer buluyor.

BİZE ULAŞIN