Sanem Çelik'ten efsane dönüş

 • 1
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

ATV'nin fenomen dizisi "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" ile ekranlara dönen Sanem Çelik, Sabah Pazar'dan Olkan Özyurt'a konuştu.

işte röportajdan bazı bölümler...

 • 2
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine bir girdiniz pir girdiniz. Seçici olduğunuzu biliyorum. Neydi bu diziyi tercih etmenizin sebebi?
- Doğrular... Sezonun projeleri arasında hislerimin işaret ettiği, özene bezene seçtiğim ve seçildiğim en sağlam proje Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz. Bazı şeyler anlatılmaz izlenir. Takdir seyircinin. Bütün kalbimle hepimiz için seyri keyifli bir başlangıç olduğunu umuyorum naçizane.

 • 3
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

- Ceylan karakterini nasıl buldunuz?
- Dengede, yani taşları yerinde olan bu hikayenin sarsılmadan devam ediyor olacağının kanıtı olarak, Ceylan, rol bana anlatıldığında kalemi lezzetli eller tarafından bütünün bir parçası olarak yerini almıştı bile. Ayrıca ben seyircimi dinlerim. Aliye ve Kara Melek dizilerinde üstlendiğim karakterleri bende tekrar görmek istemenizi de dikkate alarak düşündüm ki, herkesin affına sığınarak tekrarlardan hoşlanmayan benim, karşınıza yine şevkle oynayacağım bir rol ile çıkabilmem için, sizde bıraktığım tatları içinde barındıran ideal bir oyun alanı bulmalıydım. Yeni bir renk bileşeni. Kanımca Ceylan gittikçe gerçekliği kalplere yansıyan, hikayesine dalınan bir seyir imkanı sunuyor oynayana da izleyene de.

 • 4
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

ÇATIŞMA İYİDİR
- Ceylan güçlü, ihtişamlı bir kadın. Hırslı da... Öyle ki rakip gördüğü kadına meydan okuyor. Nedir Ceylan'ı hırslı yapan?
- Bu bize hazırlanmış dünya ortamında, kim olacağını sadece kendin belirleyemiyorsun. Yaşadıkların, yaşatılanlar senin seçimlerin olmayan fakat olduğunu zannedecek kadar dayatmaların içinde kendimiz mi oluyoruz gerçekten, yoksa başka etkenlerin şekillendirdiği kendini hiç tanımayan kişilikler mi? Ceylan'a bu doğrultudan baktığımda, gençlik yıllarında yok olma zemini hazırlanmış, kendini kaybetmemek için tutunduğu, beslendiği, saklandığı haller bunlar. Yaşın, yılların, kararlılıkları destekliyor olduğunu da göz önüne alırsak, varlığını haklı sebeplere dayamış, kendisiyle yüzleşmiş bir kadın neden korksun ki? Bu net duruş meydan okuma olarak okunabilir karşı açıdan. Aynı hırs olarak okuyabildiğiniz gibi, bence hırs Ceylan'dan alınmış yıllar önce

 • 5
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

- Ortada büyük aşklar var. Diziyi izleyenler şimdi ikiye bölünmüş durumda Ceylancılar ve Meryemciler diye. Sizin tarafınız belli mi yoksa daha ortadan bakıyor, iki karakteri de anlamaya mı çalışıyorsunuz?
- Ben diziyi seyrederken başından beri herkesin ne kadar haklı olduğu vurgusunu fark etmeden edemiyorum. Bu eşit değerler için Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener'e kendi adıma teşekkür ettim. Yaşayan karakterler yarattıkları gözden kaçmıyor ve dizinin bir dili olduğu da. Tabii ki tüm ekibin inancı ve oyuncu kadrosunun hikayeyi ele alış biçimi de fark edilir kalitede. Çatışma hikayelerin ana gerekliliklerinden biridir. Doğru çatışmalar zinciri seyirciyi hikayenin içine alır ve gerçekliğini hissettirmeyi hedefler. Çatışma iyidir. Seçimler, kişiyi güvende hissettirir. Haklılıklar dengesi ise işin rengidir. Bir yerde bir haklı olması için orada bir haksız olmalıdır değil mi? Bu gerçeklerden beslenen hareketlilik seyredeni de işin parçası haline getirir. Bu ayrımı oluşturabildiysek bu başarıdır. Çatışma görevini yerine getiriyor demektir. Oyunculuk benim mesleğim. Meryem karakterinin nasıl yazıldığı bile Ceylan'ı nasıl hayata geçirmem gerekliliği ile ilgili bana ipuçları verir. Yani biz bütün ekip bir takımız. Biz maçı iyi oynarsak seyirciyi mutlu ederiz. Her şey karşılıklı... Sen mutluysan ben mutluyum, ben mutluysam sen mutlusun...

 • 6
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

-Müthiş bir özgüveni var Ceylan'ın. Belli ki Hızır'ı çok seviyor. Bu özgüven sevgisinden, büyük aşkından kaynaklanıyor belki de... Aşkın, tutkulu bir sevdanın yıkıcılığı olarak yorumlanabilir mi bu durum?
- Ceylan, Hızır'ı sevmiş ve hâlâ da sevmekte olduğunu da saklamıyor zaten. Aile bireylerinin zoruyla bitirilmiş bu aşk hikayesi. Ceylan'ın özgüveni kararlılığından, seviyor olduğunu saklamaması da bunu herkesin biliyor olmasından.

 • 7
 • 9
Sanem Çelik'ten efsane dönüş
Sanem Çelik'ten efsane dönüş

ÖNCELİĞİM DAİMA SEVGİDİR
- Nihayetinde böylesi güçlü erkekler dünyasında onları dize getiren güçlü kadınlar görmek iyi geldi bana. Genel olarak soruyorum kadın kendi gücünün farkında mı?

- İşte size iyi gelen 'denge'. İhtiyacımız olan temel taşlardan biri. Kadın, elbet kendi gücünün farkında ama kalbinin de. Dışarı yansıyansa bir muamma... Yine de kalp yüze yansırsa çok çaba gerekmez, varolmak için. Kadının güçlü olması, karşı cinse yahut yan komşuya karşı durulması gereken bir savaş unsuru değildir. Kadının gücü insanlığın varoluş gerekliliğidir. Güç düzeni sağlayan kıymetli bir otoritedir ki, anne otoritesi bugün dünyada dengesizliğin eksiklerinden biridir. Anneler ne yaptıklarından emin doğru adımlar atan varlıklar olursa insanlık, değerlerini yeniden gözden geçirebilecektir.

BİZE ULAŞIN