;

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

VW Grubu‘nun SUV geleceği

 • 1
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

TAIGUN: UP!'I YÜKSELTMEK

Türkiye pazarında kendisi görmesek de, Volkswagen'in mini sınıftaki temsilcisi Up!, Avrupa pazarında popüler bir model. Ve Volkswagen de bu minik otomobili yükselterek müşteri kitlesini genişletecek. 3 silindirli motorlarla 2017 başında yollara çıkması beklenen modelde önden çekişli aktarmaya yer verilecek. 3,85 metrelik uzunluğuyla piyasadaki en küçük yerden yükseklerden biri olacak olan Taigun'un boş ağırlığı da 950 kg civarında olacak. Farlarla bütünleşen ön ızgara ve bombeli çamurluklarıyla boyutlarına göre güçlü bir görünüm sunacak olan Taigun'da maliyeti azaltmak adına arka kapı camları tıpkı Up!'ta olduğu gibi kelebek tipi olacak. Up!'ı fazla normal ve basit bulan ancak aynı zamanda da pratik bir şehir otomobili arayışında olan Avrupalı tüketicilerin yanında, Hindistan ve Brezilya gibi yol kalitesinin çok üst seviyede olmadığı gelişmekte olan ülkelerde Taigun'un önemli pazarlarını oluşturacak.

 • 2
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

TOUAREG: DAHA DA SEÇKİN

İlk iki neslinde lüks olduğu kadar ağır sıklet bir arazi aracı olan Touareg, önümüzdeki yıl yollara çıkması beklenen yeni neslindeyse yeni Audi Q7'nin açtığı yoldan giderek hafifleyecek. Farklı motor konseptlerinin adapte edilmesini kolaylaştıracak olan yeni platform sayesinde şarj edilebilir hibrit ve elektrikli versiyonların da önü açılıyor. Aktif yönlendirilebilir arka tekerlekler ve gelişmiş havalı süspansiyon sistemiyle birlikte yeni Touareg'in hem sürüş konforunda hem de sürüş dinamizminde sınıfının zirvesine oynaması amaçlanıyor. Volkswagen'in güncel Passat'ta başarılı bir ilk sınavını verdiği otonom sürüş de Touareg'te gelimiş haliyle karşımıza çıkacak.

 • 3
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

BENTAYGA COUPE: DEVAMI GELİYOR

Arazi şartlarına uyumlu, yerden yüksek bir Bentley fikri pek çokları için hala yaralayıcı olsa da sıkı durun! Yeni bir Bentayga daha geliyor. Ancak bu kez karşımıza çıkacak yeni versiyon tamamen asfalt odaklı olacak. Havalı süspansiyon sistemi, gelişmiş diferansiyeller gibi yürüyen aksam özelliklerini standart Bentayga'dan alacak olan Coupe versiyonun zemin yüksekliğiyse yaklaşık 20 mm alçaltılacak. Porsche Cayenne Turbo S ve BMW X6 M gibi performans SUV'larına daha lüks ve güçlü bir alternatif olarak tasarlanan model için henüz yeşil ışık yanmamış olsa da dedikodular 2018 sonuna doğru bir seri üretim versiyondan bahsediyor.

 • 4
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

MACAN JUNIOR: KÜÇÜK MACAN

2020 yılına şunun şurasında dört yıl kaldı. Ve bir aksilik olmazsa Macan Junior'la tanışacağız. Bir sonraki Audi Q3'ün platformunda, yani MQB'de, üretilecek olan Macan Jr'da 4 silindirli motorlar kullanılacak. Ancak aklınıza 718 Boxster'da kullanılmaya başlanan 4 silindirli boxerlar gelmesin. Zira yatay silindir yerleşimli bu üniteler "gerçek" Porsche'lere saklı tutulacak. Porsche'nin yaptırdığı pazar araştırmalarında, katılımcıların Macan Jr tarzında bir otomobili 718'den daha küçük bir spor otomobile tercih ettiği ortaya çıktı. Kısaca küçük Macan öyle veya böyle üretilecek.

 • 5
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

Q3: BÜYÜME ZAMANI

Geçtiğimiz ay tanıtılan Q2'nin yollara çıkmasıyla birlikte Audi'nin SUV programında birbirine yakın boyutlu iki model sunulmuş oldu. Ancak bu durum ikinci nesil Q3'le birlikte değişecek. İki yıl sonra yollara çıkacak olan yeni Q3'ün uzunluğu 4,50 metre sınırına gelirken, BMW'deki rakibi X1'den farklı olarak 3 silindirli motorlara yer verilmeyecek. RS (2,5 lt, 5 silindirli) dışındaki tüm Q3 versiyonlarında 4 silindirli motorla sunulacak. Bununla birlikte elektrikli versiyon Q3 e-tron, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi bu tür otomobillerin ciddi teşvik edildiği pazarlarda Yenilenen multimedya sistemi otomobilin markanın elini güçlendirecek.

 • 6
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

Q8: İLK DENEME

Audi SUV ve crossoverlar konusunda tecrübesi ve başarısı fazla olan bir marka. Gerek Q gerekse de allroad modelleriyle geniş kitlelere ulaştılar. Ancak Ingolstadt, SUV-Coupe konusunda BMW ve Mercedes'in gerisinde. En önemli iki rakip hem büyük hem de orta sınıfta bu tür alternatifler sunabilirken, Audi'nin buna ilk yanıtı 2018 yılında büyük Q8'le olacak. Q7 platformunun kullanılacağı otomobilde 6 ve 8 silindirli motorlar görev yaparken hibrit versiyon da sunulacak. İlk etapta 8 silindirlilerde sunulacak olan elektrikli turbo daha sonra alt motor seçeneklerine de yayılacak.

 • 7
 • 10
VW Grubu‘nun SUV geleceği
VW Grubu‘nun SUV geleceği

Q5: DAHA FAZLA PRESTİJ

Audi Q5, piyasaya sunulduğu zamandan bu yana hem markanın hem de grubun yüzünü güldüren modellerin başında geliyor. Böylesine önemli bir modelin geliştirilmesinde çok özenli davranan Audi, orta sınıf SUV'unda amiral gemisi Q7'den izler sunacak. Bu durumu özellikle daha keskin ve ciddi hale gelen karoser tasarımında da görmek mümkün olacak. Bu yılın son döneminde yollara çıkması planlanan araçta motorların büyük kısmını Audi A4'ün 4 silindirli üniteleri oluştururken, benzinli ve dizel V6'lar da olacak.

BİZE ULAŞIN