Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Bu hafta sağlığınızı korurken bir yandan da haftada iki kilo kadar zayıflayacağınız bir diyet önereceğim. Bu diyetin başarısının sırrı doğru besin seçimi, ideal karbonhidrat miktarı ve bol zeytinyağı olarak özetlenebilir

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Çok hızlı kilo vermeye yönelen bireylerde diyet bileşenlerinin doğru ayarlanamaması sonucu eksik beslenme kalp sağlığını olumsuz etkiler. Önerdiğim diyet ise ihtiyacınız olan tüm besin öğelerinin yanı sıra kalp dostu özel bileşenlerden faydalanmanızı da sağlayacak.

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Örneğin kahvaltılarınızda tüketeceğiniz yumurta, süper besin öğesi lesitin içeriği ile kalbe giden damarlarınızı koruyacak. Diyet, damarlarda hasar oluşturan homosisteini azaltan yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi folik asit kaynaklarını da bolca içeriyor.

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Tam tahıllar, diyet lifi, magnezyum, folat, B6 ve E vitaminlerinden zengin içeriği sayesinde kanın akışkanlığını artırıcı etki göstererek kalp hastalıkları ve inmeye karşı korur.

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Ara öğünlerde ceviz, fındık, badem; ana öğünlerde somon, uskumru gibi yağlı balıklar ile omega 3 açısından zengin beslenme sayesinde inme, aterosklerozis gibi damarların tıkanmasına neden olan hastalık riski de azalıyor.

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Zayıflamak için yağ miktarını azalmaktansa, sağlıklı yağları tercih etmelisiniz. Bu diyeti uygularken çorba, yemek ve salatalarınızda sağlıklı yağ asitleri dengesi en optimal olan zeytinyağını kullanıyorsunuz. Zeytinyağı içerdiği polifenol ile harikalar yaratıyor.

YAĞ YAKIMI HIZLANIYOR
Vücutta yağ depolanmasında etkin olan bir diğer besin grubu, karbonhidratlar. Diyet meyve, sebze ve tam tahıllar gibi kompleks karbonhidrat kaynaklarını içerdiğinden vücutta kan şekerinizi dengeleyen insülin hormonu yavaş salınır, uzun süre tokluk sağlanır ve yağların yakımı hızlanır. Yüksek kan basıncını kontrol altına almak için etkileri kanıtlanmış olan diyetin taze sebze, meyve, balık, düşük yağlı süt ürünleri ve potasyumdan zengin besinleri fazla miktarda içerdiğini de belirtelim.

Haftada iki kilo vermenin sırrı bol zeytinyağı!

Diyette tuz ve tuz içeren besinler, kırmızı et, doymuş yağ, şeker ve şekerli içecek ise azdır. Çünkü düşük seviyede potasyum alımı kan basıncının artması ile ilişkilidir ve tuz tüketimi de bu artışı tetikler. Öte yandan son yıllarda bu diyet modelinde de güncellemeler yapılmış; karbonhidrat alımını biraz düşürüp, sağlıklı yağ ve proteinden biraz daha yüksek beslenme ile kan basıncı kontrolünün daha etkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu diyet düşük sodyum ve ıspanak, somon, avokado gibi besinlerden zengin olduğundan yüksek potasyum içeriğiyle hipertansiyondan koruyucu etki sağlar. Yaşlanma gibi biyolojik bir sürece karşı koyamasak da bu süreci sağlıklı beslenme ile yavaşlatabiliriz. Zeytinyağı oleuroperin süper bileşeni sayesinde yaşlanmaya karşı savaş açar. Gereksinim duyulan besin öğelerini yeterli düzeyde sağlayan, kalorisi kısıtlanmış diyetler yaşam süresinin uzatılmasında rol oynayan genetik değişimleri sağlar, vücuda hasar veren serbest radikal oluşumunu azaltır, bağışıklığı güçlendirir. Bizim diyetimizdeki özellikle çinko, selenyum, E, C ve B vitaminleri ile beta glukan, anti-aging etkiyi destekleyen bileşenlerdir.

BİZE ULAŞIN