Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

'ndan yeme-içme sektöründeki işletmelere yönelik tedbirleri içeren rehbere göre, yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı planına uygun olarak düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

Sağlık Bakanlığınca, "Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan işletmelerde alınması gereken önlemler" başlıklı rehber yayımlandı.

Rehber, "Toplumda Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ne 29. madde olarak eklendi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında kontrolü normalleşme süreci aşamasına geçildiği belirtilen rehberde, yeme-içme sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan yeme-içme tesisleri ve bünyesinde yeme-içme bulunduran tesislerde belirtilen önlemlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Bu tedbirlerin restoran, lokanta, kafeler ile içinde yeme-içme hizmet alanı bulunan dinlenme tesisleri, kitapçılar, büfe ve kantinler ile diğer işletmelerin restoran-kafe bölümleri dahil yeme-içme sektöründeki işletmeler için de geçerli olduğuna vurgu yapıldı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

İşletmelerinin faaliyetleri sırasında ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulması gerektiğine dikkat çekilerek, genel ilkeler şu şekilde yer aldı:

"İşletme genelinde Kovid-19 ve hijyen kurallarını/uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanmalı, protokol düzenli aralıklarla değerlendirilmeli, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenmeli.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

-Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanmalı.

-Tesis işletmecileri, tesisin tamamında önlemlerini almakla yükümlüdür. Genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanmalı, tesisin misafir kapasitesi sosyal mesafe planına göre belirlenmeli, bu kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilmeli ve kapasite bilgisi tesisin girişinde görülebilir bir yere asılmalıdır. Ayrıca, tesis giriş holünde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, tesiste uygulanan ve uyulması gereken Kovid-19 tedbirleri ve kurallarının yer aldığı panolar düzenlenmeli.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

- Kovid-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliği protokolü, haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlanmalı. Sorumlu personelce protokole uyulması sağlanmalı."

- ", oturma düzeni aynı aileden olan misafirler arasında uygulanmaz"

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

Misafir kabulüne ilişkin bilgilerin yer aldığı rehberde, valeler tarafından eldiven kullanılmaması, her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra ellerin alkol bazlı el dezenfektanı ile temizlenmesi gerektiği belirtildi. Valelerin araçlara maskesiz binmemesinin önemi vurgulanan rehberde, maskesiz müşterilerin içeri alınmayacağı, misafirlerin yeme-içme faaliyeti dışında ve masadan her kalktıklarında maske takması ve asansörlerin içine 1'er metre ara ile yer işaretleri yapılarak, toplam kapasitesinin üçte birini geçmemek kaydıyla kapasitesinin belirlenmesi gerektiğine işaret edildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yeme-içme sektörü için yeni önlemler rehberi

Yemek salonu ve genel kullanım alanlarına ilişkin öne çıkan tedbirler ise şöyle sıralandı:

"- Yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı planına uygun olarak düzenlenmeli. Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmalı.

SON DAKİKA