Derbiyi kim kazanır?

 • 1
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Beşiktaş ile Fenerbahçe Olimpiyat Stadı'nda kozlarını paylaşacak. Bu kritik derbiyi eski futbolcular ve spor yazarlarına sorduk.

 • 2
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Ahmet ÇAKAR
'Atanlar ve tutanlar önemli'


BÖYLE maçların favorisi olmaz. Maç iki takım için de ortada. Bugünkü derbiyi üç ihtimale de açık bir karşılaşma olarak görüyorum. Derbilerde genelde atanlarla tutanlar çok önemli olmuştur. Bu maçta da iki takım adına da kaleci ve forvet oyuncularının önemli olacaklarını öngörüyorum. Ama en büyük handikap Olimpiyat Stadı'ndaki bu maçın akşam saatlerinde oynanacak olması. TFF'nin verdiği bu karar türlü riskler taşıyor. Gündüz oynansa hem takımlar hem de seyirciler adına daha güzel bir ortam sağlanmış olacaktı. Federasyonun yerinde olsaydım bu maçı gündüz vakitlerinde örneğin saat 14.00'te oynatırdım. Ama sonuç ne olursa olsun inşallah derbi örnek bir şekilde geçer.

 • 3
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Erman TOROĞLU
'Ya yersen kirşen!'


MAÇ ne olur diye soruyorsanız ne olacağını bilme şansım bir spor adamı olarak zor. Çünkü oynanacak maçtan taktikten, teknikten ziyade konuşulanlara bir bakalım. Bir hafta önce F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım soyunma odası basıyor. (Pardon basmamış, koridorda karşılaşmış!) Zaten bu arkadaş son 8 yıldır hep koridorlarda geziyor. Hem de hakem koridorlarında... Devamında da ceza yiyor. Cezaları da tesadüf bu ya, hep alt sınırdan veriyorlar. Bu sefer de Beşiktaş Başkanı diyor ki: "Benden soyunma odası basmamı beklemeyin." Cevap iadeli taahhütlü geliyor. "Gücün varsa sen de bas!" Sonra da gazetem bana soruyor, yarınki maç ne olur diye! Bu diyaloglara baktığımda aklıma bir kelime geliyor: Yersen kirşen! Almanya'daki Gelsenkirschen'in Türkçeleştirilmesi... Ya yersen kirşen, ya da yemezsen gargara yapacaksın! İşte Türk futbolunun geldiği yer. Aziz Yıldırım'la Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem'in ortak açıklamalarıdır bu 'marka değeri'. Türk futbolunun markası şu anda ikisine de kapak oldu.

 • 4
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Ömer ÜRÜNDÜL
'Maçın anahtarı Bilic'te'


Kendi sahasındaki takım bir adım öndedir. Maçın en kritik teknik noktası şu; Fenerbahçe oturmuş düzeni ve ayağa paslarla topa sahip olma oranı yüksek bir takım. Buna karşılık Beşiktaş iyi top yapan takımlara karşı oyunu genelde kontrol altına alamıyor. Bu konuya Bilic'in getireceği çözüm çok önemli. Bunun yanında Beşiktaş presle kazandığı toplarla çabuk hücuma kalkabiliyor. İsmail Kartal'ın da bu kaybedilen toplardan sonraki hızlı rakip ataklar karşısında alacağı tedbirler çok önemli. Maçın kritik oyuncuları Beşiktaş'ta Olcay Şahan ve Demba Ba olacaktır. Veli Kavlak ve Atiba her zaman aynı başarılı performansları gösteriyorlar. Konuk ekip Fenerbahçe'de ise en önemli isim olarak Portekizli Raul Meireles'i görüyorum. Çünkü orta sahada pas trafiğini o yönetiyor.

 • 5
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Rüştü REÇBER
'Olimpiyat'taki taraftar sayısı önemli'

Derbilerden önce tahminde bulunmak her zaman zordur. Bu derbi, Beşiktaş adına son haftayı saymazsak her şeyin güzel gittiği, Fenerbahçe adına ise zaman zaman iyi, zaman zaman kötü gittiği bir ortamda oynanacak.

Ev sahipliği bir avantajdır ama Olimpiyat'taki taraftar sayısı önemli. Geçtiğimiz haftalardaki performanslara ve takım disiplinine bakarsak Beşiktaş bir adım önde. Yine de Fenerbahçeli oyuncuların bu tip maçlarda çok iyi oynadığını unutmamak gerekir. Umarım izleyenler açısından derbiye yakışır bir karşılaşma olur. (Aljazeera)

 • 6
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Mustafa DOĞAN
'Maçın kritik oyuncusu Demba Ba'

Şu ana kadar ortaya koydukları futbol ve evsahibi olma avantajıyla Beşiktaş'ı daha favori görüyorum. Fenerbahçe, oturmuş kadrosu ve kalitesiyle Beşiktaş'ın gerisinde kalan bir takım olmasa da bu sene özellikle tempo sorunları var. Diego geldikten sonra orta sahanın eski diri yapısı kalmadı. Sarı lacivertli takımın savunması geçen yıla oranla daha fazla hata yapıyor.

Beşiktaş'ın ne oynayacağını kestirmek kolay, Fenerbahçe'nin ise zor. Maçın kritik oyuncularından biri Demba Ba. Oynuyor ve oynatıyor. Başarı beklentisinin en yoğun yaşandığı kulüplerin başında gelen Fenerbahçe'de İsmail Kartal'ın stres yükünü de gözardı etmemek lazım. (Aljazeera)

 • 7
 • 16
Derbiyi kim kazanır?
Derbiyi kim kazanır?

Metin TEKİN
'Beşiktaş bir adım önde'


Öncelikle Olimpiyat Stadı'nın zemininin son görüntülerde çok müsait olduğunu gördük. Bu güzel zemin Beşiktaş'ın lehine olacaktır. Ama kendi oyununu oynama açısından değil, F.Bahçe'nin oynayacağı oyun açısından Beşiktaş'ın avantajı olacaktır. Tabii ki diğer bir avantaj da tribünler. Coşkuyu henüz bilemiyoruz ama tribünler de Beşiktaş'ın olacak. F.Bahçe'nin Beşiktaş'ın bu avantajını kırması için oyun deneyimi, oyun birlikteliği ve sakinliğe ihtiyacı var. Bakalım hangi takım kendilerine galibiyeti sağlayacak bu unsurlardan istediğini yapabilecek. Maçın kader adamları Beşiktaş'ta Oğuzhan ve Demba Ba. Fenerbahçe'de oyununun nasıl olacağını belirleyecek olan ise Meireles-Topal-Emre üçlüsü.

BİZE ULAŞIN