Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"engelli dostu" stada kavuşuyor

Kayapınar ilçesinde ve standartlarında yaptırılan 33 bin seyirci kapasiteli stat, 2 ay sonra hizmete açılacak. Kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek engelliler, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebilecek.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca 'da yaptırılan 33 bin seyirci kapasiteli "engelli dostu" stadın yüzde 98'i tamamlandı.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Merkez Kayapınar ilçesinde, 158 bin metrekare alanda 'ın yanı sıra bölgeye de hizmet verecek ve standartlardaki 33 bin seyirci kapasiteli stat, 2 ay sonra hizmete açılacak. Konfor açısından Türkiye'nin sayılı stadyumları arasında yer alacak 6 katlı tesisin dış cephe kaplaması ile çim serme işlemleri sona erdi.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Skorboard, restoran, kafeteryalar, VIP salonları, basın tribünü, otopark, seyirci ve sporcu girişi gibi alanları en uygun şekilde tasarlanan, alttan ısıtmalı olacak stadyumda, 306'sı engelli aracı olmak üzere 2 bin 340 araç kapasiteli park yeri bulunacak. Kendileri için ayrılan yerlere araçlarını park edecek engelliler, 21 asansörü kullanarak istedikleri katta karşılaşmaları izleyebilecek.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Maliyeti 150 milyon lira

Tesiste incelemede bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk, AA muhabirine, Bakanlık olarak Türkiye genelinde 36 stat projesi yürüttüklerini söyledi.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Bunlardan 15 tanesinin tamamlandığını, 11'inin yapımının sürdüğünü, diğerlerinin ise ihale hazırlıklarının devam ettiğini aktaran Türk, Stadyumu'ndaki fiziki gerçekleşmenin yüzde 98'e ulaştığını aktardı.

Stadın temelini 3 yıl önce attıklarını ifade eden Türk, şunları kaydetti:

"Maliyeti yaklaşık 150 milyon liradır. Tüm yoğunluğumuz çimlerin gelişimine yönelik. Diğer alanlarda ufak eksiklikler var, onlar da gideriliyor. Çimin gelişmesi ve top oynamaya hazır hale gelmesi için 2 ay var."

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

Türk, ülkedeki statların uluslararası organizasyonlara göre yapıldığını vurgulayarak, "Mayıs ayında tamamen futbol oynamaya müsait olacak stat, 33 bin kapasiteyle Avrupa'nın bir final karşılaşmasına dahi ev sahipliği yapacak özelliklere sahip." ifadesini kullandı.

Diyarbakır engelli dostu stada kavuşuyor

"Tesislerimize isim verme ile ilgili bakanlığımızın yönetmeliği var"

"Türkiye'nin yedi bölgesinde yeteri kadar stadyumumuz oldu." diyen Türk, stadyumlara verilen isimlerin özellikle sosyal medyada çok gündeme getirildiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN