Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

ilk olarak 29 Haziran 2007 yılında piyasa sürülmüş ve oldukça ilgi görmüştü. Her yeni modelle birlikte iPhone yeni yetenekler kazandı. iPhone 12 ailesi de oldukça merak ediliyor, son raporlara göre yeni iPhone'lar corona virüsü yüzünden daha geç çıkabilir. Konumuza geri dönecek olursak, iPhone sahipleri cihazlarının birçok özelliğini biliyor. Fakat bununla birlikte çoğu kişinin haberinin olmadığı kıyıda köşede kalmış bir takım özellikler de var. Bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları otomatik olarak sessize alabilir, internet paketinizi yiyen uygulamaların önüne geçebilirsiniz. Bunlar iOS 13'ün iPhone kullanıcılarına sunduğu özelliklerden bazıları. Bakın neler varmış...

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

kullanıcılarının iOS 13'te pek bilmediği bazı özellikler var. İşte öğrendiğinizde çok şaşıracağınız o özellikler...

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

KLAVYENİN ÜZERİNDE GEZİNEREK YAZI YAZABİLİRSİNİZ

Önceleri belirli programlar ile kullanabileceğiniz ve Android işletim sistemlerinde bulunan bu özellik, yeni iOS 13 güncellemesi ile artık daha kaliteli ve kesinlikle hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu özelliği kullanmak için klavyeniz üzerinde parmağınızı dilediğiniz kelimeyi oluşturmak için harfler arasında hızlıca kaydırın. Bu özelliği kullanarak hızlı ve etkin bir şekilde mesajlaşabilir, maillerinizi hazırlayabilirsiniz.

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

BOŞLUĞA UZUN SÜRE BASILI TUTUN

Aslında uzun süredir iOS kullanıcılarında bulunan bu özellik sizlere yazı yazarken harf hatalarını hızlı bir şekilde düzeltmenize yarıyor. Klavye üzerindeyken boşluk tuşuna basılı tutun ve yazınızın üzerinde dilediğiniz yöne doğru kaydırın. Sanırım bu özellik ile karmaşık kelime gruplarının arasındaki yazım ve harf hatalarını hızlıca düzeltilebilir hale geliyor.

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

KLAVYE SEÇİMLERİ VE METİNLERİ KOLAYCA DÜZELTMEK

Düzelmek istediğiniz metinlerin üzerine gelerek tıklama sayınıza göre dilediğiniz kelimeyi, cümleyi ya da tüm metni seçebilirsiniz. Dilediğiniz kelimenin üzerine 2 kere tıklamanız halinde kelimeyi, 3 kere tıklamanız halinde cümleyi, dört kez tıklamanız halinde tüm metni otomatik olarak seçmiş olacaksınız. Ayrıca sol kısımdaki klavye seçim menüsünden klavyenizi sağa veya sola yatırabilir, tek elle kullanıma elverişli hale getirebilirsiniz.

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

OTOMATİK GECE MODU

Evet, iOS 13 bilinmeyen özelliklerinden biri daha, otomatik değişen gece modu. Bu sayede dilerseniz güneşin doğuşu ve batışına ayarlı, gündüzleri normal geceleri karanlık mod olarak otomatik güncelleniyor. Bu ayarı etkinleştirmek için Ayarlar > Parlaklık ve Ekran ayarları kısmından otomatik mod seçebilir hatta dilerseniz özel ayarlar ile saatlerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

BİLİNMEYEN NUMARALARDAN GELEN ÇAĞRILARI OTOMATİK SESSİZE ALMAK

Bildiğiniz üzere Apple her zaman kullanıcı dostu uygulamalarıyla ön plana çıkıyor ve bu özellik de yine iOS 13 gizli özellikleri olarak nitelendirebileceğimiz türden. Tele-satış yapanlar, istenmeyen numaralar, çeşitli firma aramaları derken gün içerisinde bir çok gereksiz aramayla karşılaşıyoruz. Ayarlar > Telefon > Aramalar kısmından ulaşabileceğiniz bu özelliği aktif etmeniz halinde telefonunuz rehberinde kayıtlı olmayan kullanıcılar tarafından gelen aramalar her zaman sessiz olacaktır.

Apple iPhone'un içine gizlemiş! Bu özellikleri çok az kişi biliyor

HIZLI ACİL DURUM ÇAĞRISI YAPABİLMEK

Normal şartlarda telefonunuzun kilit tuşuna ve ses açma tuşuna basılı tutmanız halinde acil durum araması için ekran gelmekte. Şimdi ayarlar kısmına girdikten sonra acil servis aramaları bölümüne giriyoruz. Daha sonrasında ilk sekmede yan tuş ile arama özelliğini aktif hale getiriyoruz. Artık kilit tuşuna 5 kez üst üste basmanız halinde acil servisi hemen aranacaktır. Yine bu acil durum sekmesinden dilerseniz haber verilmesini istediğiniz kişileri ayarlayabilirsiniz. Umarız bu özelliği hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

SON DAKİKA