Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tarihinin en büyük rekabetleri

dünyasında yıllardır çok büyük rekabetlere tanıklık ettik. Peki tarihten bugüne bu anlamda teknoloji dünyasının en büyük rekabetleri hangileri biliyor musunuz?

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

HP vs. IBM

ABD'nin doğu yakasında New York merkezli kurulan IBM ve batı yakasında Silikon Vadisi'nden yönetilen HP arasındaki çekişme 2000'li yıllara kadar hız kesmeden devam etti. Bugün iki marka arasındaki rekabet yerini işbirliklerine bıraktı. HP ve IBM arasında birçok konuda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

Apple vs. Microsoft

Kuruldukları yıllardan itibaren başlayan rekabet, yıllarca Apple'ın kurucusu Steve Jobs ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i karşı karşıya getirdi. Bugün her iki şirketin başında farklı isimler olsa da rekabet hız kesmeden devam ediyor. İşletim sistemi konusunda yıllarca çekişen iki şirket, bugün mobil dünyada rekabet ediyor . Apple'ın iPhone ve iPad ile yakaladığı başarı karşısında Microsoft, Windows Phone ve Surface'i piyasaya sürdü.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

Google vs. Microsoft

Google, 1998 yılında arama motoru olarak kurulduğunda Microsoft ile henüz savaştıkları bir cephe yoktu. Google'ın arama motorundan daha fazlasını sunmak istemesiyle birlikte iki marka arasında cepheler açıldı.

E-posta servisi Gmail ile Hotmail, anlık mesajlaşma programı Gtalk ile MSN Messenger, Google Docs ile MS Office, Google Chrome ile Microsoft IE rakip oldular.

Google'ın bulut depolama servisi Gdrive ile Microsoft'un bulut servisi SkyDrive ise rekabeti buluta taşıdı.

Microsoft arama motoru Bing ile Google'ın ana iş koluna rakip oldu.

Google ise mobil işletim sistemi Android ile Windows Phone'a rakip durumda.

Google, henüz gelişim aşamasındaki işletim sistemi Chromium ile de Microsoft'un en güçlü olduğu konuda rakibi olmaya hazırlanıyor.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

Apple vs. Samsung

Apple'ın en önemli tedarikçisi olan Samsung ile rakip olması 2007 yılında piyasaya sürdüğü iPhone ile başladı. Apple için önemli bir tedarikçi konumundaki Samsung, büyüyen mobil cihaz pazarından pay kapmak isteyince Apple'ın ayağına basmış oldu.

Apple, sahip olduğu patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Samsung aleyhinde dünyanın dört bir yanında davalar açtı. Samsung da karşı davalar ile Apple'a cevap verdi. Apple'ın Samsung'un yerine tedarikçi arayışlarına girmesiyle rekabetin dozu iyice arttı. Bugün Samsung ve Apple, akıllı telefon pazarının en büyük iki oyuncusu olarak kıyasıya bir rekabetin içindeler.

Bunun dışında iki marka tablet bilgisayar ve dizüstü bilgisayar pazarında da rakipler.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

AMD vs. Intel

1968 yılında Intel, 1969 yılında AMD kuruldu. İki ABD'li şirket arasındaki rekabet 90'lı yıllarda zirve yaptı. Direkt tüketiciye ürün sunmayan bu iki şirket bilgisayar üreticileri üzerinden kıyasıya bir rekabetin içine girdi. Intel'in üniversitelerde derslere konu olan 'pazarlama taktiği' ile öne geçtiği rekabette AMD pes etmedi. Bugün mobil işlemci pazarının tehdidi altındaki iki şirket kendi aralarındaki rekabete ara vermiş görünüyor.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

Microsoft vs. Netscape

İlk kez 1994 yılında piyasaya sürülen Netscape tarayıcısı , 2000'li yıllara kadar internet tarayıcı pazarına hakim oldu. 1998 yılında 4.2 milyar dolara AOL tarafından satın alındığında Microsoft'un tarayıcısı IE'nin en büyük rakibiydi. Microsoft, hakkında açılan haksız rekabet davaları sonucu 750 milyon dolar ödemesine rağmenilk tarayıcı savaşının kazananı olmayı başardı.

Teknoloji tarihinin en büyük rekabetleri

Nikon vs. Canon

Fotoğraf makinesi denilince akla gelen iki dev Japon markası arasındaki rekabet 1960'lı yıllarda piyasaya sürdükleri SLR fotoğraf makineleri ile başladı. Dijital dönüşüm sonrası rekabet DSLR modelleri ile devam ediyor. Canon ve Nikon çekişmesi, fotoğrafçılar arasında bile en çok tartışması yapılan konuların başında geliyor.

BİZE ULAŞIN