Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 gün 3 müze zamansız

İş insanı Hacı Sabancı ve kız arkadaşı Nazlı Kayı, kısa bir süre önce 'ya bir seyahat gerçekleştirdi. Nazlı Kayı, bu seyahat sırasında gezdikleri üç müzeyi SABAH Tatil'e anlattı: "Bir Londra aşığı olarak ne zaman gitsem heyecanlandığım bu şehirde müze ve sergi gezmek en keyif aldığım etkinliklerin başında geliyor."

3 gün 3 müze zamansız Londra
3 gün 3 müze zamansız Londra

Yaklaşık 15 gün önce 'daydım. Her köşesi tarih kokan bu büyülü şehirde benim de ilk defa gezme fırsatı bulduğum Imperial War Museum'dan bahsederek başlamak istiyorum yazıma. Türkçeye İmparatorluk Savaş Müzesi olarak çevrilen bu müze, şehrin güneydoğusunda Lambeth bölgesinde konumlanıyor. Londra metrosuyla kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca bana göre dünyanın en kolay ve en rahat metrolarından biri olduğu için de Londra'ya gitmişken bunu deneyimlemenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

3 gün 3 müze zamansız Londra

Metrodan Elephant&Castle durağında indikten hemen sonra 7-8 dakikalık bir yürüyüşün ardından müzenin ihtişamlı binasına ulaşmak mümkün. Tabii diğer bir seçenek de 'nın meşhur black cab yani siyah taksisiyle ulaşım sağlamak. Ben öyle yaptım ve taksiden inince Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlerin kullandığı devasa büyüklükteki topları karşımda görünce tam anlamıyla şaşırdım ve aynı zamanda korktum, diyebilirim. Gördüğüm toplar o kadar ürperticiydi ki kendimi bir anda savaş zamanını hayal ederken buldum ve daha müzenin binasına girmeden, kendimi bir anda 1900'lü yılların ilk çeyreğine gitmiş gibi hissettim.

3 gün 3 müze zamansız Londra

İMPARATORLUK SAVAŞ MÜZESİ

İmparatorluk Savaş Müzesi'nin her katını teker teker anlatmadan önce kısa bir bilgi vermek isterim. İngiltere genelinde beş İmparatorluk Savaş Müzesi bulunuyor. Bunların üçü 'da. Bizim gittiğimiz 1917 yılında tamamlanmış ve beş kattan oluşuyor. Her katta Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar, öncelikle Birleşik Krallık olmak üzere savaşa katılan her ülke hakkında belgeler görmek ve savaşta meydana gelen hemen hemen her konu hakkında bilgiler edinmek mümkün.

3 gün 3 müze zamansız Londra

Girişi ücretsiz olan müzenin içine girdiğinizde, birkaç merdiven aşağıya iner inmez Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılan araçları görmek kaçınılmaz. Bunlardan en çok dikkatimi çekenler tanklarla savaş uçakları oldu. Bu araçları incelerken bir kez daha savaşın ne kadar zor ve kanlı bir süreç olduğunu idrak ettim. Her aracın yanındaki plakette kaç senesinde, kim tarafından ve nerede kullanıldığı detaylı bir şekilde yazıyor. Bu kat tümüyle Birinci Dünya Savaşı'na ayrılmış ve ülkemizle ilgili de birçok belgeye ve bilgiye rastlamak mümkün.

3 gün 3 müze zamansız Londra

Benim bu katta en çok dikkatimi çeken ve kendi Instagram hesabımdan paylaştığım projeksiyonla tavandan masaya yansıtılmış ve hayvanların ülkeleri temsil ettiği Birinci Dünya Savaşı'nın hareketli haritası oldu. Bu o kadar güzel ve anlaşılması kolay bir haritaydı ki, 6-7 yaşlarındaki çocuğunuzla bile müzeye gelebileceğinizin bir kanıtıydı benim için. Daha sonra etrafıma dikkatle baktığımda birçok ziyaretçinin de çocuklarıyla geldiğini gördüm. Üst katlara çıktığınızda 2. Dünya Savaşı'ndan fotoğrafları, videoları, araçları ve belgeleri inceleme imkanınız oluyor. O dönemi çok daha iyi anlamamda bu müze ziyaretimin çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Özellikle savaş dönemlerini merak eden, tarihe ilgisi olan ve 'ya yolu düşen herkesin bu müzeyi ziyaret etmesini öneririm.

3 gün 3 müze zamansız Londra

GALERİ SAATCHI

İkinci sırada ise benim çok sevdiğim ve her seyahatimde mutlaka ziyaret ettiğim, içindeki yeni sergileri detaylı incelemekten son derece keyif aldığım Saatchi Galeri var. Saatchi Galeri, konum olarak Londra'nın merkezinde diyebileceğim Chelsea'de yer alıyor. Galeri şehrin en ünlü alışveriş noktalarından biri olan Harrods mağazasına yürüyerek 15 dakika mesafede. Benim gibi hızlı yürüyenler için bu mesafe 10 dakika sürüyor.

BİZE ULAŞIN