Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2018'i rekorla kapattı

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden , son dört yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli Osmanlı eserleri arasında bulunan tarihi , Kültür ve Turizm Bakanlığının çevre düzenlemesi projesi ve İçişleri Bakanlığınca görevlendirmesi yapılan Doğubayazıt Belediyesinin çalışmalarıyla her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırıyor.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

"Medeniyetler geçidi'' olarak nitelendirilen bölgede Lale Devri'nde inşa edilen ve Topkapı'dan sonra ülkedeki en büyük saray olan, kartal yuvası görünümü, mimarisi ve tarihi özelliğiyle yılın her mevsimi ziyaretçilerin ilgisini çeken , özellikle son yıllarda bölgede sağlanan huzur ortamının da etkisiyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladı.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

Yaz aylarında olduğu gibi kış mevsiminde de turistlerin akınına uğrayan , kar örtüsü içerisindeki güzellik ve zarafetiyle ziyaretçilerine bu mevsimde de adeta görsel bir şölen sunuyor.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

SARAY 2018'DE 121 BİN 94 ZİYARETÇİ AĞIRLADI

Heybeti ve güzelliğiyle bölgeye önemli oranda gelir gelmesini de sağlayan , bu özellikleriyle 2018 yılında turist rekorunu da kırdı.

2014 yılında 100 bin ziyaretçiyi ağırlayan, ardından bölgedeki olumsuzluklar nedeniyle ziyaretçi sayısı 2015'te 44 bin 603'e gerileyen İshak Paşa Sarayı, tüm çalışmalara rağmen 2016 yılında ancak 57 bin 175 kişi ağırlayabildi. Gerek bölgede sağlanan huzur, gerekse yapılan yatırımlarla tekrar eski günlerine dönmenin sinyalini veren İshak Paşa Sarayı, 2017 yılında 92 bin 830 turist sayısı ile 2014 yılı seviyelerine çıkabildi. 2018 yılında ise önemli bir çaba sergilenmesi ve çevre düzenlemesi başta olmak üzere bir dizi çalışmaya tabi tutulan saray, 121 bin 94 yerli ve yabancı turist ağırlamayı başardı.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

"500 YIL ÖNCE KULLANILAN KALORİFER SİSTEMİ İLGİ ÇEKİYOR"

Turizm acentesi sahibi ve rehber Mehmet Çeven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saraya her geçen gün artan ilgiden dolayı memnun olduklarını söyledi.

İshak Paşa Sarayı 2018'i rekorla kapattı

Sarayın en fazla yerli turistler tarafından ziyaret edildiğini ancak sarayı gezmeye yabancı turistlerin daha fazla zaman ayırdığını anlatan Çeven, şöyle konuştu:

"Normalde yerli turist sarayın içerisine girdiği zaman 1-1,5 saat girip çıkıyor ama yurt dışından gelen turistler gördükleri karşısında 4-5 saate yakın zamanını buraya veriyor. Genelde sarayda yabancı turistlerin ilgisini çeken burada ilk kalorifer sisteminin kullanılması. 500 yıl önce sarayda kalorifer sistemi kurulmuş. Aslında dünyada birçok saray var ama burada bu sistemin kullanılması onların çok ilgisini çekiyor. Ayrıca rakım olarak da ilgi çekiyor saray. Şu an 2200 rakımdayız ve sarayın gerek bulunduğu konumu, gerek kalorifer sistemini gördükten sonra tekrar arkadaşıyla gelmek isteyen turistler oluyor."

BİZE ULAŞIN