Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

 • 1
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Salı günü YPG'nin siyasi kolu PYD, Moskova'da temsilcilik açtı. Büronun duvarında PKK lideri Abdullah Öcalan'ın resmi ve Türkiye'nin güneydoğu bölgesini de içine alan bir 'Kürdistan' haritası yer alıyordu.
Ertesi gün, YPG'nin yayınladığı deklarasyonda örgüt, "Suriyeli Kürtler Türkiye'deki Kürtleri korumaya hazırdır. Bıçak kemiğe dayandı" şeklinde Türkiye'ye karşı tehditler savurdu. Ocak sonunda YPG'nin yayınladığı bir video kaydında da "Batılıları bize katılmaya ve her yerde Türkiye'ye saldırmaya çağırıyoruz" deniyordu.
O videodan kısa süre sonra ABD'nin DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Kobane'ye giderek terör kariyerine önce PKK'da başlayıp, 2003'ten itibaren YPG'de devam eden Polat Can isimli teröristten teşekkür plaketi alırken görüntülendi.
YPG'nin tehdit deklarasyonu yayınladığı gün konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, "PKK bizim için bir terör örgütüdür. Ancak bize göre PKK ile YPG arasında açık fark var. YPG konusunda Türkiye ile aynı görüşte değiliz" tekerlemesini tekrarladı.
YPG, kendisini PKK'dan ayrı görmüyor. Bu yüzden açıkça deklarasyon yayınlayıp Türkiye'ye geçerek PKK'nın yardımına koşacağını ilan edebiliyor. Lider olarak PKK lideri Öcalan'ı benimsediklerini söylüyorlar. Ancak ABD ısrarla Türkiye'den bu olan bitene gözünü kapayıp, DAEŞ'le çatıştığı için YPG'yi PKK'dan ayırt etmesi bekleniyor. Hâlbuki Nusra nasıl ki DAEŞ'le savaşmasına rağmen terör örgütü olarak kabul ediliyor, Türkiye aynısını ABD'den YPG için yapmasını bekliyor.
Dört bir yandan kuşatma altındayken, Suudi Arabistan'ın karadan Suriye'ye girmeye hazır olduğunu söylemesini, ABD'nin DAEŞ'le mücadele noktasında bunu memnuniyetle karşılayacağını belirtmesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Artık bir iç güvenlik meselemiz haline gelen Suriye konusunda, rasyonel çözüm teklifimizi hayata geçirme zamanı geldi" diyerek güvenli bölgeyi kurmaya yeşil ışık yakmasını konuşmamız gerekirken, 60-70 yaşındaki eski Ak Partililer, Himalayalar mı, ulu çınarlar mı olduklarını tartışmaya ve kamuoyunu nefsi meseleleriyle oyalamaya devam ediyor.
Tarih bunu da yazacak.

Hilal Kaplan/Sabah

 • 2
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Yeni Şafak ve Akit Medya Gruplarına teröristler saldırı düzenledi.. Evvelâ içten, candan yürekten bir 'geçmiş olsun' demek istiyorum.. Daha çok yeni bu saldırıların hedefi olmuş bir gazetenin yazarı olarak, Yeni Şafak ve Akit'e neden saldırı tertiplendiği konusunda da gayet kuvvetli hislere sahibim.. Bangır bangır terör örgütü ağzıyla yapmadıkları için.. Askere, polise kurşun sıkan alçak terör örgütlerine güzellemeler yapmadıkları için.. "... Ama onların da beslendikleri sosyolojik taban var, terör neden değil sonuçtur, silah da o insanların güvencesi, devlet savaşı bitirsin bıdı bıdı bıdı bıdı...."

İhanet geyikleri yapmadıkları için hedef seçildikleri ortada.. Bir kez daha kuvvetli bir şekilde geçmiş olsun dostlarımıza.. Bu vesileyle hatırladım, bir de Hürriyet Gazetesi'nin camlarının kırılması hadisesi vardı.. Hatırlıyor musunuz?.. Hani büyükelçiler, parti başkanları falan gidip gelip el sürüp mesajlar veriyorlardı.. Önünde topluca fotoğraflar falan çektirilmişti. Hürriyet meseleyi epey bir büyütmüştü.. Bir şey sorabilir miyim acaba? Bu kadar büyüttüğünüz için soruyorum yani..

Sahi ne oldu o cam işi?.. Sadece daha büyük bir gerilim çıkmasın diye, öfkeli kalabalığı teskin etmek için gelmiş bir genç politikacıya mı yetti gücünüz?.. Her gün sayfalarınızda linç ettiniz Abdürrahim Boynukalın'ı.. Her fırsatta onu cam çerçeve indiren, özgür basını susturan biri gibi göstermeye çalıştınız.. E tamam da işin davası açıldı, iddianamesi tanzim edildi, aralarında Boynukalın'ın da olduğu 30 kişi hakkında takipsizlik verildi.. Şimdi o çok büyüttüğünüz hadisenin neden takipçisi olmuyorsunuz?.. Niye sormuyorsunuz hesabını?..

Boynukalın'ı, şiddet yanlısı gibi gösteren gizli kayıt video üzerinden mağduriyet oluşturma bayağılığınızın da farkındayız.. Ama unutmayın.. Genel yayın yönetmeniniz Sedat Ergin, bir gizli konuşması deşifre edilip masasına getirildiğinde, 'midem bulandı, çırılçıplak soyulup, kentin en büyük meydanının ortasında bırakılıvermek gibi bir histi' demedi mi?.. Derin Hürriyet Ertuğrul Özkök, 'bizim santrali sadece bir gün dinleseler, bu binada kimse kimsenin yüzüne bakamaz' diye yazmadı mı?.. Ahmet Hakan, özel bir buluşmada, kendi arkadaş sohbeti sırasında, bizim mahalleden bazı yazarlar hakkında daha ağır sözler söylemedi mi?..Şimdi Abdürrahim Boynukalın, bu özel görüşmelerin deşifresi üzerinden itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.. Pes..

İronik olan da bu meseleyi sahiplenen politikacılar.. Ya hu Hürriyet'i savunmak Garo Paylan'a mı düşüyor?.. Geçen gün bütçe komisyonunda, Hürriyet Gazetesi'ni canhıraş savunan Garo Paylan'ın o halini, Hrant Dink iyi ki görmedi.. Eminim bir kez daha ölürdü.. Hele CHP'ye ne diyeceksin?.. Kendi gençlik kolları başkanları terör örgütüne barikat ve hendek desteği verirken laf yok.. HDP gençlik kollarını hiç saymıyorum zaten.. Hendekteler mi halen yoksa dağa mı çıktılar bilmem.. Dünkü terör saldırılarına bakınca yeniden hatırladım Hürriyet'in camlarını.. Onlar unutsa da biz takipçisi olacağız.. Rahat ol Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan, Sedat Ergin, Yakup Yılmaz..

Ersoy Dede/Star

 • 3
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Suriye'de halihazırda Rusya'nın muhalifleri bombalaması kadar DAİŞ'e fayda sağlayan başka bir şey yok. Bunu durdurmak için hiçbir şey yapmayan ABD'nin, müttefiki Türkiye'yi PKK- PYD konusunda bu kadar zorlamasının sebeplerinden birisi PYD'yi tümüyle Rusya'ya kaptırmamak.
Bir diğeri de olası bir çözüm sürecinde üçüncü göz konumunda kalarak Ortadoğu'daki Kürtlerin kaderinin tayini konusundaki rolünü güçlendirmek. Ancak bu amaçlar uğruna PYD'ye verilen destek Türk -ABD ilişkilerinde büyük bir krizin patlamasına gebedir. Mesele sahada DAİŞ'e karşı savaşacak yerel güç konusu değil. Türkiye devletinin varoluşsal kaygıları gittikçe yükseliyor. Obama Yönetimi meseleyi Pentagon'daki Irak tecrübesinin yükü altındaki askerler üzerinden gererek hayırlı bir noktaya taşımıyor. Türkiye kamuoyunda PYD'ye verilen desteğe duyulan kızgınlığı AK Parti'ye ve Erdoğan'a olan muhalefetin gazı ile dengelemek de mümkün değil. Peki bu desteği engellemek ya da azaltmak için ne yapılabilir?
Amerikalıların gözünde ilk yapılması gereken DAİŞ ile daha etkin mücadele. Türkiye'nin son dönemde yaptıklarından hâlâ mutmain değiller. Diğer kritik konu PYD'ye verilen silahların Türkiye'ye geçtiğinin ispatlanması. Şimdilik ABD'li yetkililer militan geçişini biliyorlar, önemsemiyorlar. Silah geçişini ise ispatlanması gereken bir olgu olarak görmeyi daha "kullanışlı" buluyorlar. Suriye'deki Türkmenler dahil diğer muhalif gruplar bunu net şekilde söylemiş olmasını yeterli bulmuyorlar. Bu yöndeki istihbaratın ABD'li yetkililere verilmemiş olması mümkün değil. Yine de silah geçişinin daha bariz şekilde ispatlanması halinde daha kritik bir aşamaya gelinecek. Zira ABD'nin bu gerçeğe rağmen PYD- PKK'ya verdiği desteği kesmemesi halinde Türkiye kamuoyunda daha güçlü bir ABD karşıtlığı oluşacak.
Obama yönetiminin PYD macerası Türk -ABD ilişkilerinde kendisinden sonraki yönetime hiç de "yaratıcı" olmayacak bir "güvensizliği ve kaosu" miras bırakıyor.

Burhanettin Duran/Sabah

 • 4
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Bağımsız bir Kürt devleti, ABD ve İngiltere'nin "İkinci İsrail" projesi. Bu proje gündeme Suriye iç savaşıyla gelmedi; Arap baharı, bu süreci sadece hızlandırdı. Irak, Suriye, İran ve Türkiye'deki Kürtçü akımlar, başından beri zaten bu güçlerin kontrolündeydi. ABD'nin bugün kalkıp PYD'yi "müttefik"olarak gördüğünü açıklaması şaşırtmadı; çünkü PYD'yi kurdurtan zaten ABD'nin kendisi. PKK liderinin kardeşi Osman Öcalan, PYD'yi 2003 yılında ABD için kurduklarını açıkça itiraf etmedi mi?
Devlet kurmak birkaç günde, senede olacak iş değil elbette; adım adım olgunlaştırılan, alt ve üst yapısı hazırlanan ve tamamlanması zaman alan bir süreç. ABD ve Britanya'nın öncülük ettiği "Kürt devleti" devleti projesi de PKK'nın kuruluşundan itibaren yürürlükte. ABD'ye rağmen ne PYD ne de başka bir örgüt devlet kurabilir. Bunca yıllık devlet olan Türkiye, yanı başındaki Suriye'ye istediği özgürlükte müdahale edemezken, PYD nasıl olur da ABD'den bağımsız bir şekilde devlet kurmaya kalkar?
PKK'yı 1970'lerde devletin kurup yönlendirdiği hep söylenir; fakat burada dile getirilmeyen kısım, bu işi MİT'e kimin, hangi gücün yaptırdığı? O güç, MİT'i de kontrol eden ABD'den başkası değil elbet.
Bu tarihi gerçekler atlanarak etrafımızda bugün olup bitene yaklaşılamaz. ABD'nin bölgede olma sebebinin DAEŞ olmadığı ortada; ABD, PYD'yi güçlendirmek ve onu devlet olmaya hazırlamak için Suriye'ye müdahalede bulunuyor; ABD-PYD ortaklığı DAEŞ'e karşı değil, aksine Türkiye'ye karşı kurulan bir ortaklık. PKK'yı Irak'ın en stratejik yeri olan Sincar'a ABD yerleştirdi; Kobani'de PYD'yi ideolojik, siyasi ve askeri olarak güçlendiren de ABD'dir. Bu sürecin sonunda PKK, Güneydoğu'da şehir savaşı yürütecek bir güce dönüştü. ABD desteği olmadan PKK ve HDP'nin Türkiye'de iç savaş çıkarmaya kalkacak ne donanımı, ne taktiği ne eğitimli gücüne de cesareti vardı. Demirtaş'ı ABD'ye çağırarak 6-7 Ekim olaylarını başlatan, AK Parti'yi siyasi olarak zayıflatmaya çalışan ve Türkiye'nin çözüm sürecini bozan Amerikan politikasıdır.

Kurtuluş Tayiz/Akşam

 • 5
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Türk ordusunun Suriye'ye girmesi, Rusya için büyük bir fırsat olacaktır. Esat, Türkiye'yi işgalcilikle suçlayacak... Rusya da küçük kardeşine yardım eden abi rolüne soyunacaktır. Günümüz şartlarında Türkiye'nin, Suriye -Rusya koalisyonu ile çatışması kaçınılmaz olacak... İlk ağızda çatışmanın boyutları sınırlı kalacak... Ancak neticede bir NATO ülkesi savaşa girmiş olacak ve örgütten yardım isteyecektir. Bu durumda NATO'nun lideri olan ABD, ister istemez (uçak olayında olduğu gibi) Türkiye'nin arkasında duracaktır. (Aksi halde NATO'nun inandırıcılığı ve caydırıcılığı kalmaz.)
Halbuki Suriye sorununda aldığı tutumla ABD, Rusya ile değil savaşmak, itişip- kakışmak dahi istemiyor. Amacına ekonomik yaptırımlar, siyasi ittifaklar ve müzakerelerle ulaşmaya çalışıyor.
İşte gördük: Rusya'nın Suriye'ye inmesi, ABD'de ciddi bir rahatsızlık uyandırmadı. Hatta askeri alanda işbirliği bile yapıyor, yanlışlıkla birbirlerini vurmamak için savaş uçaklarının kimlik kodlarını değiş tokuş ediyorlar. Cenevre görüşmelerinde de nasıl davrandıkları zaten ortada... Velhasıl itişmeleri kayıkçı kavgasından ibaret: ABD tek başına değil, Rusya ile anlaşarak yeni Ortadoğu'yu kurmak istiyor.
Çok çok zayıf bir olasılığın gerçekleştiğini ve Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaşmak üzere Suriye'ye girdiğini düşünelim: Bu durumda ABD ve Rusya'nın ortak planları altüst olacaktır.
Olay Soğuk Savaş dönemindeki gibi Doğu- Batı kutuplaşmasına dönüşecek... Böylece yavaş yavaş pişmekte olan Ortadoğu aşına, buz gibi su katılmış olacaktır.
PYD elbette bugün Kuzey Suriye'de kendi siyasetini güdüyor. Ancak bunu yaparken ABD'nin çizdiği sınırları aşmıyor.
Rusya'nın amacı ise Esatlı ya da Esatsız, üslerini emniyet altına almak, böylece Batı Suriye'deki (dolayısıyla Ortadoğu'daki ve Doğu Akdeniz'deki) varlığını sürekli hale getirmek.
Biraz abartarak söylersek: ABD ile Rusya neredeyse al gülüm-ver gülüm ilişkisi içinde. Kendi çıkarları peşinde koşacak, bu arada sadece IŞİD'i değil, PYD'yi de vuracak olanTürkiye, hem Rusya'nın, hem de ABD'nin ama özellikle de ABD'nin planlarını bozmuş olacak. İşte bu yüzden Türkiye'nin, yani kendi denetiminde olmayan, bilerek ya da yanlışlıkla her an nasırına basabilecek bir gücün, IŞİD'e karşı kara savaşına girmesini ABD istemeyecektir.

Emre Aköz/Sabah

 • 6
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Dün sabaha doğru, Yeni Akit ve Yeni Şafak'a silahlı saldırı yapıldı. Acaba neden? Yakın tarihlerdeki somut verileri toplayalım.. Değerlendirmesini sonra birlikte yaparız. Akit, bodoslamadan "PYD imiş, PKK imiş, DAEŞ'miş farketmez. Hepsi terör örgütüdür" diyor mu? Diyor... ABD Başkan Yardımcısı Biden Türkiye'ye gelip, "PYD'nin terör örgütü olmadığı"na, kamuoyunu ikna etmeye çalışıyor mu? Çalışıyor.. Başarabiliyor mu? Hayır...

Kuyruğunu ayaklarının arasına toplayıp, ülkesine dönüyor. Cenevre toplantılarına PYD'nin de katılacağı iddia ediliyor mu? Ediliyor... İddia ne demek? "Davet edildi" açıklaması yapılıyor mu? Yapılıyor. AK Parti iktidarı, tavrını net olarak belirleyip "PYD terör örgütüdür, o var ise, biz yokuz" diyor mu?

Diyor.. Siyasi iktidarın bu dik duruşunu, Akit övgü ile destekliyor mu? Destekliyor.. PYD'nin, daha önce "davet edildiği" açıklanan Cenevre'ye, son anda ustaca bir manevra ile, "davet edilmediği" açıklanmak zorunda kalınıyor mu? Kalınıyor. Tüm bunların ardından.. Önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Eyyy Amerika" diye söze başlayıp.. "PYD terör örgütüdür" diyerek, PKK ile PYD arasında bir fark olmadığını tüm dünyaya tekrar haykırıyor mu? Haykırıyor..

Ve hemen o günün ertesi sabahı.. Tayyip Erdoğan'ın, tüm dünyaya karşı, tek başına sergilediği "dik duruşu"nu destekleyen iki gazete.. İkiz saldırı ile.. Benzer saatlerde saldırıya uğruyor mu? Uğruyor. Hemen ardından.. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan.. Kendisinin "dik duruşu"na destek veren iki gazeteyi.. Yalnız bırakmayıp..

"Bu sabah Akit ve Yeni Şafak gazete binalarına saldırı düzenlendi. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Geçmişte bir başka gazetemizin giriş kapısının camları silahlı saldırıda değil, arbedede kırılmıştı. Dünyayı o zaman ayağa kaldıranların tepkisini şimdi çok dikkatle izleyeceğim" diyor mu?..

Diyor.. Devamında "Biz enayi değiliz" şeklindeki anlamlı göndermeyi yapıyor mu? Yapıyor.. Ve mesaj alınıyor.. ABD Büyükelçisi John Bass.. "Her gazetecinin olduğu gibi, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in de misilleme korkusu olmadan haber yapma hakkını savunuyoruz" açıklaması ile sahneye çıkıyor.. "Misilleme" kelimesine takılıyorum.. "Biz ne yapmışız ki? Ne yanlışa imza atmışız ki, bize misilleme yapılsın"diyorum..

PKK'nın eylemlerini meşrulaştırmak isteyen sözde gazetecilerin, siyasi parti temsilcilerinin.. "Misilleme hakkı" nitelemesi aklıma geliyor.. Devlet bölgedeki insanlara haksızlık ediyormuş da..PKK da, misillemede bulunuyormuş..

"Bas git Bass" dediğimiz John.. "Bize mesaj veriyor" diyorum.. Mesajın da, "Siz, ABD politikaları ile paralel yayın yapmaz iseniz.. (Biz istemesek de..) PYD'ye 'Terör örgütü' derseniz.. Misillemeye, intikam alma eylemlerine muhatap olabilirsiniz.." olduğunu düşünüyorum.. "Biz istemesek" eklentisi mi? O kadarcık da olsun artık.. "İstiyoruz" da mı, "istemiyoruz?.." Yoksa "Dört gözle bekliyoruz" da mı, "istemiyoruz.." Anlayan anlamıştır..

Ali İhsan Karahasanoğlu/Yeni Akit

 • 7
 • 10
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Rusya Federasyonu Başkanı Putin, danışmanları ile Suriye'nin geleceği üzerinde beyin fırtınası yaparken, bu ülkenin geleceğini Beşşar Esad'a endekslemenin yanlışlığını kimse söylemiyor mu ona? Acaba bunlar Suriyelileri karınca sürüsü gibi mi görüyorlar?
Rusya'yı yöneten kadrolar "The Guardian"da yayınlanan "Suriye Politika Araştırma Merkezi"nin raporunu okumadılar mı acaba? Beşşar Esad yönetiminde Suriye'deki iç savaşta 470 bin kişinin öldüğünü, 1 milyon kişinin de yaralandığını belirtiyor bu rapor...
Bir kişinin şahsında simgelenen bu yönetimi ayakta tutmak hangi akla sığabilir ki? Esad yönetiminde 13.8 milyon Suriyeli, geçim kaynağını yitirmiş. Nüfusun yüzde 45'i yaşadığı yerlerden ayrılmak zorunda kalırken, 4 milyondan fazla Suriyeli ülke dışına kaçmış. Kısacası Suriye'nin nüfusu yüzde 21 azalmış... Yaş ortalaması 70'ken bu sayı 2015'te 55.4'e gerilemiş.
Rus uçakları Esad'ı koltuğunda tutmak gerekçesi ile Halep'i bombalarken, bu saldırının milyona yakın Suriyeliyi mülteci statüsüne sokmak dışında "IŞİD'le mücadele"ye hangi katkısının olacağı düşünülebilir ki? Sovyetler Afganistan'ı nasıl Taliban'a teslim ettiler ve sonunda EL Kaide terörünün dünyanın başına bela olmasına sebep oldularsa, Ruslar da Suriye'de IŞİD'i kalıcı hale getirdiklerini görmüyorlar mı?
Ama bunların gözünde gerçekten insanların karıncalardan öteye bir değeri yok. Bunlar Stalin'in öğrencileri çünkü. Seçimle gelip gitmek bunlar için fazla anlam taşımıyor... "İnsani kalkınma", "İnsan hakları" ve "İnsan onuru" gibi kavramlar bunlar için önemsiz ayrıntılar...
İşin en acıklı yanı da, Amerika'nın Obama yönetimindeki vizyonsuzluğundan ve beceriksizliğinden ötürü Putin'in dünya siyasetinde "Usta oyuncu" olarak görülmesi değil midir? Maliki'nin ayrımcı Şii siyasetini destekleyerek Irak'ta IŞİD'in doğmasına sebep olan Amerika, sonunda Suriye'nin de bir Rus kolonisine dönüşmesine göz yummadı mı? Ve bu bunalımın müttefiki olan Türkiye'de terörün tırmanmasına neden olmasını, adeta izlemiyor mu?
Kısacası Putin'in durması için ille de petrol fiyatlarının dibe vurmasını mı beklemek durumundayız? Esad'lı yönetimin yanlışlığının anlaşılması için, kaç yüz bin Suriyeli daha ölmeli, kaç Suriyeli mülteci daha Akdeniz'de boğulmalıdır? 100 bin çocuğun kaybolması "Yeni Dünya Düzeni"nde bir anlam taşımıyor mu?

Mehmet Barlas/Sabah

BİZE ULAŞIN