Günün en çok okunan 20 haberi

 • 1
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Suriye'nin anahtarını Putin'e verdi

Rusya ile Suriye arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının detayları ortaya çıktı. Bu anlaşmaya göre Suriye'nin anahtarı resmen Putin'e verilmiş oldu. Böylece Putin istediği zaman kadar Suriye'de asker bulundurabilecek.

Buna göre Rusya uçaklarını ve askerlerini bu ülkede "istediği kadar" tutabilecek ve Rusya anlaşmaya tek taraflı olarak son verebilecek.

Rusya'nın ekim ayında Suriye'ye müdahalesinin ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinin askerlerini bu ülkede daimi olarak tutmak istediği ileri sürülmüştü. Önceki gün Kremlin tarafından yayınlanan 2 ülke arasındaki güvenlik anlaşması belgesine göre Rusya'nın Suriye'de kalıcı olarak askeri güç tutmasına imkân tanınıyor.

RUSYA TEK TARAFLI OLARAK KARAR VEREBİLECEK

26 Ağustos tarihli bir belge de, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin Rus güçlerinin ülkede istediği kadar kalmasını kabul ettiğini gösteriyor. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriyeli mevkidaşı Cassem el Freij'in imzasına taşıyan belgenin son sayfasında tarafların üzerinde uzlaştığı konuların "Sınırsız bir zaman dilimi için" geçerli olduğu belirtiliyor. Belgede ayrıca Rus güçlerinin ülkeden ayrılmasına Rusya'nın tek taraflı olarak karar verebileceği ancak bunu 12 ay önceden bildirmesi gerektiği belirtiliyor. Rusya güçlerinin her türlü diplomatik dokunulmazlıktan faydalanacağı ve bu güçleri artırabileceği de anlaşma koşulları içerisinde yer alıyor.

 • 2
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Sur'da 3 kişilik aile güvenli bölgeye getirildi

Diyarbakır Valiliği'nin yaptığı açıklamaya göre; Terörle mücadelenin merkezi durumundaki Diyarbakır Sur İlçesi'nde 3 kişilik bir aile Jandarma tarafından yapılan operasyonla çatışma bölgesinden alınarak, güvenli bölgeye getirildi.

"TERÖRİSTLERİ AYAKLARINIZLA EZİN"

Jandarma ekipleri tarafından evinden alınarak güvenli bölgeye ulaştırılan ve ardından sağlık kontrolü için hastaneye kaldırılan yaşlı kadın, ellerini açarak sürekli olarak askere dualar etti. Kürtçe konuşan yaşlı kadın, "Allah sizleri onların başından eksik etmesin, Allah onları yok etsin. Burası mübarek insanlara emanet. Evim ve buralar Allah'a ve size emanet. Gece gündüz size dua ediyorum. Siz benim gözümsünüz başımsınız, onları ayaklarınızla ezin" şeklinde konuştu.

 • 3
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

İngiltere'den Türkiye'ye övgü

Türkiye'ye iki günlük ziyaretinin ardından açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, şimdiye dek 600 İngiliz vatandaşının radikal örgütlere katılmak amacıyla Suriye'ye ulaşmasının önüne geçildiğini duyurdu. Ankara'da görüşmelerde bulunan ve Sarıçam Mülteci Kampı'nı ziyaret eden Hammond, Suriye'ye ulaşmak isteyen yabancı DAEŞ sempatizanlarının engellenmesinin Türkiye ile yapılan istihbarat işbirliği sayesinde gerçekleştiğini belirtti. "Türk yetkililerin istihbarat noktasında oldukça etkileyici bir geri dönüşünün olduğuna şahit olduk" diyen Hammond, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye yapılacak yardım konusunda AB'nin derhal harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

 • 4
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Diyarbakırlılar terör eylemine destek vermedi!

Diyarbakır'da sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı bölgelerde devam eden terör operasyonlarına karşıeylem yapmaya çalışan gruplar, vatandaşlardan yeteri kalabalığı toplayamadıkları için eylemi gerçekleştiremedi

Edinilen bilgiye göre, akşam saat 17.00'de Diyarbakır Yenişehir ilçesi Ofis semti Ekinciler Caddesi üzerinde bulunan AZC Plaza önünde operasyonlara karşı ses çıkarma eylemi planlandı. Vatandaşların broşür ve çağrılarla davet edildiği ses çıkarma eylemine istenilen seviyede kimse katılmadı.

 • 5
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

IŞİD Suriye'de 300 kişiyi öldürdü, 400 sivili kaçırdı

Suriye rejimi, IŞİD militanları tarafından ülkenin kuzeydoğusundaki Deyr ez-zor kentinde gerçekleştirilen katliamda 300 sivilin öldürüldüğünü açıkladı. Bölgeden çelişkili haberler gelirken, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör örgütünün ele geçirdiği el Baghaliyeh mahallesinde aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 400 sivili kaçırdığını duyurdu. Sivillerin hayatından endişe ediliyor.

 • 6
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Diktatör arıyorsan CHP'ye bak

Rakipleri Muharrem İnce, Umut Oran ve Mustafa Balbay'ı delege oyunuyla adaylıktan ekarte eden CHP lideri Kılıçdaroğlu partideki tek adamlığını pekiştirdi. Sonra da yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'a "Diktatör" diye iftira attı

Hendek kazıp barikat kuran PKK'lılar için "arkadaşlar" diye hitap eden, devlete "katil" diyen akademisyenlere sahip çıkan CHP lideri, partisinin kurultayında da halkın seçtiği cumhurbaşkanına seviyesiz bir üslup ile yüklenerek haddini aştı. Adında "halk" olan partinin genel başkanı halk ile kavga edercesine Cumhurbaşkanı'na hakaret etmeyi tercih etti. 2010'da yapılan CHP kurultayında genel başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, geçen 5 yıl içinde girdiği tüm seçimleri kaybetti. Partisinin yüzde 25'ler düzeyinde olan oylarını bir türlü yukarı çıkartamadı. Seçim başarısızlıklarına yenileri eklendikçe zaten sorunlu olan üslubu eleştiri sınırlarını aşıp hakarete vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyesiz dille sürekli eleştirerek bir noktada bu başarısızlıklarını örtmeye çalıştı.

METİNER: PSİKİYATRİK TEDAVİ GÖRMELİ
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik kullandığı hakaret dolu ifadelerine siyaset, STK ve iş dünyasından isimler de tepki gösterdi:
AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner: Bu konuşma, Kılıçdaroğlu'nun kendi kişiliğini, sığlığını, düzeysizliğini gösteriyor. Diktatör bozuntusu arıyorsa partisinin geçmişine bakacak. Orada diktatör bozuntusunu, kendi Führer'ini, Milli Şef'ini bulabilir. Kılıçdaroğlu, Erdoğanfobik siyasetin kötü bir temsilcisi. Psikiyatrik tedavi görmeli. Ona anladığı dilde cevap verirken bile utanıyoruz. CHP'yi nasıl bir çukura yönelttiğini bir kez daha göstermiştir.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Cumhurbaşkanlığı makamını siyasi tartışmalara alet etmek yanlıştır. Hele hele kendi icraatlerini anlatacağı yerde hakaret etmesi yersiz.
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Çamur Ali Kopuz:
Tüylerim diken diken oldu. Tam olarak ahlaksızlık, kendini bilmezlik. Cumhurbaşkanı'nın namusunu sorgulayacak en son kişidir.
ASKON Başkanı Mustafa Koca: Cumhurbaşkanımıza diktatör demeden önce 1921 Anayasası'na baksın. Bugünkü demokrasi seviyesini görmezden gelmek kendindeki diktatörlük ruhunu gösterir.
TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı: Türkiye'nin demokraside yaptığı atılımları göz ardı ederek ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı'na 'diktatör bozuntusu' demek bugüne kadar atılmış adımları inkar etmek anlamına gelir.
Gazeteci-yazar Fadime Özkan: CHP liderinin sokak ağzıyla, eşkıya edasıyla konuşması, seçilmiş bir Cumhurbaşkanına hakaret ediyor olmasının ahlaken, hukuken savunulabilir bir tarafı yok. Cezai yaptırımının olması gerekli.
Gazeteci-yazar Cem Küçük: CHP oy oranından çok daha fazla tavırla, yüzde 52 oy almış bir Cumhurbaşkanı'na böyle davranması niyetlerini ortaya çıkarmıştır.
Gazeteci-yazar Ahmet Kekeç: Bence milletvekilleri çok doğru yapmış. Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili tutumu edep dışı, hoyrat...

 • 7
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Rusya'dan gevşeme sinyali!

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırımlarında "gevşeme ve istisnalar olabileceği" yolundaki haber, Başbakan Medvedev'in sözcüsü Natalya Timakova tarafından da "açık kapı bırakana bir yorumla" gündeme getirildi.

Timakova, "Gerekli görülmesi durumunda hükümet, Rusya Devlet Başkanı'nın kararnamesine bağlı olarak özel ekonomik önlemlerin uygulanmayacağı şirketleri belirleyecek. Kararı, bizzat başbakan alacak" dedi.

BİZE ULAŞIN