Günün en çok okunan 20 haberi

 • 1
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Mustafa V. Koç'un sevenleri, Türk Eğitim Vakfı'na (TEV) 49 yıllık tarihinin bağış rekorunu kırdırdı. TEV'e Koç adına yapılan 3 bin 500 çelenklik bağış, bugüne kadar yapılan en yüksek bağışı 8'e katladı. Vakfa yapılan bağışlar Mustafa V. Koç Burs Fonu'nda toplanacak. Fonun; Koç'un büyük önem verdiği Meslek Lisesi Memleket Lisesi projesine ithafen meslek liselilere kullandırılacağı belirtiliyor.

Vatan'dan Necla Dalan'ın haberine göre vefatıyla tüm Türkiye'yi üzüntüye boğan Mustafa V. Koç'un sevenleri, dedesi Vehbi Koç'un kurucusu olduğu Türk eğitim Vakfı'na (TEV) tarihinin bağış rekorunu kırdırdı. Koç Ailesi'nin çelenk yerine hayır kurumlarına bağış yapması isteğine saygı gösteren Koç'un sevenleri, TEV'e 3 bin 500'ün üzerinde çelenk bağışı yaptı. Koç için yapılan bağışlar, bugüne kadar yapılan en yüksek bağışı 8'e katladı. Vakfa yapılan bağışlar Mustafa V. Koç Burs Fonu'nda toplanacak ve eğitim için kullanılacak. Ailenin kararı doğrultusunda fonda toplanan kaynağın Mustafa V. Koç'un mimarlarından olduğu ve büyük önem verdiği Meslek Lisesi Memleket Lisesi projesine ithafen meslek lisesi öğrencilerine verileceği belirtiliyor. Yani Mustafa V. Koç, vefatından sonra da liseli gençlerin geleceğini inşa etmekte önemli bir rol oynamaya devam edecek.

 • 2
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Amerikan yönetimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ilk kez doğrudan ''yolsuzluğa bulaşmakla'' suçladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Putin'i doğrudan hedef alarak, Kremlin'deki yolsuzluk zincirinin içinde Rus liderin de yer aldığını açıkladı.

Dün akşam BBC'de yayınlanan Panorama programında konuşan Szubin, Putin'i kastederek, ''Onun kendi dostlarını, yakın müttefiklerini nasıl zengin yaptığını ve dost görmediği ve devlet varlıklarına sahip olmayan kişileri nasıl marjinalleştirdiğini gördük. Rusya'nın enerji zenginlikleri veya diğer devlet sözleşmeleri olsun, bunu ona hizmet edenlere veriyor ve hizmet etmeyenleri uzak tutuyor. Benim için bu bir yolsuzluk'' dedi.

Amerikan yönetimi 2014 yılında Putin'in yakın çevresindeki birçok ismi yolsuzlukla suçlayarak ambargo kararı almış ve Putin'in enerji sektöründe gizli yatırımları olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Washinton, Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçlamaktan kaçınmıştı.

Szubin, Putin'in zenginliğinin 40 milyar doları bulduğu yolundaki 2007 tarihli gizli bir CIA raporunu soran BBC muhabirinin sorusunu yanıtsız bırakırken, Rus liderin epeyce yüklü bir gizli serveti olduğunu ise doğrulayarak şöyle dedi:

''Yıllık 110 bin dolar gibi bir maaşı olduğu sanılıyor. Bu onun servetini açıklamıyor. Uzun zamandır gerçek servetini ustalıkla gizlemeyi başarıyor''

Kremlin ise Washington'dan gelen açıklamaya anında karşılık verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ''Tüm bu suçlamalara yanıt vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma'' dedi.

 • 3
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Sağlıkta sahteciliği önlemek isteyen Bulgar hükümeti, parmak izi okuma cihazı üreten Türk firmasıyla görüşünce Bulgar radikaller ayaklandı.

Bulgaristan'da adeta dibe vuran sağlık sektörünü ayağa kaldırmak için düşünülen yeni bir uygulama, ülkede Türk düşmanlığını yine hortlattı.

Bulgaristan'da yapılan bir araştırmada, sağlık sistemi için ayrılan bütçenin 75 milyon leva'lık kısmının (yaklaşık 38 milyon euro) sahte hastalar tarafından hastanelerden hortumlandığı ortaya çıktı. Buna karşı düşünülen önlemler arasında parmak izi ile tedavi yönteminin en uygulanabilir ve ucuz yöntem olduğu belirlendi.

1 Nisan'da yürürlüğe girecek uygulama için AB fonlarından 6 milyon euro fon bulundu ve ihale açıldı. Ancak hükümetin parmak izi için açtığı ihalede Ankaramerkezli bir Türk firması ile görüştüğü iddiaları, Türk karşıtlığı ile prim yapmaya çalışan siyasetçilerin ekmeğine yağ sürdü.

DUYUM ALMIŞ!

Bulgaristan'daki koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren milliyetçi Vatansever Cephe Lideri Valeri Simeonov, ihalenin Türk firmasına verilmesi halinde hükümeti devirmek için gensoru önergesi vereceklerini ilan etti.

Radyo Focus'a konuşan Simeonov, ''Edindiğim duyumlara göre, bir Türk firması parmak izi cihazlarını üretip ülkemize gönderecek. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Parmak izlerimizin Türk firması tarafından okunmasına izin vermeyeceğiz. Bizim parmak izlerimizin Türklerin eline geçmesine izin vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

 • 4
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Araç sahipleri dikkat! 1 Şubat akşamına kadar MTV'de ilk taksitin ödenmesi gerekiyor. Bankalar 6 aya varan taksit imkanı sunarken, bazı önemli avantajlar da bulunuyor.

Bu ay araç sahipleri için vergi ayı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitte ödeniyor. Bu yılki verginin ilk taksitinin 1 Şubat günü mesai bitimine kadar yatırılması gerekiyor.

MTV tutarlarında, bu yıl, yeniden değerleme oranı olan yüzde 5.58 oranında artış oldu. Bankalar, araç sahiplerine MTV'de vade farksız 6 aya varan taksit imkanı sunuyor. Araç sahipleri için farklı avantajlar da bulunuyor.

Öyle ki; aracın MTV tutarı, kasko sigortası değerlerinin yüzde 5'ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanıyor. Genellikle motor hacmi yüksek fiyatı düşük olan araçlar düzenleme ile daha az vergi ödüyor.

PARANIZI GERİ İSTEYİN

Bu hesabı yapıp başvuru yapmanız gerekiyor. Aksi halde bu durum otomatik olarak dikkate alınmıyor. Ayrıca araç sahipleri, son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek, fazla paraların iadesini talep edebiliyor.

 • 5
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Cumuhrbaşaknı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na FETÖ' ile mücadele talimatı verdiğini açıkladı.

'PARALEL YAPI'YLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun Türkiye'nin başka meselesi olan Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele için de geçerli olduğuna vurgu yaparak, şunları ifade etti:

"Paralel ihanet çetesinin içeride ve dışarıda ülkemize verdiği zararı, şu anda bize en büyük husumeti besleyen ülkeler dahi başaramamıştır, bundan emin olunuz. Devlet geleneğimize de açık bir tehdit oluşturan bu yapı mensuplarını, kamunun tüm kademelerinden süratle temizlemek mecburiyetindeyiz. Bu yapı, Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından devletimiz ve milletimiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilmiştir. Paralel yapıyla mücadele çalışmaları, gerek Milli Güvenlik Kurulumuz gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulunun en öncelikli görevi budur. 'Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız' diye talimatımı verdim. Altını çizerek söylüyorum, bu konu tamamen bir devlet meselesi, devletin güvenliği meseledir. Bu konuda herhangi bir ihmali, herhangi bir yanlışı olan kim olursa olsun mutlaka hak ettiği cezayı görecektir.

"Kaymakamlardan, Paralel Devlet Yapılanmasıyla ilgili çalışmalarını, daha dikkatli ve kararlı bir şekilde yürütmelerini isteyen Erdoğan, "Paralel Yapıyla mücadelede desteğim daima yanınızdadır. İstediğiniz anda özel kalemimi telefonla arayarak bu bilgileri verebilirsiniz. Çünkü bizzat kendim bu işi takip ediyorum ve Devlet Denetleme Kurulunun da birinci derecede görevi budur. Bu mücadelede herhangi bir engelle karşılaşan, sıkıntı sorun yaşayan doğrudan bu bilgiye bana aktarmalıdır" diye konuştu.

Bir yandan bölgedeki ve yurt içindeki sorunlarla mücadele edilirken diğer yandan da yeni Türkiye'nin inşası çalışmalarının adım adım yürütüldüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstikrar ve güven ortamının yeniden tesisiyle birlikte, ekonomide ve demokraside kısa bir süre de olsa, kesintiye uğrayan reformları devam ettirme kararındayız. Yeni anayasa bu reformlarımızın en önemli unsurlarından biridir. Başkanlık sistemi tartışmaları da bu çerçevede sürmektedir. Üstlendiğiniz görevler sebebiyle Türkiye'nin imkanlarını ve eksiklerini en iyi sizler biliyorsunuz. Birikimlerinizi hem yeni anayasa hem de başkanlık sistemi tartışmalarına katkı sağlayacak şekilde bakanlığımız aracılığıyla bir arada getirmenizin faydalı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, konuşmasının sonunda, planlanan müzik dinletisinin şehitler nedeniyle uygun olmayacağının düşünüldüğünü ve iptal edildiğini kaydetti.

 • 6
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü, daha önce füze savunma sistemini yapamayacaklarını söyleyen yerli firmaların, geçen zamanda elde ettikleri tecrübelerle "2006'da yapamazdık ama bugün bu sistemleri yapabiliriz" dediklerini söyledi.

Yurtiçi firmalar 'yaparız' dedi


Çin firmasının teklifi fiyat açısından diğerlerine göre aşağı yukarı 1 milyar doların üzerinde daha avantajlıydı. Yerli katkısı bakımından da diğerlerine karşı üstünlüğü vardı. Savunma Sanayii İcra Komitesi Başkanı olarak Başbakanımız, teknoloji transferi konusunda ihaleyi kazanan firmanın daha açık davranması talimatını verdiler. Bu görüşmeler yaklaşık 2 yıl sürdü.

İptal sebebi teknoloji transferi konusunda Çinli firmanın beklentilerimizi karşılamaması olmuştur.

Fakat bu arada bir başka gelişme daha oldu. Yurtiçi firmalarımız da, alçak ve orta irtifa hava savunma sistemi projeleri ile diğer projelerden kazanmış oldukları bilgi birikimi ve teknolojiler ile "2006'da yapamazdık ama bugün bu sistemleri yapabiliriz" teklifinde bulundular.

 • 7
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hacettepe Üniversitesi rektörlüğüne atadığı Prof. Dr. Haluk Özen, Teknokent'in paralel çeteden arındırılması için görevden alma işlemlerini başlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Hacettepe Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Haluk Özen'in Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) verdiği vaatler arasında paralel yapıyla mücadele ilk sırada geliyor. Prof. Özen'in ilk icraat olarak Teknokent yönetimindeki paralel yapı unsurlarını temizlemek için kolları sıvamak oldu. Kamuoyunda Gülen'in doktoru olarak bilinen ve hakkında tutuklama kararı olan Tuncay Delibaşı'nın yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde paralelin inlerinden biri haline gelen Teknokent'te bazı yönetim kurulu üyelerinin görevden alınmaları için işlemler başlatıldı. Prof Dr. Özen, adaylık sürecinde YÖK'e verdiği "Rektör Adayı Bilgi Formu"nda Teknokent'in amacı dışına çıkarıldığından söz ederek paralel çetelerle mücadele edeceğine işaret etmiş. Rektör adayı bilgi formları YÖK'ün 'Şeffaf Rektörlük' çalışması kapsamında, internet sitesinde kamuoyuna ilk kez açıklandı. Prof. Özen adaylık bilgi formunda Hacettepe'nin nasıl bilimsellikten uzaklaştırıldığını ve bu yapılanmayla nasıl mücadele edeceğini anlatıyor. Prof. Özen Teknokent'in amacı dışında kullanılmasını önleyeceği ve Ar-Ge çalışmalarını geliştireceğini belirtiyor. Prof. Özen, üniversitenin son 4 yılda ulusal ve uluslararası bilimsel baraj sıralamalarında geri gittiğine vurgu yaparak, "Üniversite hayatına iç çekişmeler, kişisel hesaplaşmalar ve motivasyon kırıcı soruşturmalar girmiştir. Kurul ve uygulamalar kişiden kişiye değişmiş, liyakatsız atamalar ciddi oranda artmıştır. Akademik kurullar işlevsiz hale getirilmiş, plansız ve programsız yapılaşma nedeniyle kampüslerde ulaşım, barınma ve beslenme sorunları başlamıştır. Üniversite sanayi işbirliğinin en temel aracı olan Teknokent, amaç dışına çıkarılmış ve yasal olarak sorgulanır hale gelmiştir. Teknokent'i gerçek amacına uygun Ar-Ge çalışmaları için kullanılacaktır" diyor.

ABD'YE KAÇTI
Teknokent'in başındayken 26 milyon TL'lik vurgun yapan Delibaşı ABD'ye firar etti.

BİZE ULAŞIN