Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün en çok okunan 20 haberi

 • 1
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki resepsiyonda konuştu. Resepsiyonda Ferdi Tayfur da şarkı söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Sağlık Bakanlığımız 2016 yılını Tütünle Mücadele Yılı ilan ederek bu konudaki çalışmalarını bir adım daha ileriye götürmeyi hazırlanıyor. Burada sigaraya bırakma adına söz aldığım kişilere teşekkür ederim. Cumhurbaşkanlığı'nda çalışan sigarayı bırakan arkadaşlarımın iradelerini kutluyorum. İnşallah ülkemizde tütün kullanımı alışkanlığını her yıl biraz daha azaltacağız. Sigaraya karşı mücadele etmek şahsi olarak prensibimdir. Sigara içmek diye bir özgürlük asla olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa kendi kendini ölüme mahkum etme alışkanlığı özgürlüğü olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, içmeyenin özgürlüğünü korumaktır. Sigara içmeyen kişi kendi iradesi dışında bir tehlikeye bir tehdite maruz kalmasıdır. Devlet vatandaşını hırsıza karşı nasıl kollamak zorundaysa vatandaşını da tütüne ve alkola karşı kollamak zorundadır.

KİMİN CEBİNDE PAKET GÖRDÜYSEM HEMEN EL KOYDUM

Bugüne kadar kimin cebinde sigara paketini gördüysem hemen el koydum. Salonumuzun bir köşesinde sigarayı bırakması için aldığımız paketlerden oluşuyor. Bu illetlere bulaştınız mı başınız bela yağmurundan kurtulmaz. Sizler bu başarıyı göstermiş kişilersiniz. Hem kendinize, hem ailenize, hem de topluma fayda sağladığınız için her birinizi bir kez daha kutluyorum. Gelişmiş ülkelerde sigara kullanımında azalırken gelişmekte olan ülkelerde bu alışkanlığı artıyor. Sigara endüstrisi bu alana göz dikmiştir. Sigara ve alkolü teşvik eden film, roman, şiirler uygulamaya konulmuştur. Ülkemizde de bu yöntemin özellikle bir dönem yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Bugün gelişmiş ülkelerin önemli bölümlerinde sigara içenler toplumdan dışlanıyor hatta ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Oralarda böyle bir toplumsal bilinç var. Bizim de bu anlayışa gelmemiz lazım.

MAHALLE BASKISI SİGARA VE BENZERLERİNE OLMALIDIR

Mahalle baskısı sigara ve kötü alışkanlıklar üzerinde olmalıdır. En yakınımızdakilerden başlayarak bu illetin pençesine düşmüş herkesi uyarmalı, bırakmayı teşvik etmeliyiz. Bunda ısrarcı olmalıyız. Bir insan sevdiğinin ölümüne, bu tür hastalıklara düçar olmasına razı olabilir mi? Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar hayat biçimiyle ilgilidir. Milletçe hayat tarzımızı değiştirmeden bu sorunlara karşı ilerleme kaydedemeyiz. Meclisin alkollü içecek satışını sınırlamak için çıkardığı kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götürerek bu alandaki mücadeleye destek vermiş olmazsınız, tam aksine köstek olursunuz. Sağlıklı nesiller için, toplumun geleceği için kişisel zaaflarınızı bir kenara bırakmanız şarttır. Sigara, alkol, uyuşturucu, obezite gibi sorunlar tıpkı küresel düzeyde tehdit teşkil eden virüsler gibi ele alınması gereken konulardır. Geçtiğimiz 6 yılda yapılan 11,5 milyon denetim ve kesilen ceza, kapatılan bine yakın işyeri uygulamadıki kararlılığın işaretidir


HER GÜNÜMÜZÜ 9 ŞUBAT GİBİ GÖRELİM VE ÇALIŞALIM

Sigara, nargile, puro gibi tütün mamülleriyle daha etkin mücadele konusunda gözüm ilgili tüm kurumların üzerindedir. Aksi takdirde milletçe kaybettiklerimizin arkasından daha çok ağlarız. Nikotin bağımlılığı ile mücadelenin ticari araçlarla istismarına izin vermemeliyiz. Sigarayı bırakma tıpkı kilo verme gibi mücadele ve yöntemlerle yapılır. Aldatıcı sigara bırakma yöntemlerine mutlaka engel olunmalıdır. Bu konuda milletçe seferberlik başlatmalıyız. Sağlık Bakanlığımızın kampanyalarını bu doğrultuda atılmış bir adım olarak değerlendiriyorum. Bu konuda 'Hayat Sigarasız Güzel' çağrımızdır. Türkiye'nin tamamının dumansız hava sahası haline getirene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Her günümüzü 9 Şubat gibi görelim ve çalışalım.

FERDİ TAYFUR ŞARKI SÖYLEDİ

Programda ünlü arabesk sanatçısı Ferdi Tayfur "Sigarayı bıraktım" şarkısını seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da resepsiyonda bir konuşma yaptı. "1960'ların ve 1970'lerin filmlerinde sigara ve alkol ön plandaydı" diyen Erdoğan, "Türkiye çıkardığı kanunlarla ciddi bir yol almıştır. Bugün gelişmiş ülkelerde sigara içenler toplumdan dışlanıyor" ifadesini kullandı.

 • 2
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Rusya ile Türkiye arasındaki krize çözüm bulmak için Putin'i arayan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in girişimi sonuç vermedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz hafta Nazarbayev ile Astana'da bir araya gelmesinden sonra telefona sarılan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Putin'i telefonla aradı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından görüşmenin içeriği hakkında yapılan açıklamada Türkiye meselesinin Nazarbayev tarafından gündeme getirildiği aktarıldı. Ancak Nazarbayev'in arabuluculuk girişimine Putin'in, "Aramızdaki problem ve zorlukları biz yaratmadık. Kaynağı biz değiliz. Bu nedenle adım atması gereken taraf Türkiye" yanıtını verdiği kaydedildi.

Kremlin Sarayı ise Nazarbayev'in Putin ile telefon görüşmesi yaptığını duyurduğu açıklamada, Türkiye meselesinin görüşüldüğüne yer vermedi.

 • 3
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren başrolünde Cem Yılmaz'ın oynadığı İftarlık Gazoz filmi davalık oldu.

Filmdeki başrolünü 'ın canlandırdığı 'Cibar Kemal' karakterinin babası olduğunu belirten Yusuf Kanat, filmde babasının gerçeğe aykırı bir şekilde anlatılarak küçük düşürüldüğünü ifade ederek mahkemeye başvurdu.

Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukatı aracılığı ile dilekçe sunan Kanat, filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ile filmin 2 yapımcısı hakkında davacı oldu.

Kanat adına avukatının mahkemeye sunduğu dilekçede filmin 1970 yıllarında Muğla'nın Ula ilçesinde geçtiği ve başrolünde 'Cibar Kemal' isimli kişinin Cem Yılmaz tarafından canlandırıldığı belirtildi. 'Cibar Kemal'in gazoz imalatı yapan ve yaptığı gazozları sokaklarda seyyar araba ile satan kişi olarak canlandırıldığı ifade edilen dilekçede, filmin senaryo yazarı Yüksel Aksu'nun kendi yaşam öyküsünü konu aldığı ve 40 yıl öncesinin Ege kasabasında geçtiği belirtildi.

"AKSU SÖZÜNÜ TUTUMADI"

Filmdeki Cibar Kemal'in davacı Yusuf Kanat'ın ölen babası Mustafa Kemal Kanat olduğu ve o yörede o isimle bilindiği kaydedilen dilekçede, "Söz konusu bölgede bu isimde başka kişi yaşamamıştır. Filmde canlandırılan karakter yaşamı , düşünceleri ile gerçek Cibar Kemal kişiliğine karşı hakaret, küçük düşürme, aşağılama unsurları taşımaktadır" denildi. Gerçek hayattaki Cibar Kemal'in yörenin önde gelen isimlerinden ve gazoz üretim atölyesi olan bir kişi olduğu belirtilen dilekçede filmdeki Cibar Kemal'in alkol kullanan, orucunu bozan ve küfreden bir kişi olarak canlandırdığı ifade edildi.

Yüksel Aksu'nun ,Yusuf Kanat ve babasını çok iyi tanıdığı belirtilen dilekçede, Kanat'ın film gösterime girmeden önce Aksu'yla görüşerek filmdeki olumsuz durumların düzeltilmesini istediği kaydedildi.

Aksu'nun herhangi bir yanlışlık varsa düzeltileceğine dair söz verdiği dilekçede Aksu'nun sözünü tutmadığı ve Cibar Kemal'i gerçekte olduğundan çok farklı, olumsuz bir kişi olarak gösterdiği belirtildi. Yaşanan durumdan dolayı Yusuf Kanat'ın üzüntü yaşadığı ve babasına yapıldığını belirttiği saygısızlığı önleme amaçlı tazminat davası açmak zorunda olduğu kaydedilen dilekçede, tazminatın Ula'daki Atatürk İlköğretim okuluna bağışlanacağı ifade edildi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ve filmin 2 yapımcısının 150 bin lira manevi tazminat ödemesinin istendiği dilekçede , filmin sinema salonlarında, internet ve benzeri yayın organlarında gösterilmesinin tedbiren durdurulması talep edildi.

"BABAM OLMADIĞI BİR İNSAN GİBİ GÖSTERİLMİŞTİR"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Yusuf Kanat filmde doğru olmayan noktaların bulunduğunu belirterek, "Yüksel Aksu ile görüşüp filmde bir yanlışlık olmamasını ve babamın ismini değiştirmesini, anonim bir isim kullanmasını söyledim. Benim babam ömründe yalan söylememiş, prensip sahibi bir insandır. Filmde babam olmadığı bir insan gibi gösterilmiştir" dedi.

 • 4
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Atatürk'ün duvardaki resmi tartışmasını 50 gündür sürdüren CHP'nin grubunda Atatürk'e benzeyen kişi de hazır bulundu.

CHP yaklaşık 50 gündür "Atatürk'ün posterini duvardan indiren milletvekili kim" sorusuna cevap alıyor.

Türk siyasi tarihinin en saçma tartışmalarından biri olarak gösterilen konuda sonuç olarak Aylin Nazlıaka partiden ihraç istemiyli disiplin kuruluna sevk edildi.

ATATÜRK'E BENZEYEN KİŞİ CHP GRUBUNDA

CHP'de 'Atatürk'ü kim indirdi' tartışmaları devam ederken bugünkü grup toplantısında Atatürke benzeyen kişi hazır bulundu.

 • 5
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Rus basını, Rusya'daki en büyük bankalar arasında yer alan ve Türk sermayeli olan Credit Europa Bank'ın satışa çıkarıldığını yazdı.

Ankara ile Moskova arasındaki siyasi gerginliğin bu satışa neden olduğunu yazan Rus Kommersant gazetesi, Crediteuropa Bank'ı başka Türk sermayeli şirketlerin de takip edebileceğini yazdı.

Bankacılık piyasasında bir kaynağa dayandırılarak verilen haberde, "Alıcılar ocak ayının ortasından beri aranmaya başlandı" ifadesi kullanıldı. Bir diğer kaynak ise, alıcı arayışıyla Morgan Stanley yatırım bankasının ilgilendiğini bildirdi.

Kommersant, bankanın sermaye indirimiyle satılmasının görüşüldüğünü bildirdi. 2015'in ilk yarısının sonunda bankanın değeri MSFO'ya göre 18,9 milyar ruble, 1 Ocak 2016'da RSBU'ya göre 20,8 milyar ruble.

Aynı zamanda Credit Europe Bank'ın hissedarlarının ne yapacaklarının açıklanmadığı belirtildi.

Türk iş adamı Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan Credit Europe Bank 1994 yılından itibaren Rusya'da faaliyet gösteriyor. Eski adı Finansbank olan bankanın çoğunluk hisselerinin NBG'ye satılması dolayısı ile 2007 yılı içerisinde isim ve logo değişikliği yapmıştı.

 • 6
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

BBC'de Türkiye karşıtı haberlerin sahibi olan Selin Girit'in ardından şimdi de Die Welt'e çalışan Deniz Yücel çıktı.

Alman medyasında çalışan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel'in dün Merkel'le düzenlenen basın toplantısındaki provokatif sorusuna Başbakan Davutoğlu tokat gibi cevap verdi.

Die Welt temsilcisi Deniz Yücel, Türkiye'nin operasyonlarda insan hakları ihalleri yapıldığını iddia etti.

DAVUTOĞLU'NDAN AYAR ÜSTÜNE AYAR

Davutoğlu bunun üzerine sözlerine "Basın toplantısı iki başbakan arasında ama, üçüncü bir basın açıklaması oldu. Esas itibariyle siyasi bir statement yapıldı. Sorunun kendisinde birçok eleştiriyi aşan suçlamalar var" diye başlayarak Yücel'e ayar üstüne ayar verdi.

KANDİL HATIRASI

Davutoğlu'na küstahça soru sorarak provokasyon yapmayı amaçlayan Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel'in, Kandil'deki terörist kampa giderek kanlı terör örgütü PKK'nın elebaşısı Cemil Bayık ile röportaj yaptığı öğrenildi. Yücel bu röportajda terör örgütüne methiyeler dizdiği belirtildi.

 • 7
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Terör örgütü PKK'nın sözde Cizre sorumlusu, "Mamo" kod adlı Mustafa D, Şırnak'ın Cizre ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirildi.

Cizre'de PKK'lı teröristlere yönelik 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlatılan "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nda sona yaklaşıldı.İlçede 575 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda çoğu el yapımı patlayıcı tuzaklı 678 barikat kaldırıldı, bölücü örgüt mensuplarının açtığı 242 çukur kapatıldı.

Cudi Mahallesi'ndeki Doğuş ve Narin sokaklar arasında, birkaç binanın bulunduğu dar alanda sıkıştırılan teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar dünden bu yana sürüyor.

CİZRE'DE PKK'YA AĞIR DARBE

PKK'nın ağır darbe aldığı operasyonda örgütün sözde yöneticileri de etkisiz hale getiriliyor.Güvenlik güçlerince önceki günlerde etkisiz hale getirilen teröristler arasında PKK'nın dağ kadrosunda yer alan ve terör eylemlerini organize etmek için ilçeye gönderilen örgütün sözde Cizre sorumlusu, "Mamo" kod adlı Mustafa D'nin (43) de bulunduğu değerlendiriliyor.

Teröristlerden temizlenen evde yapılan aramada ölü bulunan ve Mustafa D. olduğu tahmin edilen PKK'lının çatışmada yaralandıktan sonra söz konusu eve taşındığı düşünülüyor.Operasyonda örgütün sözde yönetici kadrosundan "Havin" kod adlı Kania Ö. ile "General" kod adlı teröristin de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

Terör örgütü PKK'nın gerek sözde ilçe yöneticilerinin gerekse dağ kadrosundan gelerek ilçedeki saldırılara katılan mensuplarının ağır darbe aldığı operasyonlarda, örgütün "Agir", "Doktor" ve "Dijvar" kod adlı sözde sorumlularının, Kandil'in telsiz çağrılarına yanıt vermediği için kaçtığı ya da etkisiz hale getirildiği değerlendirilirken, "Sipan" kod adlı terörist de yaralandı.

Terör örgütünün uzantısı YPS'nin (Sivil Savunma Birlikleri) sözde Cizre sorumlusu Rüzgar Y, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilmiş, "YPS-Jin"in kuruluş bildirgesini okuyan terörist S.H.K. da kaçmaya çalışırken yakalanmıştı.

BİZE ULAŞIN