Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

 • 1
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

BAŞÖRTÜLÜ KADINLARIN NAMUSUNA DİL UZATAN ALTAYLI'YA YAZDIĞI YAZI, UNUTULMAYACAK BİR "MÜTEKABİLİYET" YAZISIYDI

Hem bir resmî ziyareti takip ederken hem de Medine'de, Ravza-ı Mutahhara'da namaz kılmasından kısa süre sonra vefat etmesi Hasan Karakaya'nın hayatının özeti gibi aslında. Çünkü bildiğim kadarıyla o, iyi bir mümin ve iyi bir gazeteciydi. 28 Şubat surecindeki mücadelesi herkesin malumudur.Ayrica Fatih Altayli'nin basortulu kadinlarin namusuna dil uzatan yazisina karsilik kaleme aldigi sovgu yazisi hafizalardan daha uzun yillar cikmayacak bir "mütekabiliyet" yazisidir.

Hasan Karakaya, yazilarindan farkli olarak çok nazik ve hassas bir insandi. Guleryuzlu ve hos sohbetti. Artik "Hasan abi" şakaları olmayacak, "efendim" diye baslayan uzun sorulari olmayacak, hepimizin uc kati yazdigi dolu kosesi olmayacak. O'nu gercekten ozleyecegiz. Mekânın cennet olsun Hasan Abi, nur içinde yat.

Hilal Kaplan/Sabah

 • 2
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

HASAN KARAKAYA O KOŞUŞTURMAYA GİRMEDİ

29 ARALIK gecesi sabaha karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyu eşliğinde Mekke'ya vardığımızda, geziyi izleyen 17 gazeteci olarak hepimizde heyecan ve telaş vardı:
Tavafta Sayın Cumhurbaşkanı için oluşturulacak güvenlik çemberinin içinde yer almaya bakalım. Ancak o zaman Kabe'nin içine girme şansı yakalarız. Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya, o koşuşturmaya girmekten yana olmadığını belirtti:
Cidde Basın Ataşemiz Bahattin Akyön önderliğinde gazeteciler olarak umreyi ayrı yapalım.
Ben ve 14 meslektaşım Cumhurbaşkanı Erdoğan'la tavafa katıldık. Karakaya, Takvim Gazetesi Yazarı Ekrem Kızıltaş'la birlikte umre görevini yerine getirdi. Kızıltaş, Safa-Merve tepesi arasındaki "Sa'y" sırasında Karakaya'nın her turda soluklanma ihtiyacı hissettiğini anlattı. Erdoğan ve heyeti 30 Aralık akşam saatlerinde Medine'ye geçti. 21.30'da güvenlik çemberi içinde hep birlikte Mescid-i Nebevi'ye gittik. "Cennet Bahçesi"nde namaz kıldık. Hz. Peygamber'i selamladık.

Saat 23.00'e doğru otele dönerken Serdar Karagöz ve Murat Kelkitlioğlu, Türk restoranına yemeğe gitmeyi önerdi. Hasan Karakaya, Turgay Güler, İbrahim Erdoğan, Cengiz Er ve Ersoy Dede ile yemeğe gittik. Daha sonra Ekrem Kızıltaş ve Ali Adakoğlu da bize katıldı.

Karakaya, restoranda iyi görünüyordu. Taksiyle gittiğimiz restorandan yürüyerek dönmeyi kararlaştırdık. Yolda Karakaya ve Kızıltaş, geride kaldı. Otele dönünce Karakaya ve Kızıltaş'ın bizden önce vardığını gördük. Karakaya yolda fenalaşmış, taksiye binmişlerdi. Ancak, Karakaya lobide bir koltuğa yığılmış, Kızıltaş doktor ve ambülans aramaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetindeki sağlık ekibi, geçirdiği kalp kriziyle kısa sürede nabzı kaybolan Karakaya'yı hayata döndürmek için çok çaba harcadı. Müdahale daha sonra ambulansta da sürdü. Kral Fahd Hastanesi'ndeki son müdahaleler de sonuç vermedi.
Erdoğan'ın uçağı Medine'den İstanbul'a Karakaya'nın cenazesini de taşıdı...
Allah rahmet eylesin...

Vahap Munyar - Hürriyet

 • 3
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

DİK DURDU, MEYDAN OKUDU, EĞİLMEDİ!

Karakaya hep mutfakta oldu, ben daha çok yazarlık yaptım. O zor günlerde her gün gelen yüzlerce haberle boğuşurdu. Yaşadıklarına isyan ederdi. Özellikle dindarlara yönelik tehditler ve hakaretler karşısında dik durdu, meydan okudu, eğilmedi.. Öfkesi, duyduğu acıya denk bir isyandı aslında. İsyanını bastırıp çıdam olmayı seçmedi. Daha sakin olmaz mısın diye sorduğumda, bana bir şeyhin öfkeli bir adamı mürit edinmesini ve onu sakinleştirmek için ağzına bakla almasını öğütlediğini, ama bir gün yaşadığı olaylar karşısında müridine "çıkart artık şu ağzındaki baklayı" dediğini anlatırdı.

Aslında özel hayatında çok sakin biri idi.. Ama "uysal koyun" yerine konulmak da istemiyordu. "Ensemize vurup lokmamızı almayı düşünmemeli birileri" diyordu. Bu anlamda Karahasanoğlu, ailesi ile ve Akit okuru ile birbirlerine benziyorlardı. Onun için yıllar süren uyumlu bir beraberlikleri oldu.

Hatırlamaya çalışıyorum da, aramızda yaşanan hiçbir kişisel sorun gelmiyor aklıma.

ABDURRAHMAN DİLİPAK/YENİ AKİT

 • 4
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

TÜRK BASININDA UNUTULMAZ BİR YERİ VARDI

Bugünden geriye bakarak söylenebilecek tek şey cenabı hak hasan Karakaya'ya gani gani rahmet eylesin o bir çevre içerisinde bir taraf içerinse üzerinde düşen vazifeyi fazlasıyla yapan yapmaya çalışan yerine getiren bir insandı Türk basınında kendisine has yeri olan müstesna bir kalemdi. Yeri kolay doldurulamayacak bir isim olduğunu biliyorum beraber çalıştığımız yıllarda ve daha sonraki takip eden yıllar içerisinde sezgileri ve kalemi son derece kuvvetli bir gazeteciydi neyin haber olduğu neyin olmadığı konusunda iyi bilir ve özellikle de sayfa yapmak adına haber yerleştirmede hakikatten çok başarılı bir isimdi. Mesleki yönü de son derece girişken bir kardeşimizdi. Cenab-ı hak gani gani rahmet eylesin. Cenabı hak inşallah onu cennetiyle ve cemaliyle müşerref kılsın diyorum.

Ekrem Kızıltaş-Takvim

 • 5
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

CUMHURBAŞKANI'NIN NE KADAR ÜZÜLDÜĞÜNÜ TAHMİN EDEBİLİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne kadar üzüldüğünü tahmin edebiliyorum. Hemen her gezisinde Akit'i temsilen bulunan bir isimdi Hasan Karakaya. O gezilerin olmazsa olmaz ismiydi. Cumhurbaşkanı için gazeteciden çok "Dost" niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

Biliyorum, o geziler, Hasan Karakaya'nın yazılarından başka bir yönünü göstermişti refakat eden gazeteci arkadaşlarına.

Yazılar kılıç gibiydi, dizginlenmez bir kalemdi Hasan Karakaya'nınki. Ama deyim yerindeyse sivil ortamda Hasan Karakaya sohbetiune doyum olmaz, gözleri yaşarıveren, yufka yürekli, dost canlısı bir insandı. Fikri planda onunla asla buluşmayacak kişilerin bile "Hasan Abisiz seyahatler çekilmez" dediklerini kulaklarımla duymuşumdur.

Hasan Karakaya'nın, tıpkı yıllardır genel yayın yönetmenliğini yaptığı Akit (Yeni Akit, Vakit gibi) gibi, medya dünyamızda bir "Fenomen" olduğunu, deyim yerindeyse "Nev'i şahsına münhasır bir sima" olduğunu belirtmeye lüzum var mı bilmiyorum.

Ahmet Taşgetiren/Star

 • 6
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

SAMİMİYETİNİ KORUDU, HİÇ BEYAZLAŞMAYA ÇALIŞMADI

Cumhurbaşkanı'nın resmi ziyaretlerini izleme imkanı bulmuş bütün basın mensuplarının teslim edeceği gibi Hasan Karakaya, kişilik olarak ortamı bir anda neşeye boğabilen, espritüel, -bence en mühim özelliklerden biri olarak- hiç kimseyi kırdığı ya da üzdüğü görülmemiş, cana yakın biriydi. Mesleki olarak ise, hiç şüphe yok ki güçlü bir kalemdi. Göçüp gitmiş, artık bu dünyayla işi kalmamış mevta için; hem paralellerin, hem de birkısım –güya- solcuların nefret dolu, insaf ve merhametten nasipsiz yorumlarını okuyunca insan, Karakaya'nın kaleminin ne kadar etkili olduğunu daha iyi anlaşılıyor. O, hiç şüphe yok ki, muhafazakar medyanın en önemli temsilcilerinden biriydi. Ama ondan da öte bir semboldü. Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminin en başından bu yana, Hasan Karakaya'yı bütün resmi gezilerine davet etmesini, Erdoğan'la Karakaya'nın çok eskilere dayanan hukukuna, dostluğuna bağlayanlar olabilir; ama bana kalırsa Erdoğan'ın ziyaretlerinde Karakaya'yı yanından hiç ayırmaması, çok güçlü bir mesaj da ihtiva ediyordu. Zira, Karakaya eski Türkiye'nin kara derilisi olan, bir Başbakan ya da Cumhurbaşkanı uçağında bulunmaktan örtük biçimde daima men edilmiş olan –başörtülü gazeteciler de bu gruba dahildir- muhafazakar gazetecilerin önde gelenlerindendi. O üstelik, parayı bulan ya da itibar gören çoğu muhafazakarın yaptığının aksine beyazlaşmaya da çalışmadı.

Özlem Albayrak/Yeni Şafak

 • 7
 • 22
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…
Hasan Karakaya’nın ardından yazılanlar…

MEDYADAKİ YERİ ÇOK ZOR DOLDURULACAK

Öncellikle yazarlığıyla ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum.

Gerçekten tanıdığım, okuduğum en iyi yazarlardan birtanesiydi. Akıcı üslubuyla kendi doğrularının peşinden koşardı. Bizim medya dünyası için bence büyük bir kayıptır.

Ayrıca Peygamber efendimizin de yaşadığı kutsal topraklarda hayatını kaybetmesi de onun için daha hayırlı olmuştur.

Hasan Karakaya medyada yeri doldurulamaz bir yazardı. Ailesine ve tüm camiaya Allah'tan rahmen diliyorum.

Mahmut Övür/Sabah

BİZE ULAŞIN