Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Bekmez Türkiye Ve ’i Değerlendirdi

Giriş Tarihi: 22.2.2015 11:28
Prof. Dr. Bekmez Türkiye Ve Gaziantep’i Değerlendirdi
7 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan genel seçimlerde AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak için Üniversitesi Öğretim Üyeliği görevinden istifa eden Prof. Dr. Selahattin Bekmez, Türkiye ve Gaziantep’i değerlendirdi.
Gaziantep ekonomisinin daha güçlü bir yapıya kavuşması için katma değeri yüksek mal üretimine geçilmesi gerektiğini savunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Selahattin Bekmez, “Türkiye son 12 yılda ekonomik ve sosyal manada çok ciddi atılımlar yapmıştır. Ancak Türkiye’nin belki de en büyük handikabı olarak nitelendirilebilecek bir durum, katma değeri yeterince yüksek olmayan mallar üretemiyor olmasıdır. Dünya ekonomik değer üretiminin bilgi ekonomisi çerçevesinde şekillendiği gerçeğinden yola çıkarsak, katma değeri yüksek malları üretmenin ne denli önemli olduğunu daha iyi kavramış oluruz. Yüksek katma değerli mal üretmek için de, AR-GE harcamalarının GSMH içindeki payının artırılması gerekiyor. Özellikle son on yılda Bilim ve Teknoloji Bakanlığının bu konudaki hassasiyetleri dolayısıyla ciddi gelişmeler görülmektedir. Bunun gelecekte daha da artacağına olan inancım tamdır. Aynı durum Gaziantep’imiz için de geçerli. Gaziantep’in de en önemli konu olarak üzerinde durması gereken mesele, katma değeri daha yüksek mal üretmek konusunda eksiklerinin bulunmasıdır. Aslında bu durum sadece ilimiz için değil, tüm Türkiye için de sorun teşkil etmektedir. Rekabet gücünün artırılması yüksek teknolojiye dayalı ihracat kalemlerinin artırılmasına bağlıdır. Bunun için de özellikle ARGE faaliyetlerinin ön plana çıkarılması ve dünya ihracat konjonktürünün iyi takip edilmesi gerekmektedir. Daha geleneksel ve rutin, emek yoğun malların üretilmesi rekabet gücünü olumsuz etkiler. Bilgiye ve teknolojiye dayalı ürünler her zaman rekabette avantajlar sağlamaktadır. Bu konuda, hem Türkiye genelinde, hem de şehrimizde adımlar atılmaya başlanmıştır, fakat bu durum oldukça uzun soluklu bir süreçtir” dedi.
"BARIŞ SÜRECİ SADECE TÜRKİYE’Yİ DEĞİL BÜTÜN ORTADOĞU’YU YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR"
Türkiye ve Gaziantep ekonomisini yakından etkileyen sorunlarla ilgili bir değerlendirme de yapan AK Parti Gaziantep Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Selahattin Bekmez, jeopolitik riskler ve çözüm sürecini de değerlendirerek, “Gerek Suriye’de gerekse Irak’taki oluşmuş olan jeopolitik riskler Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediği gibi, Gaziantep ekonomisini de olumsuz etkilemiştir. Ancak Gaziantep insanı üretken ve çalışkan olduğu için hep alternatifler üretmeyi başarmıştır. Bir ülkeye ihracat sıkıntısı olduğunda başka ülkelere yönelmesini bilmiştir. Veya bir ürünün ihracatında sıkıntılar olduğunu görünce alternatif ürünlere yönelmesini bilmiştir. Bu alternatif üretme becerisi Gaziantep ekonomisini şaha kaldırmıştır. Son on iki yıl kendi içerisinde değerlendirildiğinde Gaziantep ekonomisi neredeyse 10 kata yakın ihracat artışı yakalamıştır. Örneğin 2002 yılında toplam ihracatı 619 milyon dolar olan Gaziantep ekonomisi bugün 7 milyar dolarlık ihracatı yakalamayı hedeflemiş bir ekonomik büyüklüğü ifade etmektedir. Türkiye’nin en çok ihracat yapan 6. ekonomisi olma özelliğiyle kendine has ekonomik dokusu vardır. Özellikle tekstil ve halı sanayi Gaziantep ihracatının neredeyse yüzde 50’sini oluşturmaktadır. Gaziantep toplamda 190’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren ve bine yakın firma sayısı ile dünyada hatırı sayılır ülkeler arasında yerini almıştır. Barış süreci, sadece Türkiye için değil, aslında tüm Ortadoğu için önem arz ediyor. Bölgede siyasal istikrarın olması, aynı zamanda ekonomik istikrarın da olacağının göstergesidir. Hükümet bu manada ciddi irade beyanı ortaya koymuş, önemli riskler almıştır. İyi niyetli ve gerçekten cesur adımlar atıldığına şahit oluyoruz. Bu iyi niyetin karşılık bulması gerekiyor. Şehit cenazelerinin gelmediği, anaların ağlamadığı bir durum var şu anda ve bunun devam ettirilmesi gerekiyor. Zira bu ülke hepimizin. Herkesin aynı gemide olduğu bir ortamda, geminin su almasına sebep olanları tarih affetmeyecektir. Muhalefet partilerinin de bu süreci ciddiye alıp, gerekli desteği vermeleri gerekmektedir” dedi.
Gaziantep’in bir çok ilçesi ve mahallesinde seçim çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Bekmez, katıldığı toplantılarda büyük ilgi görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Bekmez Türkiye Ve Gaziantep’i Değerlendirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN