Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazıantep’te Yeni Nesil, Bağlama Kültürünü Unutmadı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Gazıantep’te Yeni Nesil, Bağlama Kültürünü Unutmadı
’te yeni nesil, geçmişi Orta Asya’ya kadar dayanan aynı zamanda günümüzde de kullanılan bağlama kültürünü devam ettiriyor.
Tarihi ortaya Asya’ya kadar dayanan bağlama, Gaziantep’te birçok kişi tarafından kullanılıyor. Günümüzde de birçok sanat alanında kullanılan bağlama Gaziantep’te birçok usta tarafından özenle yapılıyor. Bağlamanın nasıl yapıldığını anlatan Mustafa Usta, bağlamanın birçok aşamadan geçtiğini aktardı.
“BAĞLAMANIN GEÇMİŞİ ORTA ASYA’YA KADAR DAYANMAKTADIR”
"Bağlama bizim kendi kültürümüzdür" diyen Mustafa Akkaya, “Küçüklüğümden beridir tezgahın başındayım. Her gün tezgahıma gelirek burada bağlama imal ediyorum. Bir bağlamanın yapılışı bir çok aşamadan geçer. Dikkat gerektiren bir iş. Bağlamanın geçmişi orta Asya’ya kadar dayanmaktadır. Yeni neslin sahip çıkmasını temenni ediyorum. Sağ olsunlar gençlerimiz günümüzde bağlama kültürüne sahip çıkıyorlar. Bağlama çalmayı öğreniyorlar. Bunun daha fazla olmasını diliyorum. Öğretmen, doktor, memur arkadaşlarımız var, biz bağlama çalmayı bilmiyoruz ama evimizde bağlamamız olsun diyorlar” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazıantep’te Yeni Nesil, Bağlama Kültürünü Unutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN