Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şefkat İşlegen’in Sergisine İlgi

Giriş Tarihi: 25.3.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 10:16
Şefkat İşlegen’in Sergisine İlgi
Ressam Şefkat İşlegen’in Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı “Değiş/imler” temalı kişisel resim sergisi, sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.
Linol baskı ve tuval üzerine akrilik tekniğinde, genelde siyah ve tonlarıyla hazırlanan 41 eserinin yer aldığı sergiyi değerlendiren İşlegen, eserlerinde hayatın yıpratıcı, yorucu, hızlı temposundan uzaklaşmayı “değiş/imler” adı altında bulmaya çalıştığını söyledi.
Serginin konusundan birisinin Mısır tanrılarının yaşam anahtarları olduğunu belirten İşlegen, “Herkesin yaşam anahtarı vardır, bu para, sevgi, güç olabilir. Ama biz Mısır firavunları gibi davranmayıp, yaşam anahtarlarımızı paylaşalım. Diğer konum ise ‘göz dinler’. Göz her zaman görmez; ritmi, resim değerlerini dinler. Ve siz resme baktığınızda anılarınızı görürsünüz” dedi.
Kendisi için resim yapmanın bir düşünme ve yapma etkinliği olduğunu anlatan İşlegen, “Bu aynı zamanda bir yaşama biçimidir. Yaparak, düşünerek, üreterek yaşamak, beni ve çevremi daha anlamlı kılmanın yollarından biridir” diye konuştu.
“Resim yapmayı, öncelikle düşünsel bir etkinlik ve dile getirmek istediklerimin bir göstergesi olarak tanımlıyorum” diyen İşlegen, sözlerini şöyle tamamladı:
“Resimde biçimler ve renkler teknik ne olursa olsun önemli değildir. Yalnızca sonuç önemlidir. Her çalışma izleyicinin ilgisini çekmeyebilir. Sanatçının sunduğu ve iletmek istediği anlamda bütünlük kazandırması önemli. Resim yapmayı duygularımla ilgili bir eylem olarak görüyorum.”
SANATÇI
Şefkat İşlegen İzmir’de doğdu. 1978 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi Resim (Grafik) Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Sanatçı, özgün grafik baskı çalışmalarında genelde linolü tercih etmektedir. Mono print tarzında soyut çalışmalara da yer veren sanatçı, bugüne kadar yurt içinde 45 kişisel sergi açtı, uluslararası 32 sanat semozyumuna katılarak Türkiye’yi temsil etti.
Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının, 2010 yılında katıldığı Bejning Bienali’nde (Çin Halk Cumhuriyeti) eseri sergilenmeye değer görüldü. Kanal Ege televizyonunda 3 yıl RENKAHENK programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlenen, Uluslararası Plastik Sanatçılar ve Birleşmiş Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçı çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir.
Sanatçı 1998-2012 yılları arasında Paris (Fransa), Bremen, Essen, Köln (Almanya), Gent (Belçika), Floransa (İtalya), Stockholm (İsveç), Tokyo (Japonya), New York, Los Angeles, Manhattan, Miami (ABD), Prizren (Kosova), Tiran (Arnavutluk) ve Nahcevan’da sergi açtı.
1998 - 2009 yılları arasında çeşitli kurumlardan 7 ödül alan İşlegen’in Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 27 Mart tarihine kadar gezilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefkat İşlegen’in Sergisine İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN