Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD’liler Osmanlı Sanatı Bakırcılığı Öğreniyor

Giriş Tarihi: 1.4.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 11:11
Bakırcılar ve Sedefçiler Odası, ABD’deki İndiana Üniversitesi’nde bakırcılık kursu düzenledi.
Gaziantep’te unutulmaya yüz tutmuş bakırcılık mesleğinde çalıştıracak eleman bulamayan bakırcı ustaları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) İndiana Üniversitesi’nde eğitim vermeye başladı. İndiana Üniversitesi’nin daveti üzerine ABD’ye giden Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık nezdinde bir heyet, gençlere bakırcılık kursu verdi. Türk bayrağını ABD’de dalgalandıran Gaziantepli bakırcı ustaları, ABD’li gençlere bakırcılığı püf noktalarına kadar anlattı. İndiana Üniversitesi’nde verilen kurs yaklaşık 10 gün sürerken, ABD’li öğrenciler ve profesörler bu mesleği öğrenmek için Gaziantepli ustaların verdikleri dersi pür dikkat dinledi. Öğrendiklerini daha sonra pratiğe geçiren öğrenciler, bakır işlemeye başladı. Unutulmaya yüz tutmuş bir Osmanlı sanatı olan bakırcılığı öğrenen ABD’li öğrenciler, bunu kendi ülkelerinde ticaret amaçlı kullanacak.
"HİKAYE OLARAK BAŞLADI AMA ÇOK SES YAPTI"
Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, konunun ABD’de çok ses getirdiğini ifade ederek, “İndiana Üniversitesi ile eğitim çalışmaları devam ediyor. Araştırma yapıyorlar ve Gaziantep’te bizi buldular. İlk önce burada 2 gün eğitim aldılar” dedi.
Daha sonra ABD’ye gittiklerini ve tarihlerini ve kültürlerini onlara öğrettiklerini ifade eden Açık, “Bizim yaptığımız ürünlerde tarih ve kültür var. Öğrenciler artık bunları öğreniyorlar. Bizim en büyük eksiğimiz lobidir, eğitimdir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD’liler Osmanlı Sanatı Bakırcılığı Öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN