Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilya Fuarı Açıldı

Giriş Tarihi: 7.5.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 7.5.2015 23:32
Gaziantep Mobilya Fuarı Açıldı
Ticaret Odası (GTO) tarafından düzenlenen "2. MOBEF Mobilya, Dekorasyon, Orman Ürünleri ve Mobilya Aksesuarları Fuarı" törenle açıldı.
GTO veErexpo Fuarcılık işbirliğinde Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) açılan fuar, 10 Mayıs’a kadar ziyaretçileri ağırlayacak.
GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Gaziantep’in fuarlar kenti olma yolunda önemli yol kat ettiğini belirtti.
Türkiye’yi geleceğe taşıyacak önemli sektörlerden birisinin de mobilya sektörü olduğunu ifade eden Bartık, “Dünya mobilya sektöründeki pazar payımız yüzde 1. Coğrafyamızı düşündüğümüzde bu oran çok hızlı artırılabilir. Mobilya sektöründeki pazar payımızı artırmak istiyoruz. Biz oda olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.
Suriye, Irak ve İran’ın Türkiye ve bölge için önemli pazarlardan olduğunu ifade eden Bartık, şunları kaydetti:
“Bizim için önemli olan pazarlardan birisi de Rusya. Maalesef Rusya’da ağırlığımızı çok fazla hissettiremiyoruz. Kaynağı sonsuz olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bu pazarı mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor. Rusya zor ve sıkıntılı bir pazar. Bu pazarda ayak seslerimizi mutlaka duyurmamız gerekiyor."
Bartık, Gaziantep’in zorları başaran bir şehir olarak anıldığını vurgulayarak, fuarcılıkta da önemli mesafeler kat ederek “fuarlar şehri” olarak anılmaya başlandığını belirtti.
AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer açılışta yaptığı konuşmada Gaziantep’in hep ilkleri başardığını ve Türkiye’ye hep yeni mesajlar verdiğini ifade etti.
Şehirde farklı düşünen, farklı işler yapan, geleceğe vizyonla bakan anlayışın varlığına işaret eden Koçer, şöyle devam etti:
“Gaziantep, bugün buradan ekonomik anlamda bir mesaj daha veriyor. Altı ayın içerisinde aynı sektörde ikinci fuarı açmanın başarılı bir örneğini ortaya koyuyor. Çünkü bir taraftan ekonomik kriz algısı oluşturulmaya çalışılırken, bir taraftan Gaziantep sanayisi ve ekonomisi üzerinde farklı düşünceler paylaşan fikirler oldukça, bu gibi aktivitelerin çok önemi var."
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, Gaziantep’in dünyanın rekabet etme gücüne sahip 7’nci şehri olduğunu söyledi.
Konuşmasında Türkiye’nin paradan para kazanılan bir ülke olmaktan çıktığına dikkati çeken Şahin, şunları söyledi:
“İnsana yatırım yapan bir bakış açısıyla yolumuza devam ediyoruz. Devlet ve milleti kaynaştıran, Anadolu’nun gücünü Ankara’ya ve bütün dünyaya yayan vizyonlu yöneticilere ihtiyacımız var.”
Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Alı Rıza Ercan ise, mobilya sektörünün ihracat şansı en yüksek sektörlerden birisi olduğunun altını çizdi.
Dünya mobilya sektöründe 22 milyar dolarlık pazar payıyla İtalya’nın ilk sırada yer aldığınıhatırlatan Ercan, "Bizim ihracatımız ise sabit mobilya ve kereste dahil, toplam 2,2 milyon dolar" dedi.
İhracatın artırılabilmesi için ticaret ataşelerinden destek beklediklerini kaydeden Ercan, şöyle konuştu:
"Yurt dışına çıktığımızda yalnızlar senfonisini dinlemek ve oynamak istemiyoruz. Derdimizi kendi derdi bilecek, bizimle hemhal olacak ticaret ataşelerine ihtiyacımız var. Monşerlerden usandık bıktık. Bizim monşerlerle işimiz yok. Eğer bu destek bize verilir, yol gösterilirse, ihracatımız yüzde 100, hatta yüzde 200 artabilir."
Erexpo Fuarcılık Genel Müdürü Erdal Usta da, 10 bin metrekare alanda 90 firma adı altında 150 markanın fuara katıldığını belirtti.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi.
Açılışa AK Parti Gaziantep milletvekilleri Şamil Tayyar, Mehmet Erdoğan ve Halil Mazıcıoğlu ile diğer davetliler katıldı.
Yunanistan, İtalya, İran, Fas, Irak, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden ziyaretçi heyetlerinin yer aldığı fuar kapsamında, Ortadoğu-Kuzey Afrika ve Avrupa pazarlarındaki işbirliklerinin ele alınacağı geniş katılımlı iş forumu da düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Mobilya Fuarı Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN