Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GSO’da Usta Ve Ustabaşlarına Yönelik Eğitimler Başladı

Giriş Tarihi: 27.5.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 12:26
GSO’da Usta Ve Ustabaşlarına Yönelik Eğitimler Başladı
İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Programı çerçevesinde Sanayi Odası (GSO) tarafından hazırlanan “Mesleki Eğitim İçin Oda, Okul ve Özel Sektör İşbirliği Projesi” kapsamında, “Usta ve Ustabaşlarına Yönelik Eğitimler” yapılmaya başlandı.
Proje ile Gaziantep’te hizmet veren sanayi firmalarının, usta ve ustabaşları nezdinde pedagojik eğitimler ile usta-çırak ilişkilerinin güçlendirilmesi ve kalifiye personel istihdamının sürekliliği hedefleniyor.
Ücretsiz olarak gerçekleştirilen eğitimlerde katılımcılara, kişi içi iletişim, kişiler arası iletişim, çatışma yönetimi ve stres yönetimi konularında bilgiler veriliyor. Gaziantep’te hizmet veren ve genellikle tekstil, gıda, makine/metal ve kimya/plastik sektörlerinde çalışan toplamda 100 usta/ustabaşına, 4 grup şeklinde verilmesi planlanan eğitimler 29 Mayıs’a kadar devam edecek.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın sözleşme makamı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın operasyon faydalanıcısı olduğu proje; GSO liderliğinde, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığında yürütülüyor.
Eylül 2015’e kadar devam edecek olan projenin amaçları arasında; meslek okulları ve özel sektör arasındaki işbirliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, öğrenci, öğretmen ve özel sektör boyutu ile mesleki eğitimin öneminin vurgulanması ve mesleki eğitime olan ilginin arttırılması, meslek seçimi ve kariyer planlaması için alternatif öğrenme metotlarının hayata geçirilmesi bulunuyor.
GSO bünyesinde mesleki eğitim danışma ve destek masasının kurulduğu proje ile ayrıca; meslek okulları, özel sektör, oda ve STK’ların içerisinde bulunacağı bir ağ kurularak ortak çalışma platformunun oluşturulması da hedefleniyor.
Meslek lisesi mezunu öğrencilerin istihdam oranının arttırılmasına katkı sağlayacak olan proje; Gaziantep ili mesleki eğitim stratejisinin oluşturulması, kentte aktif sektörler arasında olan makine-metal, gıda, tekstil ve kimya-plastik sektörlerinde çalışan ustabaşı ve usta öğreticilerin pedagojik ve profesyonel yeteneklerinin geliştirilmesi, projenin hedef olarak belirlediği konular arasında gösteriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSO’da Usta Ve Ustabaşlarına Yönelik Eğitimler Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN