Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazar Sargut, lilere İbadetlerin Önemini Anlattı

Giriş Tarihi: 3.7.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Yazar Sargut, Gazianteplilere İbadetlerin Önemini Anlattı
Büyükşehir Belediyesi tarafından “Ramazan Söyleşileri” kapsamında “İbadetlerin önemi” söyleşisi düzenlendi.
Yazar Cemalnur Sargut tarafından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Ramazanın önemini anlatarak, kelime kelime açıklayan Sargut, “İnsan edebiyle hiçliğiyle, yokluğuyla, kendinden bir varlık görmeyerek Allah’a yaklaşır. Kendi aczini bilerek Allah’a yaklaşır” dedi.
Ramazanın sonunda Allah’ın insanı var kıldığını ifade eden Sargut, insanın en sıkıldığı zamanda Allah’ın bütün tecellisiyle kalplerine indiğini belirtti.
Müslümanların secdede yok olduğunu vurgulayan Sargut, namazın her şeklinde ayrı bir mana olduğunu aktardı.
Sargut, Kur’an-ı Kerim’i okumaktan çok onu yaşayarak, anlayarak, sahabe gibi okunması gerektiğinin altını çizdi.
Sargut, şöyle devam etti:
“Sonuç insanın kendinden bir varlık görmemesidir. Bugün Allah’ın lütufları içinde bile olsa yarın ne olacağımız belli değil. Hiçbir şeyimize güvenemeyiz. Bugün halkın hepsi itibar etse, yarın bir tane etrafınızda kişi bulamazsınız. Halkın sevgisi değildir önemli olan, hakkın sevgisidir. Hakkın bizi doğru bilmesi. Onun için öleceğini bilsen de yalan söyleme. Öldürüleceğiz, parçalanacağız, bütün alemin senden nefret edeceğini bilsen yinede yalan söyleme. Çünkü yalan insanı İslamda uzaklaştırır. Öyle bu ay Allah’ın ahlak ve Muhammedi giyebilmemiz için fırsat verdiği bir aydır.”
İmandan başka hiçbir gücün bulunmadığına işaret eden Sargut, Allah’ın sonradan verdiği herşeyin alınmaya mahkum olduğunu vurgulayarak, “Ama iman gitmez, inanç gitmez” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Sargut’a hediye takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazar Sargut, Gazianteplilere İbadetlerin Önemini Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN