Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İŞKUR, İşverenlere İstihdam Teşviklerini Anlatıyor

Giriş Tarihi: 4.7.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
İŞKUR, İşverenlere İstihdam Teşviklerini Anlatıyor
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, işverenlere istihdam teşvik uygulamaları ve mesleksizlik sorununa çözüm olarak kabul edilen İşbaşı Eğitim Programlarının detaylarını işverenlere aktardı. 50 ve üzeri işçi çalıştıran firmalara, İl Müdürü Siraç Ekin başkanlığında oluşturulan heyetle birlikte işyerleri ziyaretlerine de hız verildi.
Ziyaretlerde İşbaşı Eğitim Programlarının işverene ve istihdama olan katkısı, program sonrası SGK ve vergi indirimleri ile İŞKUR bütçesinden ödenen ve asgari ücret seviyesinde ödenen ücretlerin nasıl bir işleme tabi tutulması gerektiği, hangi mesleklerde ve alanlarda işbaşı eğitim programının uygulanabileceğini, iş başı eğitim programlarına kimlerin katılabileceğini, programın bitiminde istihdam edilen katılımcılar nedeniyle işverenin yararlanacağı SGK teşviklerinin işveren katkı payı, miktarı ve süresi hakkında işletmelerin asıl işverenine, insan kaynakları, muhasebe ve işletme müdürlerinin de katıldığı toplantılarda sunum yapılarak bilgilendirme yapılıyor.
İşi, işbaşında ustasının eşliğinde ve kaynağında öğretilmesi, nitelikli eleman haline getirilmesi için yapılan bu çalışmayla beraber, işverenin istihdama yönelik diğer faaliyetleri hakkında İŞKUR heyeti bilgilendirme sunumu yapıyor.
İŞKUR İl Müdürü Siraç Ekin ve ekibi firma ziyaretleri ve sunumu işverenler tarafından memnuniyetle karşılanırken, bu nedenlerle işverenlerin iş başı eğitim programları başvurularında kuruma aşırı talep gelmeye başlamış ve başvurularda ciddi artışlar gözlendi.
Sektörel bazdaki dağılımları dikkate alarak belirlenmiş ve programa alınmış ziyaret programları esnasında işbaşı eğitim programının işverenlere sağladığı katkının yanı sıra iş sağlığı güvenliği, işe yerleştirme, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerine yönelik personel alımlarının İŞKUR üzerinden yapılması gibi önemli ve ekonomik yönüyle hayati önem arz eden konular teker teker anlatılmaya devam edilecek.
İşyerinde en az 2 sigortalı üzerinde işçi çalıştıran iş yerleri işbaşı eğitim programından faydalanabiliyor. Bu programa katılan katılımcılara aylık bin TL ücret ile Genel Sağlık Sigortası ve iş meslek hastalıkları sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanıyor.
Haziran ayı sonu itibariyle yapılan işbaşı eğitim programı sayısı 596 olup, toplam katılımcı sayısı 2 bin 202’ye ulaştı. Bu programı bitirenler hem kalifiye eleman olarak yetişmiş olup hem de istihdama katılması için diğer iş arayanlara göre öncelikli durumda oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR, İşverenlere İstihdam Teşviklerini Anlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN