Beş Günlük Bebek, Hemodiyafiltrasyon Tedavisiyle Yeniden Hayata Tutundu

Giriş Tarihi: 13.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 10:40
Çocuk Hastanesinde ilk defa yeni doğan bir bebeğe başarıyla hemodiyafiltrasyon tedavisi yapıldı.
Gaziantep Çocuk Hastanesi çocuk yoğun bakım ve yenidoğan uzmanları tarafından vücut ağırlığı 2 kilo 600 gram olan 5 günlük bebeğe başarılı bir şekilde hemodiyafiltrasyon tedavisi uygulandı.
Hastanenin acil servisine hızlı nefes alıp verme ve emmeme şikayetleri ile başvuran hastanın, genel durumunun çok kötü olması üzerine solunum cihazına bağlanıp yenidoğan yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Hastanın yapılan tetkikleri sonucunda metabolik hastalığa bağlı ağır metabolik koma tanısı konuldu. Hastaya ilaç tedavileri ve karın boşluğundan diyaliz (periton diyalizi) yapıldı ancak hastanın genel durumu kötü seyretti ve hastada beklenen düzelme sağlanamadı. Hasta, medikal tedavi ve periton diyalizi (karın boşluğundan diyaliz) tedavilerine cevap vermeyince çocuk yoğun bakım uzmanları tarafından yeniden değerlendirildi. Hastanın metabolik koma tablosunun düzeltilmesi için devamlı venovenöz hemodiyafiltrasyon (kan ile diyaliz) yapılmasına karar verildi. Hastanın boynundan büyük damarına diyaliz katateri yerleştirildi. Sonrasında hasta hemodiyafiltrasyon tedavisine alındı. Diyaliz sonrası küçük bebek yeniden hayata tutundu.
Gaziantep’te akraba evlilikleri nedeniyle metabolik hastalıkların çok fazla görüldüğünü belirten hastane yetkilileri, hastanede tedavi olan 5 günlük bebek gibi birçok hastanın çok ağır tablolarda ve koma hallerinde hastanerine başvurduklarını ifade etti. Bu hastalara etkin tedavi yapılamadığı için ne yazık ki genelde ölümcül sonuçlar yaşandığını belirten yetkililer, Gaziantep’te ilk defa yenidoğan döneminde ve 3 kilonun altında bir bebeğe hemodiyafiltrasyon tedavisinin başarıyla uygulandığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş Günlük Bebek, Hemodiyafiltrasyon Tedavisiyle Yeniden Hayata Tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN