Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezayir’de Bulgura Rağbet

Giriş Tarihi: 14.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:58
Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu dünyanın dört bir yanında tanıtım faaliyetlerini sürdürürken, Cezayir’de düzenlenen Djazagro 2015 Gıda Fuarı’nda özellikle bulgur çeşitleriyle herkesin ilgi odağı oldu.
Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerin dünya pazarlarında etkin ve hak ettiği değerlerde satılabilmesi yönünde çalışmalar yürüten ve kısa adı MBTG olan Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu, Cezayir’de düzenlenen Djazagro 2015 Gıda Fuarı’na katılarak tanıtım faaliyetlerini sürdürdü.
Cezayir’in önemli bir pazar pozisyonunda olduğuna dikkat çeken MBTG Başkanı Surur Aydın, bu pazarın değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Heyette GAİB Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batallı, MBTG Başkanı Surur Aydın ve MBTG Muhasip Üye Abdurrahman Avcı da yer alırken, fuarda tanıtımı yapılan ürünlerden hazırlanan yemekler büyük ilgi gördü. Başta İtalya, Fransa ve Türkiye olmak üzere yaklaşık 31 ülkeden 600 katılımcının yer aldığı Djazagro Fuarı’nda, MBTG’nin standı büyük ilgi gördü. Fuar ziyaretçilerine Arapça ve Fransızca broşürlerin yanı sıra, MBTG tarafından hazırlanan promosyon ürünler de dağıtıldı. Fuar süresince MBTG standına olan ilgi ve standın önünde yaşanan izdiham gözlerden kaçmadı.
Fuarla ilgili bir değerlendirme yapan MBTG Başkanı Surur Aydın, “Kuzey Afrika’nın önde gelen pazarlarından biri olan Cezayir pazarı, son yıllarda ekonomik açıdan çok önemli gelişmeler gösterirken özellikle gıda sektörü Cezayir ekonomisinin temel taşlarından biri olmuştur. Cezayir, şu an Afrika’nın en büyük gıda ithalatçısı konumundadır. Gıda sektöründeki ihtiyaçlarının yüzde 75’i ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Cezayir’in 2000 yılında gıda sektöründe 2,6 milyar dolar olan ithalatı, 2008 yılında 7,7 milyar dolara yükselmiştir. Bu artış özellikle hububat, şekerleme ve kuru meyve sektörlerinde gerçekleştirilen artıştan kaynaklanmıştır. Cezayir yukarıda sayılan özelliklerin dışında, Kuzey Afrika’da çok önemli bir stratejik konumda yer almaktadır. Fas, Tunus, Libya, Nijer ve Mali gibi ülkelerle sınır komşusu olması, Cezayir’in Kuzey Afrika pazarı için ve Orta Afrika pazarına açılabilmek için ne kadar önemli olduğunu göz önüne sermektedir. Cezayir gıda tüketiminde de dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Cezayir’de gerçekleşen fuara MBTG olarak ilk defa katılım sağlanırken, fuar yoğunluğu ve MBTG standına olan ilgi fuarın son dakikasına kadar artarak devam etmiştir. MBTG standındaki yoğunluk Cezayir medyasının da dikkatini çekmiş ve tercümanımız aracılığı ile gerek televizyon gerekse radyo kanallarına röportajlar verilmiştir. Verilen röportajlarda ülkemizin yüksek ihracat potansiyelinden ve Türk ürünlerinin kalitesinden bahsedilmiştir. Fuar esnasında, Cezayir Büyükelçimiz Adnan Keçeci ve Cezayir Ticaret Müşavirimiz Hasan Aslan da MBTG standımızı ziyaret etmiş ve Cezayir’deki gıda sektörü hakkında önemli bilgiler aktarmışlardır” dedi.
Fuar süresince bütün ürünlerin en iyi şekilde tanıtıldığını da belirten Başkan Surur Aydın, tanıtım faaliyetleri sırasında bulgur ve bulgurdan yapılan yemeklerin herkesin ilgi odağı olduğunu belirterek, “Fuar süresince en çok dikkat çeken ürünümüz bulgur olmuştur. Bulgura pek aşina olmayan Cezayir halkı, bulgura inanılmaz ilgi göstermiş ve kuskusla yapılan kıyaslamada fikir belirtenlerin neredeyse tamamı bulgurun kuskustan daha lezzetli olduğunu ifade etmiştir. Cezayir pazarı, bulgur için önemli pazarlardan biri olabilir. Bu doğrultuda, satın alma karar organları ile görüşmeler yapılması büyük önem arz etmektedir. Zira gıda sektörünün yüzde 95’i özel sektörün himayesi altındadır. Cezayir’in önde gelen süpermarket zincirleri ile yapılacak görüşmeler ürünlerimizin ihracatında ciddi bir artış sağlayacaktır. Cezayir’e hali hazırda ürün gruplarımızın tamamında artış gözlemlenirken, 2013 yılında 4,2 milyon dolar olan ihracatımız, 2014 yılında yüzde 88 artış göstererek 7,9 milyon dolar olmuştur. En çok ihracat ise bakliyatta gerçekleşmiştir. Bakliyat ihracatımız yüzde 183 artarak 3,7 milyon dolara ulaşmıştır. Cezayir pazarında daha aktif yer alarak ihracatımızdaki artışı sürdürmenin pek de zor olmayacağını söylemek yerinde olacaktır” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezayir’de Bulgura Rağbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN