Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lilerin Bayram Yemeği Yuvalama Hazır

Giriş Tarihi: 15.7.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Gazianteplilerin Bayram Yemeği Yuvalama Hazır
’te bayram hazırlıklarının başında gelen ve her evde mutlaka konuklara ikram edilmek üzere, imece usulüyle hazırlanan yuvalama yemeği, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun ev ziyareti esnasında Gaziantepli hanımlar, tarafından yapıldı.
Güzel bir Ramazan sohbetinin gerçekleştiği ortamda Başkan Rıdvan Fadıloğlu, yapılan hazırlıklara yakından şahit oldu. Ramazan Bayramının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ve Bayramın ilk günü sofralarda yerini alan yuvalama yemeğinin yanı sıra hanımlar misafirlere ikram edilmek üzere pekmezli köy kahkesini de yaptı. Hanımların telaşlı ve bir o kadar heyecanlı hazırlıklarına şahit olan Başkan Fadıloğlu, hanımlarla sohbet ederek, eski Ramazanları yad etti.
“YUVALAMA BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ”
İmece usulü yapılan yuvalamanın aileler arasında sosyalleşmeyi geliştirdiğini ifade eden Başkan Fadıloğlu, yuvalamanın bayram sabahlarının olmazsa olmazı olduğunu belirtti. Fadıloğlu, “Bugün Gaziantep’te Ramazan’ın özelliğini yaşıyoruz. Gaziantep’te özellikle paylaşmanın imecenin birlikte yaşamanın bir uzantısı olarak, komşu komşunun yuvalamasını yapıyor, diğer tarafta kahkesini yapıyor. Tabi Ramazan ayı boyunca huşu içerisinde Allah’a şükür ibadetlerimizi yerine getirdik. Allah her yıl bu zamanlara çıkmayı nasip etsin. Huzur içerisinde bayramlara çıkmayı nasip etsin. Gaziantep geleneğinde özellikle hanım kardeşlerimiz bir gün bir komşunun ertesi gün başka bir komşunun hep birlikte yardımlaşarak yapmış olduğu yuvalamanın bugün nihai noktasındayız. Tabi yalnızca yemek değil, misafirlere ikram etmek içinde bizim köy kahkemiz var. Bunun hem tuzlusu hem de pekmezlisi yapılıyor. Bugün hanım kardeşlerimiz burada bir yandan yuvalama yaparken, diğer yandan ise pekmezli köy kahkesini yapıyorlar. Tabi bu Gaziantep’in özelliği Ramazan Bayramının ilk günü, herkesin çorba dediği ama bizim için çok emekli olan bu yemek, yuvalamanın nasıl meydana geldiğini hep birlikte görüyoruz. Yuvalama bizim olmazsa olmazımız. Bizim bayramı his edebilmemiz için namazdan sonra yuvalama ile hayata başlamamız lazım. Bugünde onun hazırlığı yapılıyor. Ben tekrar emeği geçen hanım kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu vesileyle tüm hemşerilerimin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazianteplilerin Bayram Yemeği Yuvalama Hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN