Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"KOSGEB Ve Kredi Garanti Fonu Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Giriş Tarihi: 22.7.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 07:59
Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, KOBİ’lerin oluşturdukları katma değer ve istihdamla ekonominin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu belirtti.
Bartık, GTO’da düzenlenen "KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Destekleri Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, KOBİ’lerin sorunlarının yapısal ve girdi maliyetleri gibi görünse de esas sorunun finansmana ulaşma olduğunu söyledi. KGF’nin KOBİ’lerin finansmana erişiminde çok önemli bir destekleyici olduğuna dikkati çeken Bartık, şunları söyledi:
"KOBİ’ler ekonominin belkemiğidir diyoruz. Onlar olmazsa üretim, istihdam, büyüme olmaz diyoruz. KOBİ’ler gelişsin, ölçeğini büyütsün, kurumsallaşsın, markalaşsın, dış dünyaya açılsın, teknolojisini geliştirsin diyoruz. Ancak KOBİ’lerimiz tüm bunlar için ihtiyacı olan finansmana erişimde teminat yetersizliği engeli ile karşılaşıyor. İşte bu noktada KGF devreye giriyor. KGF, KOBİ’lerimize kefil oluyor."
KGF’nin bilinirliğinin artmasının ekonominin canlanmasına destek olacağına dikkat çeken Bartık şöyle devam etti:
"KOBİ’lerimiz KGF nedir tam olarak bilmiyor. Bilenlerde yanlış bir imaj oluşmuş, KGF piyasada sadece sorunlu KOBİ’lere öneriliyor. Bu da bankalar nezdinde piyasada itibar kaybı yaratıyor. Olumsuz imaj silinmeli kullanım özendirilmeli."
KGF Gaziantep şubesinin GTO hizmet binası içerisinde hizmet vermeye başladığını da hatırlatan Bartık, Oda olarak ortak projelere imza atmaya hazır olduklarını belirtti. KOSGEB’in de tüm KOBİ’leri kucaklayan bir yapı olduğunu vurgulayan Bartık, katma değer üreten, istihdam sağlayan her işletmenin desteklendiğini ifade etti.
KOSGEB desteklerinin KOBİ’lerin bölge, sektör ve ölçek parametrelerine göre farklılaşan ihtiyaçlarını dikkate alarak kurgulandığını anlatan Bartık, işletmelere desteklerin de bu gerçekten hareketle verildiğini kaydetti.
"BİR DEĞİL ONLARCA GAZİANTEP’E İHTİYACIMIZ VAR "
Kredi Garanti Fonu (KGF) Başkanı Faik Yavuz da dünya ve Türkiye’de yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen Gaziantep’in her zaman hedeflerine ulaşmak için çalıştığını belirtti. Bu mücadelesinden dolayı Gaziantep’i her yerde örnek gösterdiklerini kaydeden Yavuz, "Ülke olarak iyi örneklere ihtiyacımız var. Bu nedenle bir değil, onlarca Gaziantep’ e ihtiyacımız var" dedi.
KOBİ’lerin finansmana rahat erişebilmesi için çalıştıklarını anlatan Yavuz, "Sorumluluklarımız her geçen gün artıyor. Bu tarz toplantılarda bilinirliliğimizi artırmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.
"KOBİ’LERİ NE KADAR GELİŞTİRİRSEK KRİZLERDEN O KADAR AZ ETKİLENİRİZ"
KOSGEB Başkanı Recep Biçer ise KOBİ’leri büyük işletme haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Biçer, şöyle devam etti:
"KOBİ’leri ne kadar geliştirirsek krizlerden o kadar az etkileniriz. KOBİ’lerimizi daha da geliştirip desteklemeye çalışıyoruz. Türkiye’de 3 milyon 500 bin işletme var. Toplam işletme sayısının yüzde 99. 85’ini, istihdamın da yüzde 75 ile 78’ini KOBİ’ler gerçekleştiriyor."
Biçer, girişimcileri önemsediklerini belirterek, geri ödemeli desteklerde faiz alınmadığını ifade etti. Bu nedenle "bankalara gitmeyin bize gelin" dediklerini söyleyen Biçer, şu ana kadar 20 bin KOBİ’ye girişimcilik desteği verdiklerini anımsattı.
Girişimcilik destek programlarına şu ana kadar Gaziantep’te 239 başvuru aldıklarını anlatan Biçer, toplam başvurunun da 2 bin 345 olduğunu ifade etti
KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz da ipotek verme imkanı olmayan KOBİ’lere kredi imkanı sağladıklarını dile getirdi.
Gaziantep’te faaliyet gösteren 13 bin 419 işletmeden 499 KOBİ’nin KGF’den faydalandığını anlatan Kurnaz, bu sayının da çok az olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"KOSGEB Ve Kredi Garanti Fonu Destekleri Bilgilendirme Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN