Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engellilerin Şarj Cihazlarının Kabloları Kesiliyor

Giriş Tarihi: 23.7.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı tarafından kentin değişik bölgelerine bedensel engelliler için kurulan şarj cihazlarının kablolarının kesilmesi tepkilere neden oldu.
Şehrin en işlek bölgelerinde bedensel engellilerin ulaşabilecekleri noktalara akülü cihazların şarjları için kurulan ücretsiz şarj cihazlarının kablosunun kesilmesine tepki gösteren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, yaya hakkının insanlık hakkı olduğunu söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in engellilere yönelik çalışmalarını tüm kamuoyunun bildiğini ve takdir ettiğini belirten Çelebi, bu çalışmalardan birisinin de akü araç kullanan bedensel engelliler için kurulan şarj istasyonları olduğunu söyledi. 7 ayrı noktada şarj istasyonu kurduklarının ifade eden Çelebi, “Bedensel engelliler için kurduğumuz şarj istasyonlarının kablolarının makas veya bıçak ile kesildiğini arkadaşlarım bana söyledi. Biz bu arkadaşların çarşı-pazara çıktıkları zaman yarı yolda kalmamaları için böylesi bir proje yapmıştık. Gayette güzel olmuştu. Engelli vatandaşlarımız durumdan memnundular. Şimdi bu vatandaşlarımız geri evlerine dönerken zorlanıyorlar” diye konuştu.
Gaziantep halkından yardım beklediklerini açıklayan Yusuf Çelebi, bu tür olayları yapanların eşkallerini ve isimlerini kendilerine veya emniyet güçlerine bildirmelerini istedi. Her kesilen bir kablonun bir engellinin evinden çıkmasına engel olma anlamına geldiğini vurgulayan Çelebi, “Engellilerin hayatını kolaylaştırma yerine onların hayatına engel olmanın doğru bir davranış değildir. Onların özgürlüklerini engellediklerini bilmeleri gerekir. Engellinin önündeki engelleri kaldıran insan, insan haklarına sahip çıkmış olur. Aksi takdirde engellinin önüne birde siz engel koyarsanız o insanın özgürlüğünden bahsedemezsiniz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin Şarj Cihazlarının Kabloları Kesiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN