"Kedilerin En Özel Ayı Martta Kediler İçin Önlem Alınmalı"

Giriş Tarihi: 8.3.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:41
Kedilerin En Özel Ayı Martta Kediler İçin Önlem Alınmalı
’da Veteriner Hekim Adem Aydın, kedilerin en özel ayı olan Mart ayında özellikle sokak kedilerinin kısırlaştırılması gerektiğini söyledi.
Giresun’un Bulancak ilçesinde sahibinin isteği üzerine bir ev kedisini kısırlaştıran Veteriner Hekim Adem Aydın, kediler için Mart ayının önemli bir dönem olduğunu söyledi. Veteriner Hekim Aydın yaptığı açıklamada “ Dişilik hormonu diye adlandırabileceğimiz östrojen dişi kediler üzerinde bir çok canlıdan çok daha fazla çiftleşme isteği konusunda kamçılayıcı etki yapar. Ev kedileri söz konusu olduğunda, bu hormonun baskısı ile evden kaçmak için her yolu deneyen kedi, asla düşmeyeceği veya atlamayacağı yüksek balkonlardan bile kendini sokağa atabilir. Çoğu kedi sahibi de kedisinin düştüğünü düşünür. Dişi sokak kedileri ise, sokakların zorlu şartlarında zaten başı dertteyken bir de en az 6 ayda bir olmak üzere yavruladığı zaman gerçekten çok kötü duruma düşer. Bu sadece anneye bakış açısından olan problemdir. Bir de doğan yavruların sokaklarda nerelere doğduğu, bilinçsiz ailelerin çocuklarının kedi yavrularına yaptığı eziyet ve hatalı davranışlar, yağmur, soğuk gibi kötü hava şartlarında yavruların ve annenin içine düştüğü zorlukları da düşünürsek bu problem konusunda hiç şüphemiz kalmaz. Bu nedenledir ki sokak kedilerinin kısırlaştırılmasında belediyelere önemli görev düşmektedir” dedi.
MAHALLELİ KEDİLERDEN BIKTI
Evinde kedi besleyen Necla Karahüseyin kedisinin henüz bakir olduğunu belirterek en az bir defa çiftleştirmeden sonra kısırlaştırmayı düşündüğünü söyledi. Bulancak’ta sokak kedileriyle başı dertte bulunan mahalle sakinlerinden Hamide Durmuş ise “Mahallede onlarca kedi. Gece çatılarda, gündüz mahalle aralarında kedilerin bağırmasından birbirleriyle kavga etmelerinden çiftleşmelerinden artık bıkkınlık geldi. Ne yapsak olmuyor. Çaresiz mart ayı boyunca bu kedilerin derdini çekeceğiz” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kedilerin En Özel Ayı Martta Kediler İçin Önlem Alınmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN