Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirazın Anavatanı ’da Tokat Ve İzmir Kirazı Satılıyor

Giriş Tarihi: 16.6.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Kirazın Anavatanı Giresun’da Tokat Ve İzmir Kirazı Satılıyor
Kirazın ana vatanı ’da Tokat ve İzmir yöresinden getirilen kirazlar pazar ve market tezgahlarını süslüyor.
Giresun’un hemen hemen her ilçesinde onlarca çeşit kirazın yetişmesine rağmen bunu ticari gelire dönüştürülemediğini belirten pazar esnafı, Tokat ve İzmir gibi illerden getirilen kirazları satmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Pazar esnafından Sezgin Akgün “ Fiyatı 5 ile 2 buçuk lira arasında değişen kirazlar Tokat ve İzmir’den geliyor. Kirazın anavatanı olarak biline Giresun’da Tokat ve İzmir’den gelen kirazlar alıcı buluyor. Kirazın başkenti Giresun ama kirazlar Tokat’tan geliyor” dedi.
Yerli Kirazın bakımı yapılmadığı için tezgaha çok geç indiğini belirten Akgün, ”Yerli kirazımız köylerde var ama daha çıkmadı. Onların da bakımı olmadığından pek rağbeti yok. Sezonumuz gayet güzel geçti halktan da talep var fiyatların düşük olması halkın kiraz alımını teşvik ediyor” İfadelerini kullandı.
KİRAZI SADECE MEYVE OLARAK DEĞİL TURŞU OLARAK DA TÜKETİYORLAR
Kiraz’ın yörede sadece yaz meyvesi olarak değil tuzlayarak ve kavurarak yenildiğini da ifade eden Lütfiye Kaya ise ”Tuzladığımız kirazları 5-6 gün sonra çıkartıp soğan ile kavurup yaz, kış her zaman yiyoruz. Kiraz sadece yaz meyvesi, taze tüketilen bir şey değil. Tuzlarsın kışında kavurup yersin” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirazın Anavatanı Giresun’da Tokat Ve İzmir Kirazı Satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN