Mevsim Şartları Arıcıları Ters Köşeye Yatırdı

Giriş Tarihi: 9.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Son yıllarda Karadeniz bölgesinde yaz mevsimlerinin yağışlı geçmesinden dolayı istedikleri bal ürününü alamayan arıcılar, geçtiğimiz yıl Doğu ve Güneydoğu illerine gittiklerini söylediler.
Doğu ve Güneydoğu illerine daha fazla bal üretimi için gittiklerini ama o yıl oralarda arılarının bal üretimi yapamadıklarını belirten arı yetiştiricisi Rafet Tekbaş, "35 yıldır bu iş ile uğraşıyorum, hemen hemen de yüzde 70, yüzde 80 gelirimi bundan elde ediyorum. Son 1 aydır maalesef hiç güneş yüzü görmedik ve arılarımızı yüzde 100 etkiledi, havaları şu an bile çise ve yağmurlu bu da arıların çalışmasını ve bal yapmasını engelliyor. Şu an yüzde 100 zarardayız. Bizler tarımsal krediler ile ayakta duruyoruz ama kredimizi ödeme şansımız yok. Daha önce doğuya gidiyordum bu sene kestane balına kalalım, kestane balında da hiç randıman alamadık" dedi.
50 bin lira kredi aldığını belirten Tekbaş, "Geçen yıl Doğu’daydık ve Doğu’da da bal olmamıştı krediyi ertelemiştik. Bu sene ise kestaneye kalalım belki kestanede balımız olur dedik ama burada da olmadı. Geçen sene biraz iyiydi burada kestane hava şartları güzel gittiğinden iyi olmuştu ama biz geçen sene Kars’taydık orada yoktu Kars’tan buraya geldik bu sene Kars’ta iyiymiş burada yok tamamen tersi oldu nasip işi tabi bu işler olmadı balımız" ifadelerini kullandı.
Arı yetiştiricisi Muzaffer Tekin Yılmaz ise, "30 senedir Kars’a gidiyorduk bu sene de kestane daha iyi oluyor diye fiyat yönünden buraya gelmek istedik ama kestaneler yağış dolayısıyla hiçbir şey olmadı tamamen sıfır. Arının kendi yiyeceği bile yok" diye konuştu.
Bu sene bal üretimi olmadığı için aldıkları kredileri nasıl ödeyeceklerini düşünen arıcılar, devletten bu sene içinde kredilerinin ertelenmesini istediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevsim Şartları Arıcıları Ters Köşeye Yatırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN