Anlaşmalı boşananlara büyük ceza geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), toplumda sık görülen anlaşmalı boşanmalara karşı denetimlerini artırdı.

Giriş Tarihi: 5.12.2011 16:39 Güncelleme Tarihi: 5.12.2011 16:41
Sosyal Güvenlik Kurumu Bursa İl Müdürü İlhan Küçük, ölen yakınlarının emekli maaşını alabilmek için anlaşmalı boşanan çiftlere karşı suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Bu durumdaki bin 500 çift üzerinde inceleme başlattık. 750 çiftin anlaşmalı boşandığını tespit ettik. Bazı çiftlerin villa ve cipleri var" dedi.

SGK Bursa İl Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde anlaşmalı boşanarak, ölen anne-baba ve eşlerinin maaşlarını almalarına rağmen evliliklerini sürdürdüğü iddia edilen çiftleri yakın takibe aldı.

'Alo 170' hattına gelen bin 500 ihbarı değerlendiren ekipler, 750 çiftin devletten haksız yere maaş aldığını tespit etti. Anlaşmalı boşanarak ölen büyüklerinin veya eşlerinin ölüm maaşını alanlar arasında 5 katlı evi olanlar, havuzlu villada oturanlar ve son model ciplere binenler olduğu belirlendi.

SGK Bursa İl Müdürü İlhan Küçük, anlaşmalı boşanarak devletten maaş almaya devam edenlerin genellikle orta yaştaki çiftler olduğunu, bu kişiler arasında çok zengin olanların da bulunduğunu ifade etti. Haksız yere devletten maaş alanlardan, kendilerine ait havuzlu villada oturmalarına rağmen devletten maaş alanlara kadar birçok çiftin olduğunu gördüklerini kaydeden Küçük, "Genellikle bize bu şikayetleri haksız maaş alan çiftlerin yakınları yapıyor. Kuruma gelen ihbarların çoğunluğunun kız kardeşler ve anneler tarafından yapıldığı tespit edildi. Bu kişiler arasında, annesinin maaşını almak amacıyla anlaşmalı boşanma yapan kadın olduğu, birinin ise vefat eden eşinin maaşını almak için ikinci eşiyle anlaşmalı boşanan bir erkek olduğunu da belirledik. Bazen de bu çiftleri komşuları korumaya alıyor. Gelen ihbar sonrası harekete geçen ekiplerimiz, mahalleye gidip araştırma yaptıklarında komşuları 'böyle bir çifti tanımıyoruz' gibi açıklamalarda bulunuyor" dedi.

ANLAŞMALI BOŞANANLARA AĞIR CEZADA YARGILANACAK
Küçük, bu usulsüzlüğü yapanların tamamının yoksul olmadığına dikkat çekti. Anlaşmalı boşandığı tespit edilen kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Küçük, bunların 'nitelikli dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik' iddiasıyla ağır ceza mahkemelerinde yargılanacağını kaydetti.

Küçük, büyükşehirlerin yanı sıra bütün illerde bu denetimlerin arttığını açıkladı. Küçük, ülke genelinde anlaşmalı boşanarak ölüm aylığı alanların sayısının 10 bini bulabileceğini tahmin ettiklerini
kaydetti.

VİLLA VE CİPLERİ VAR
Küçük, Gemlik'ten gelen bir ihbara istinaden denetime gidildiğinde boşanan çiftin 5 katlı evleri ve kapılarında cipleri olduğunu, bu denli zenginliğe rağmen yersiz olarak kurumdan maaş aldıklarının tespit edildiğini söyledi. Bursa'nın Nilüfer ilçesinde havuzlu villası olan bir çiftin muvazaalı olarak boşandıklarını da tespit ettiklerini kaydeden Küçük, "Kardeşi tarafından şikayet edilen ve kurumumuzdan maaş alan bayanın ikamet adresine gidilerek soruşturma yapıldığında, karşı komşusu beyanında söz konusu
bayanın gelen gideninin çok olduğunu, geçimini bu gelen gidenlerin sağladığını, ancak gelen gidenler arasında eşinin olmadığını beyan etti.

Araştırma sonucunda muvazaalı boşanmanın söz konusu olmadığı anlaşıldı. Muvazaalı boşanma ihbarı üzerine verilen adrese gidilip apartman sakinlerinden ihbar edilen kişiler sorulduğunda, apartmanda soru yöneltilenlerin tamamı söz konusu kişileri tanımadıklarını beyan etti" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlaşmalı boşananlara büyük ceza geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN