Türkiye'nin en iyi haber sitesi

54 şehit yakınının maaşı kesildi

Giriş Tarihi: 2.1.2013 15:56
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönettiği soru üzerine açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in verdiği cevapta 2012 Aralık ayından günümüze toplam 54 şehit olan er yada erbaşın yakınlarının aldığı muhtaçlık maaşının kesildiği açıklandı.

TBMM Başkanlığı'na Özkes'in sorusuna cevaben yazılı açıklama gönderen Bakan Şahin, "Vatani görevini yaparken çeşitli nedenlerle dolayı hayatını kaybeden er ve erbaşların kanun ile belirlenen hak sahiplerine mevcut kanunlar çerçevesinde vazife malullüğü aylığı bağlandığını" belirtti.

"MUHTAÇLIK DURUMU ORTADAN KALKMIŞTIR"

Son 10 yılda aylıkları kesilen şehit yakınlarının sayısının 54 olduğunu ifade edilen açıklamada gerekçe olarak ise, "Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması" olarak ifade edildi. Bu kişilerin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre kayıtlara girdiği belirtilenlerin, "her iki aylığı birlikte almayı hak etmeyenlerin, öğrenci iken aylık alıp öğrencilikle ilişkisi kesilenler ve sağlık raporlarına göre malullüklerinin ortadan kalkması durumunun tespit edilmesi" nedeniyle maaşlarının kesildiği kaydedilerek ayrıca bu kişilerden fazla ödeme yapıldığı gerekçesiyle 22 kişiden de geriye dönük borç çıkarıldığı açıklandı. Cevapta konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Muhtaçlık nedeniyle aylık alanlardan aylığı kesilip geriye dönük yersiz ödemeden dolayı borç çıkarılanların sayısı 22'dir. Bu durumun temel nedeni kişilerin aylık bağlama safhasında beyan ettikleri durumlarında meydana gelen değişikliklerin SGK'ya bildirilmemesi ve daha sonra da durumun SGK tarafından tespit edilmesidir. Dolayısıyla bu durumun SGK'nın hatası olması olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir."(
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
54 şehit yakınının maaşı kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN