uzmanından kritik açıklama

Giriş Tarihi: 8.1.2013 17:13 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 17:52
Prof. Dr. Ahmet Ercan, bölgenin bu büyüklükte bir depremle daha önce karşılaşılmayan bir bölge olduğunu ifade etti. A haber'e konuşan uzmanı Prof. Dr. Ercan, "Bu deprem öncüdür. Deprem geliyorum demiştir. Marmaris'te yaptığımız yanardağ etkinliği de aynı gerdanlık üzerindedir. 2013 doğal olayların dünya üzerinde görüleceği bir yıldır. Bunların daha büyüklerinin de yer duvarı üzerinde olması önümüzdeki günlerde ve aylarda görülecektir. 4 bin yıllık deprem belgelerine bakacak olursak bu bölgede beklenebilecek en büyük depremler 7.6'ya kadar çıkmaktadır." dedi.

İŞTE DİĞER UZMANLARIN GÖRÜŞLERİ

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu : "
Deprem her zaman 17 Ağustos gibi sıcak havsda değil kışın da olabilir. Bu sarsıntıyı duyunca ne yaptık? Tatbikat da olabilir. Vatandaş için en büyük korku bu öncü deprem mi diye. Öncü olup olmadığını söylemek mümkün değil. Sokağa çıkmak mantıklı değil, merdivenlerden koşmak, asansöre binmek doğru değil. Hala deprem anında nasıl davranacağımızı öğrenmiş değiliz. Önemli olan bu beceriyi kazanmış olmak. AFAD'ın 2013 yılını eğitim seferberliğine dönüştürmesi önemli bir şey. Hala merdivenlerden koşuşturuyoruz. "

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan - Deprem Uzmanı : "Deprem Gökçeada ve Bozcaada'nın güneyinde. Bölgedeki mevcut jeolojik uyapılarla uyumlu, orta kuvvette bir deprem. Sahillerimizde normalde hasar yapmaması gereken bir depremdir. En yakın noktaya 60-70 km mesafede olması hasebiyle hasar olmaması gerekiyor. Bilimsel açıdan elimizde bir cetvel olmaması nedeniyle kesin cevap veremiyoruz. Bir deprem başka bir depremi tetikler diyemiyoruz, bu konuda söylenecek kesin konuşma, ima etmek spekülasyon olur. 4, 4.5, 5'e kadar artçı şoklar görülebilir."

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aydın Büyüksaraç: ''Deprem, karadaki fayların denizdeki uzanımları üzerindeki şekliyle görünüyor. Depremin yaşandığı bölge, özellikle çokça üzerinde durduğumuz, Edremit Körfezi ve Saros Körfezi'nin tam olarak köşegenlerine karşılık geliyor. Çanakkale'nin güneyindeki illerde de hissedildi. Artçıları devam edebilir. Bunun dışında 40-50 dolayında, bundan daha küçük büyüklükte deprem bekliyoruz. Bir kaçını aynı şekilde hissedebiliriz. Bu deprem beklenilen büyük depremin devamı değil. Bağımsız bir deprem, öncü bir deprem de değil.''

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Atilla Uluğ: "Gelibolu açıklarında, Kuzey Anadolu fayının Ege Denizi'ne çıkan bir sürü kolu var. O kollardan birinin üzerinde meydana geldi. Zaten o bölgede bir hareketlik vardı, devam ediyordu."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem uzmanından kritik açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN