Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cansız'ı Sarkozy kurtardı

Sakine Cansız'ın eşi Mehmet Şener'in 1991'de öldürülüşünü, Öcalan'ın silah atışlarıyla kutladığı, 2007'de Almanya'da gözaltına alınan Cansız'ın ise Sarkozy'nin girişimleri sonucu serbest bırakıldığı iddia edildi

Giriş Tarihi: 17.1.2013
PKK'nın yöneticilerinden Zübeyir Aydar'ın eski eşi Seve Evin Çiçek, Fransa'da öldürülen Sakine Cansız'la ilgili 'Serbesti' adlı internet sitesinde "Öcalan'ın Gereksiz Sakine'sinden Kahraman Heval Sakine'ye" başlığıyla bir yazı yayımladı. Çiçek, Osman Öcalan komutasındaki Zele kampında Cansız'la karşılaştığını, Osman Öcalan'ın ise bir telsiz konuşmasında Sakine Cansız'dan 'Öyle bir gereksiz de burada var...' ifadelerini kullandığını yazdı. Çiçek yazısında, Cansız'ın hiç bir evrakı bulunmadan kaçak olarak Fransa'ya gittiğini, kendisine yardım edildiğini ve Fransa'da siyasi sığınmacı olarak 10 yıl oturma izni aldığını anlattı. 2007'de Cansız'ı bir kez daha korumak, mecburiyetinde kaldığını belirten Çiçek, şöyle devam etti: "Almanya'da gözaltına alınmıştı. Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri tarafından aranıyor ve Avrupa devletlerinden de isteniyordu. O Fransa'da siyasal sığınmacıydı. Yine iki Dersimli birlikte serbest bırakılması için 28.3.2007'de Fransa'da sayın Nicolas Sarkozy ve bakanlar düzeyinde girişimlerde bulunduk. Serbest bırakıldı."

ÖCALAN YAZILI KÜFRETTİ
Çiçek yazısında Cansız'ı tanıyan bir Dersimli'nin de anlatımlarına yer verdi. Dersimli, 20 yıl örgütte kalan Cansız'ın Diyarbakır cezaevinde gördüğü zulmün üç katını örgütte gördüğünü, "Abdullah Öcalan bana bu psikolojik zulmü yapıyor, yaptırıyor diye ben bu safları terk etmem" dediğini aktardı. Dersimli, Öcalan'ın Sakine'ye "Sen nasıl evlenirsin? Nasıl eline yüzük takarsın?" dediğini ve eşi Mehmet Şener'in 1991 sonlarında Şam'da öldürüldüğünü hatırlattı. Bunun üzerine Cansız'ın da Öcalan'a "Onu öldürtün yeterli gelmedi. Ölümünü burada silah atışlarıyla kutlatıyorsun" dediğini aktardı. Öcalan'ın Sakine Cansız'a küfrettiğini belirten Dersimli, şunları söyledi: "Akademide bulunan bir kitaptaki 'Çözümlemeler'de A. Öcalan'ın Sakine'ye yönelik hakaretleri, küfürleri yazılıydı."Dersimli şu ifadeleri kullandı: "Bu suikast Sayın Öcalan'a yapılmıştır' öyle mi? Sakine'ye hepimizin içinde küfreden kimdi? Merkez komiteden uzaklaştıran kimdi? Eşini öldürten kimdi? Bekaa'da, Zap'da, Zele'de.... Avrupa'da korumasız bırakan kimdi? Eski kadroydu, Abdullah Öcalan'a bağlı değildi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cansız'ı Sarkozy kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN