Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç: İstifa bireysel bir karar, zafiyet yaratmaz

Başbakan Yardımcısı Arınç, Donanma Komutanı Oramiral Güner'in emeklilik isteğinin kabul edildiğini belirterek "Kendisinin emekliliğini istemesi tamamen bireysel karara dayanmaktadır" dedi

Giriş Tarihi: 29.1.2013
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Arınç Oramiral Nusret Güner'in istifasını "bireysel karar" diye açıkladı, Arınç şunları söyledi:
İSTİFA BİREYSEL DÜŞÜNCE: (Oramiral Nusret Güner'in istifası nedeniyle atama zincirinde kargaşa yaşanacağı iddiaları) Nusret Güner emekliliğini istedi ve kabul edildi. Önümüzdeki YAŞ'ta kuvvet komutanı olması kuvvetle muhtemeldir. Ancak kendisinin emekliliğini istemesi tamamen bireysel düşünce ve karara dayanmaktadır. İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesi kabul edildi. İddianamede sayın komutanımızın evladına karşı çok çirkin, çok edepsiz, çok büyük bir suç işlendiği yazılı. Dolayısıyla zannediyorum ki sayın komutan şerefli bir görev yaparken alçakça komploya maruz kalmasını haysiyetine yedirememiş olmalı ve emekliliğini istemiş olmalı. Haysiyet ve şerefine düşkün bir insan böyle bir iddianamede çirkin bir şekilde yer almayı kendisine yedirememiş olmalı.
KAOS MEYDANA GELMEZ: Unutmayalım geçtiğimiz yılın ağustos şûrasından önce Sayın Genelkurmay Başkanı Koşaner ve kuvvet komutanları emekliliklerini istemişlerdi. Hükümetimiz mevcut sistemi çalıştırdı ve yeni atamalar yaptı. Birbuçuk yıldan beri bu atamalar komuta kademesinde görev yapıyor. Bir genelkurmay başkanının, kuvvet komutanlarıyla birlikte emekliliğini istemiş olması Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir kaos meydana getirmedi. Dolayısıyla her göreve atanacak güçlü generaller, amiraller bulunabilir.
BİR ZAFİYET OLMAZ: İşin bir başka boyutu, uzun süren tutukluluklar sebebiyle komutanların görevlerinden ayrı kalmış olmasıdır. Ancak şu haliyle bile Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinde herhangi bir zafiyete düşecek durumda değildir.
CHP'DE KIRILMA NOKTASI: Birgül Ayman Güler'in konuşmasını Meclis'te hükümet sıralarından üzüntüyle, şaşkınlıkla ve eleştirecek bir şekilde izledim. Genel Başkan'ın bugüne kadar kamuoyunu tatmin edecek bir açıklaması olmadığına göre, CHP içerisinde bir 'eski-yeni CHP' ayrımının veya 'bir sosyal demokrat parti- bir ırkçı parti' görüntüsünün adeta yaşanmakta olmasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, güzel temennilerle, dileklerle bir yere gidemez. Bu bir ayrışma, kırılma noktasıdır. CHP bugün hangi safta bulunmaktadır, hangi düşünceye sahiptir? Sayın Güler'in, 'Biz meşru müdafaa noktasındayız, saldıracağız.' sözünü nereye oturtmak gerekiyor.

YENİ ÜYELERLE İLK TOPLANTI
Bakanlar Kurulu, mini kabine revizyonunun ardından ilk kez toplandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Merkez Bina'da yapılan toplantıya perşembe günü bakan olarak atanan dört isim de katıldı. Erdoğan, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısına girerken tek tek bakanlarla tokalaşarak yeni üyelere "hayırlı olsun" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: İstifa bireysel bir karar, zafiyet yaratmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN