Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uykudaki hücre İmralı ile uyandı

Giriş Tarihi: 11.2.2013

Ömer Güney'in de aralarında bulunduğu suikast timi, Oslo sürecini baltalamak için Almanya'dan Fransa'ya gönderildi Oslo görüşmeleri kesilince iki yıldır uyutulan hücre İmralı görüşmeleriyle tekrar harekete geçirildi ve Paris suikastını gerçekleştirdi

SABAH, 9 Ocak'ta Paris'te terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in öldürüldüğü suikastlara ilişkin sürpriz detaylara ulaştı. İstihbarat, suikastı gerçekleştiren hücrenin yapısı, amacı ve bağlantılarına ilişkin detayları belirledi. Zanlı Ömer Güney'in de içinde bulunduğu suikast hücresi, iki yıl önce Norveç'in başkenti Oslo'da PKK'nın silah bırakmasına yönelik görüşmeler başladıktan sonra Almanya'dan Fransa'ya gönderildi. Amaç, PKK'nın Avrupa'daki önemli isimlerine suikast düzenleyerek "Türkiye'den uzak durun" mesajı vermekti. Güney, bu tarihlerde Paris'teki Charles De Gaulle Havaalanı'nda temizlikçi olarak çalışmaya başladı. Ancak hücre eylem gerçekleştirmeden önce, Eylül 2011'de görüşmelerin ses kayıtları internet ortamında sızdırılınca Oslo süreci kesintiye uğradı. Bunun üzerine Avrupa'daki PKK'lılara yönelik yapılacak provokatif eylem donduruldu ve hücre Paris'te uykuya çekildi.

İKİ YIL SONRA
İstihbarat kaynaklarından edinilen bilgilere göre, suikast hücresi İmralı ile görüşmelerin başlaması üzerine yeniden harekete geçirildi. Bu çerçevede PKK'nın önde gelen isimlerinden Fidan Doğan ve Sakine Cansız hedef olarak seçildi. Kaynaklar asıl hedefin Doğan olabileceği değerlendirmesini yapıyor.

ARKADAKİ GÜÇ BİLİNİYOR

Paris'te PKK'lı üç kadının öldürülmesinin ardından MİT özel ekip oluşturdu. Hücrenin arka planında yer alan yapıya ilişkin de çarpıcı detaylara ulaşıldığı belirtiliyor. Kaynaklar, suikast hücresini kontrol eden yapının tespit edildiğini vurguluyor ancak şimdilik ayrıntı vermiyor. Bu gücün yabancı bir istihbarat örgütü mü olduğu yoksa farklı bir yapı mı olduğu soruları yanıtsız bırakılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykudaki hücre İmralı ile uyandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN