Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 adrese tek mektup

Giriş Tarihi: 27.2.2013

Öcalan'ın 20 sayfalık tek mektubu 3 adrese ulaştı. Mektupta, eylemsizlik, güvenceli çekilme, Anayasa sürecine katılım, barışın arkasında durma çağrısı, mart sonunda silahların susması başlıkları yer aldı

İmralı ile yapılan görüşmenin ardından terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'dan beklenen mektup BDP'ye ulaştı. Öcalan'ın el yazısıyla yazdığı 20 sayfalık tek mektup üç adrese gönderildi. Mektubun aslı BDP'de kalırken, kopyaları Kandil ve Avrupa'ya gönderilecek. Öcalan'ın mektubunda süreç, 'çekilme, alt yapı oluşturma ve normalleşme' aşamaları olarak sıralanıyor. BDP Parti Meclisi, dün yaptığı toplantıda, Öcalan'ın öngördüğü role uyulması kararı aldı.

BDP'YE ELDEN TESLİM

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde ilk adımın "örgütün sınır dışına çekilmesi" olduğunu açıklarken, İmralı'nın yol haritası da netleşti. Öcalan'ın yol haritasını içeren mektubu, Adalet Bakanlığı'ndan özel kuryeyle BDP Genel Merkezi'ne ulaştırıldı. BDP Genel Başkan Selahattin Demirtaş, dün sabah telefonla aranarak, kendisine zarfın teslim edileceği bildirildi. Demirtaş, zarfın içinde tek mektup, üç ayrı üst yazı olduğunu söyledi. Öcalan'ın mektubu Kandil ve Avrupa'ya iletilecek. SABAH, Öcalan'ın el yazısıyla yazdığı mektubun ana hatlarına ulaştı. Mektupta, Ankara'dan da KCK'lıların tahliyesi, yeni anayasada Kürt kimliğinin tanınması, yerel yönetimlerin Avrupa Özerklik Şartı Şartı kapsamında güçlendirilmesi, Meclis'in verdiği yetkiyle Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması adımlarına yönelik beklentiler sıralandı. BDP'nin Anayasa çalışmalarında AK Parti ile dirsek temasında kalması istendi.

MART SONUNDA
Kandil, öncelikle elindeki kamu görevlilerini bırakırken, mektuba göre İmralı'nın beklentisi, 21 Mart Nevruz Bayramı'na kadar PKK'nın son aylarda başlattığı eylemsizliği sürekli hale getirmesi. Yol haritasına göre, Mart-Mayıs ayları arasında silahlı unsurlar ülke dışına çıkacak ve silah bırakma görüşmeleri başlayacak. PKK'nın örgüt üyelerini sınır dışına çekmesinin ardından kesin eylemsizlik kararı da duyurulacak. Üçüncü aşamada da Mahmur'un boşaltılması ve silahlı eylemlere bulaşmayanların Türkiye'ye dönmesi planlanacak. İmralı, gönderdiği mektuplara en geç iki hafta içinde yanıt verilmesini istedi. Mart ayı ortasında yol haritası nihai şeklini alacak. Mektupta diğer önemli satır başları ise şunlar:
Federasyon ve özerklik talebimiz yok, üniter yapı korunmalı.
Türkiye'nin bölünme kaygısı olmasın.
Kürtlerin de haklarını alamayacağı kaygısı olmamalı.
Bu sürecin Türkiye kamuoyunda kabul göreceğinden umutluyum.
Tam demokratik Türkiye, Kürtlerin de sorunlarını çözecektir.
Türk-Kürt herkesin eşit haklara sahip olması sağlanmalı.
Suça karışmayan örgüt üyelerinin ailelerinin yanlarına dönmeleri sağlanması gerekir.
Şartlar oluşursa PKK 15 Ağustos'ta sınır dışına çıkmalı.

ÖZERKLİK YUMUŞAMASI
Mektupta, Öcalan, 'özerklik' beklentisinin Türkiye'nin Avrupa Yerel Yönetimler şartına getirdiği çekinceleri kaldırmasıyla yerine getirilmiş sayılabileceğini belirtti. Mektupta yeni anayasanın etnik reflekslerden arındırılmış olmasının da çözüm için önemli olduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 adrese tek mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN